Надання субсидій за спрощеною формою: відповіді на головні питання дав директор департаменту соціального захисту ХОДА населення Геннадій Причина (на фото) на телеканалі "Скіфія".
-Розкажіть про зміни в системі надання житлових субсидій – у чому вони полягають?
- По-перше, у тому, що значно спрощена система надання субсидій. Людина має заповнити лише 2 документи - заяву і декларацію. Бланки заяви і декларацій надавачі комунальних послуг доставляють безкоштовно всім споживачам цих послуг. Субсидії призначають на підставі задекларованих даних заявником у десятиденний термін. При цьому, достовірність даних перевірятиметься органами соціального захисту вже після призначення субсидії.
Бланки заяви та декларації мешканці отримають або поштою, або їх принесуть представники надавачів комунальних послуг.
Особливістю є те, що субсидії нараховуються і в опалювальний період, і в не опалювальний період,оскільки різні тарифи сьогодні передбачені державою. Можливі такі випадки, коли будуть нараховуватись субсидії і в опалювальний, і не в опалювальний період або, в залежності від доходів, тільки в опалювальний. І, також, субсидія буде призначатись не на півроку, як раніше, а на 12 місяців.
- Ми кажемо про спрощену процедуру – про що, насамперед йде мова?
- Ще раз звертаю увагу: людина заповняє заяву і декларацію - і більше нічого. Усі інші відомості, які необхідні, ми будемо самі разом з тими організаціями, які надають послуги, уточнювати між собою.
Також хочу сказати громадянам, що є ще одна спрощена процедура: ті, хто сьогодні уже отримує субсидію, їм не потрібно звертатись, ми їм автоматично будемо нараховувати субсидії за новими стандартами.
- А якщо у громадянина змінюється майновий стан або відбуваються інші зміни?
- Якщо у людини змінюється майновий стан або склад сім’ї, виникають інші обставини, які впливають на призначення субсидії, то у місячний строк треба попередити районні управління, щоб були внесені зміни.
- Відтак, чи ми можемо говорити про те, що на субсидію, з підвищенням цін на комунальні послуги, мають право тепер більше людей, що змінився чи розширився список громадян, які можуть розраховувати на субсидію?
- Так,список розширився, оскільки спрощено облік майнового стану для нарахування субсидій. Якщо раніше враховувався майновий стан, то зараз людина може мати дві квартири, два автомобілі, земельні ділянки і це не буде впливати на призначення субсидій. Єдине обмеження - це разова покупка більше, ніж на 50 тисяч гривень. Для нарахування субсидій береться інформація про доходи за минулий рік.
- Скільки сімей отримували субсидії у Херсонській області раніше і скільком планується їх надати?
- Кожного року субсидії отримували близько 30 тисяч сімей. Сьогодні потенційних споживачів послуг, які, наприклад, стоять на обліку в обленерго – це 435 тисяч сімей. Звичайно, не всі вони можуть мати право на субсидію, це можна визначити тільки після обробки декларацій, але якщо навіть приблизно порахувати, то їх кількість може збільшитись у 4 рази, а може навіть і більше.
- Якщо говорити про розмір субсидії, то чи змінився відсоток, який сплачуватимете громадянин і від чого він залежить?
- В кожному окремому випадку це буде окрема сума, в залежності від того, які доходи задекларує громадянин – враховуватиметься і заробітна плата, і матеріальна допомога, і все інше, що обліковується через податкову інспекцію. Відзначу, що береться до уваги сума без врахування податків.
- Чи готові у районах до обробки даних, адже для цього потрібні техніка, інтернет-мережа?
- Є доручення голови облдержадміністрації головам районних держадміністрацій, головам міст переглянути матеріальну базу саме тих відділів, які будуть займатись нарахуванням субсидій, з метою забезпечення сучасними комп’ютерами і фаховими керівниками.
Я знаю систему роботи, тому думаю, що навіть з такою технікою що є, можна витримувати навантаження. Але, звісно, воно буде зростати і надалі нам буде потрібно переоснащуватися.
- Якщо у сім’ї є працездатні особи, люди, які не працюють, як у такому випадку будуть нараховуватись субсидії?
- У цьому випадку також передбачено нововведення. Буде враховуватись прожитковий мінімум, як дохід, але це не стосується студентів, які не отримують стипендію.
- Якщо у приміщенні прописано кілька осіб, одна з цих осіб не проживає у помешканні, то чи можна тоді розраховувати на субсидію, не враховуючи її доходи?
- Можна, для цього береться довідка. Якщо людина прописана, наприклад, в Скадовську, а працює в Херсоні, то береться довідка з місця роботи і її не враховують
- Те, що, люди, які не довірились пошті, прийдуть особисто для оформлення субсидії у відповідні органи, може спровокувати появу черг. Ви, можливо, вже відчули це?
- Так, на жаль, з’явився деякий ажіотаж, з яким ми, певною мірою розібрались. Хочу заспокоїти громадян: не переживайте - ми встигнемо опрацювати ваші документи. Тим паче, що тим, хто вже отримує субсидії, вони автоматично зарахуються, тому цим громадянам немає необхідності йти в управління і створювати черги. Це буде більше стосуватись тих хто ще не отримував раніше субсидії, і хоче їх отримувати. Але немає такої необхідності приходити особисто в управління, направляйте документи поштою.
- Куди громадянам треба звертатися, якщо у них виникне така потреба?
- У районні управління за місцем реєстрації - це єдиний орган, який займається нарахуванням субсидій. Також створені спеціальні комісії, які будуть розглядати різні випадки та визначатись - надати чи відмовити у субсидії.
- У якому випадку може бути припинене нарахування субсидій?
- У випадку, якщо при перевірці декларації ми визначаємо, що дані неправдиві,тоді припиняється виплата і та сума, яка була виплачена, в двократному розмірі повертається державі.
- У державному бюджеті закладено 25 мільярдів гривень на субсидії, є побоювання що їх усім, хто має право на отримання субсидій, не вистачить? Чи чули ви такі думки, і як будете діяти у такому випадку?
- Я думаю, проблем таких не повинно бути,оскільки мова йде по 25 мільярдів гривень на сьогодні, а нарахування буде відбуватись у 2 етапи: до 15 квітня надаються документи і до 1 жовтня. Тобто, ми будемо вже в першому етапі бачити потрібну кількість коштів і якщо не буде вистачати, будуть вноситися зміни в бюджет, оскільки держава задекларувала те, що вона надасть допомогу громадянам.
- Чи відкриті сьогодні «гарячі лінії», на які громадяни можуть звернутися за потреби?
- Так, сьогодні є такі «гарячі лінії» - вони відкриті і в районних управліннях, куди можна звернутися за консультацією . Є випадки, наприклад, коли людина отримала заяву і декларацію і не може розібратись, як їх заповнити, тоді вона може прийти в районне управління соціального захисту їй нададуть допомогу. Навіть у надавачів комунальних послуг можна попросити допомоги щодо заповнення. У нашому департаменті відкрита «гаряча лінія» 26-40-06. Тому, якщо людина незадоволена і у неї виникли питання щодо правильності нарахування субсидій, вона може звернутись до нашого департаменту.
Також хочу звернутись до громадян,які не отримають документів до 15 квітня: не турбуйтесь, оскільки нові рахунки за квітень можуть приходити аж до 15 травня. Тож не переймайтесь - до 15 травня усі отримають бланки.