У столиці триває XIV Український муніципальний форум. Цей щорічний захід, який проводить Асоціація міст України, є майданчиком для обговорення питань та вироблення спільної позиції органів державної влади та місцевого самоврядування щодо його розвитку, удосконалення законодавчої бази, розв’язання конкретних проблем забезпечення життєдіяльності територіальних громад. 18 червня на форумі було визначене Днем місцевої демократії, 19 червня — Днем відкритого врядування та економічного розвитку українських міст. У заході беруть участь близько півтисячі учасників, серед яких найвищі посадовці держави та представники урядів та посли інших країн, представники парламенту, уряду, профільних міністерств, а також проектів міжнародної технічної допомоги, експертного середовища, голови громад-членів АМУ.
Учасники від Херсонщини представляють інтереси територіальних громад області. Серед членів херсонської делегації — міські голови Нової Каховки Володимир Коваленко (член правління АМУ), Генічеська — Олександр Тулупов, Голої Пристані — Олександр Бабич, голови Високопільської селищної ОТГ Руслан Застава, Кочубеївської сільської ОТГ — Іван Дударь, Асканія-Нова селищної ОТГ — Віталій Свінціцький, Гладківської сільської ОТГ Олександр Форощук, Роздольненської сільської ОТГ — Вегандз Мясникян, секретар Олешківської міськради Дмитро Чурсін, голова Козацької селищної ради Бериславського району Андрій Чирко та інші.
— Необхідно невідкладно внести до Конституції зміни, які мають зробити децентралізацію та її досягнення незворотніми, — підкреслив мер Києва, голова АМУ Віталій Кличко та звернувся до Президента з проханням сприяти прискореному розгляду і ухваленню законопроекту «Про засади адміністративно-територіального устрою України». — Це забезпечить умови для логічного завершення реформи.
Петро Порошенко наголосив, що децентралізація є однією з найрезультативніших реформ, що були проведені, та висловив переконання, що вона відповідає інтересам громад та їхніх мешканців.
— Україна стає сильнішою, коли стають сильнішими громади, – сказав він. — У першу чергу децентралізація наблизила владу до людей, вона сприяє вирішенню багатьох інфраструктурних та соціальних проблем. Навіщо їздити і питати у Києва, де будувати лікарню, дитсадок, і що в першу чергу. Тому найбільший спротив децентралізації чинило численне чиновництво центральних органів виконавчої влади, оскільки боялося втратити фінансові потоки, якими десятками років живилося.
Сьогодні одним з найважливіших завдань є розробка ефективних інструментів використання бюджетних коштів, що допоможе збільшити додатковий прибуток місцевим громадам, зокрема, завдяки перерозподілу податків і зборів. Роль місцевого самоврядування в їх ефективному адмініструванні допомагає зменшити фінансову залежність громад від трансфертів з держбюджету.
Спрямувати їх на розвиток повинні ефективні програми використання бюджетних коштів, впровадження якісного стратегічного планування місцевого розвитку. Воно не повинно бути шаблонним, а має відображати потенціал і потреби кожної конкретної громади. І це є новим викликом для місцевого самоврядування, підкреслювалося на форумі. Багато громад не мають досвіду формування таких стратегічних документів та потребують сприяння і допомоги в їх розробці. Новим є й інструмент брендування територій. Багато по цих напрямках системно допомагають партнери з міжнародних організацій.
Міські голови від Херсонщини порушили перед прем’єр-міністром Володимиром Гройсманом питання фінансування закладів освіти міст обласного значення. Представники об’єднаних громад з’ясовували, коли нарешті буде вирішене питання функціонування районних рад та райдержадміністрацій. Наголошувалося, що найкраща влада та, яку обирають люди. Тож райдержадміністрації, зі слів промовців, мають залишити за собою виключно контрольні функції. Також представники громад висловили загальне занепокоєння щодо ситуації, яка склалася із оскарженням процедур закупівель, що проводяться розпорядниками коштів бюджетів органів місцевого самоврядування. На численні звернення щодо неможливості забезпечення вчасного фінансування видатків місцевих бюджетів АМУ здійснила аналіз проведених закупівель в частині їх оскарження. Так за інформацією, отриманою від міст обласного значення, торік було оскаржено результати 537 публічних закупівель. Рішення щодо оскарження приймалося в абсолютній більшості випадків Антимонопольним комітетом України. Не зважаючи на кінцевий результат, сам факт оскарження блокує роботу рад, затягує та унеможливлює забезпечення своєчасного фінансування важливих для громад заходів і програм у сфері ЖКГ, утримання об’єктів дорожньої інфраструктури, поліпшення матеріально-технічної бази закладів освіти, охорони здоров’я. Уряд обіцяє перевірити факти та удосконалити процедури для мінімізації поля для зловживань та забезпечення конкурентного середовища при держзакупівлях. Прем’єр наголосив, що він не допустить зупинення тендерів.
Олена НЕЧИПУРЕНКО, Новий день