З 17 по 18 жовтня на Миколаївщині у Коблівській ОТГ за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» пройшов ІІ Форум регіонального розвитку «Південна мрія», в якому взяли участь представники Херсонського ЦРМС - директорка Оксана Сілюкова та радниця з питань регіонального розвитку Олександра Фадєєва. Також від Херсонщини до заходу долучилися представники ОТГ:
- На ІІ Форумі регіонального розвитку в Коблево я презентував нашу Станіславську ОТГ з метою залучення інвестицій та розвитку туристичної галузі. Дякую за таку можливість Херсонському Центру розвитку місцевого самоврядування. До речі, перший раз в Коблево, але виявив, що умови розвитку туризму в Станіславі, навіть, кращі, - Володимир Желуденко, голова Станіславської ОТГ.
В роботі Форуму взяли участь представники Херсонщини, Миколаївщини, Одещини, а також Дніпропетровщини, Полтавщини, Київщини, Кіровоградщини, агенцій місцевого розвитку, Всеукраїнських асоціацій та програм. Під час Форуму обговорювались питання результатів децентралізації та державної регіональної політики, залучення інвестицій у регіональні сфери, перспектив місцевого розвитку приєднаних територій ОТГ, міжмуніципального співробітництва тощо. Найбільш яскравою стала дискусія щодо розвитку інституту старости, оскільки показала, які переваги відкриває децентралізація владних повноважень і чого можливо досягнути за рахунок інституційних змін та з мінімальним фінансовим ресурсом.
- Лідери наших громад, з одного боку є героями, а з іншого – камікадзе, оскільки на них лягає величезна відповідальність за новостворені управлінські структури, людей, які повірили у об’єднання. Тому цей Форум покликаний стати платформою для діалогу та налагодження співпраці. Всі учасники висловили думку, що Форум має ставати всеукраїнським, бо схожою є і проблематика, і наявність технологічних та політичних рішень, а обмін думками має передбачати найбільш широку аудиторію, - Оксана Сілюкова, директорка Херсонського ЦРМС.
- Більшість модераторів відкривали панельні дискусії словами: «Я мрію…» і тут починались розмови про майбутнє України та місце новостворених громад у її розвитку. Проблеми ОТГ в принципі є схожими по всій території: відсутність робочих місць у достатній кількості, виїзд громадян за кордон, висока смертність, тіньова економіка. Приводом для дискусій стало питання впровадження електронних сервісів, адже воно потребує значних капіталовкладень з одного боку, а з іншого – значно спрощує процедури доступу до інформації та підвищує рівень комфорту. Що й сказати, на сьогодні більша частина інформації все ще лежить на паперових носіях. І це 21 сторіччя, - Олександра Фадєєва, радниця з регіонального розвитку Херсонського ЦРМС.
Багато емоцій викликав виступ Василя Кашевського, радника з впровадження державної регіональної політики в Україні Програми «U-LEAD з Європою». Він розповів про новації державної політки у сфері подання, оцінювання та впровадження проектів Державного фонду регіонального розвитку, про роботу майбутньої електронної платформи, яка матиме на меті зменшення корупційних ризиків при оцінюванні та відборі проектів. Значну увагу у виступі було приділено питанню підготовки регіональних стратегій та планів реалізації до них і це викликало шквал питань з боку представників ОТГ, оскільки саме вони мають бути активними учасниками впровадження цих планів, хоча на сьогодні це не так.
- Мені дуже сподобалась організація Форуму та обрана локація - все відбувалось в одній будівлі. А також були створені умови для живого спілкування! Я вперше на подібному заході, мені сподобався формат панелей, спікери настільки змістовно надали інформацію для аудиторії, їх виступи вирізнялись з поміж звичних якісною подачею презентацій та відеоряду. Висвітлювались досягнення та виклики, близькі всім громадам. На дуже багато своїх запитань я отримала багато відповідей. Наприклад, у своїй громаді ми хочемо об’єднати школу з дитсадком, на форумі я зустріла представників громад, які можуть поділитися цим досвідом, - Оксана Басенко, Бехтерська сільська рада.