З 18 по 20 травня в Херсоні пройшов XVI Форум Мережі вільних місцевих політиків на тему: «Медичні послуги на рівні громади». Учасниками Форуму стали місцеві політики з 15 регіонів країни - депутати місцевих рад, голови громад, службовці виконавчих органів влади, журналісти та громадські діячі. Херсонську область представляло 11 учасників, в тому числі і голови ОТГ.
Організаторами заходу виступила громадська організація «Центр громадянських ініціатив (ЦЕГРІН)» за підтримки представництва Фонду Фрідріха Науманна в Україні у співпраці з Херсонським Центром розвитку місцевого самоврядування, створеного за підтримки програми ULEAD з Європою та Мінрегіону України.
Беате Апельт, керівник представництва фонду Наумана в Україні:
- Ми один з фондів, який займається політичною освітою, сфера місцевого самоврядування одна з найважливіших в нашій співпраці з ГО «ЦЕГРІН». Наша співпраця почалась 8 років назад. На кожному місці ми обираємо важливу сферу для політиків та людей, в Херсоні це медицина.
Розпочався захід з виступу Віктора Короленка, директора Департамент охорони здоров'я Херсонської обласної державної адміністрації, який на прикладі Херсонщині розповів про реформу надання медпослуг. У Херсонській області на сьогодні створено 27 об’єднаних територіальних громад і, звичайно питання надання якісних медичних послуг потребує належного врегулювання. Тут роблять все, щоб досягнути бажаного результату, керуючись головним напрямкам системи охорони здоров’я: доступність, якість, своєчасність та безперервність отримання медичної допомоги.
Віктор Короленко розповів про мережу закладів охорони здоров’я у Херсонській області та поділився досвідом налагодження системи надання медичних послуг на Херсонщині. Три роки назад в області розпочали процес, що має на меті забезпечити своєчасність, якість та доступність хворого при транспортуванні, і створили Єдину диспетчерську, яка повністю комп’ютеризована і забезпечена всім необхідним. Як зазначає директор ДОЗ ХОДА, всі населені пункти області підключені до єдиної системи, і є можливість відстежувати автомобілі екстреної допомоги в режимі реального часу. Виклик може зробити будь-хто швидко та просто, навіть і глухонімі, надіславши смс.
Учасники форуму в перший день відвідали обласний комунальний заклад «Обласний територіальний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Херсонської обласної ради, що обладнаний сучасною технікою та серверами; заклад охорони здоров’я Дар’ївської сільської ради, де вже наявна можливість підписати електронну декларацію з лікарем; а також прогресивний заклад охорони здоров’я Музиківської ОТГ, на чолі з справжнім лідером та головою громади Олександром Лейбзоном.
Наступні дні на учасників чекали виступи спікерів, які доповідали про на найбільш актуальні теми, що стосуються реформи надання медичних послуг в Україні. Олександр Лейбзон, голова Музиківської ОТГ розповів про те, що на даний момент громада заключила договори з Херсонськими медичними закладами, щоб жителі громади могли отримувати оперативно та якісно невідкладну допомогу.
– Коли ми були ще в складі Білозерського району, нам доводилось доставляти хворих до місцевого медичного закладу, а до Херсону нам добиратись набагато швидше, - зазначив під час виступу Олександр Лейбзон.
Олена Хитрова, експертка міжнародних програм з трансформації охорони здоров’я USAID, U-LEAD і МФ "Відродження” (Харків) розповіла про основні зміни, що чекають на заклади охорони здоров’я та громадян:
"Уже з 1 липня 2018 року почнеться закупка послуг первинної медичної допомоги за договорами з Національною службою здоров’я України. Для реалізації проекту була створена електронна система охорони здоров’я, на якій вже доступні реєстри для пацієнтів, лікарів і медичних закладів.”
За словами експертки, публічний перелік кількості та видів послуг, що закуплятимуться на рік будуть розміщені на сайті Національної служби здоров’я України (НСЗУ). Всі заклади, що уклали договір із НСЗУ мають на відповідних ресурсах також розміщувати інформацію про обсяг послуг, який у нього закупила держава і обсяг уже наданих протягом року послуг. За запропонованою системою пацієнт зможе спостерігати, які послуги можуть бути використані у закладі, до якого він звертається.
Христина Пак, консультант з управління субпроектом Світового Банку у Департаменті охорони здоров’я Львівської облдержадміністрації під час скайп-конференції з учасниками 16-го Форуму визначила основні напрями фінансування реформи міжнародними організаціями, серед них:
1. Закупівля обладнання.
2. Впровадження електронної системи.
3. Навчання медичних працівників.
4. Навчання громадян.
Христина також пояснила зацікавленість міжнародних організаціями у реформуванні сфери охорони здоров’я:
"Міжнародні організації позитивно ставляться до реформи охорони здоров’я, адже зміна методу надання послуг, зміна фінансування й створення нових законів відображують конкретні результати. Основним показником вимірювання результативності є якість надання медичної допомоги, яка вимірюється індексом якості здоров’я.”
Форум традиційно завершиться підготовкою Резолюції з рекомендаціями учасників на адресу парламенту, ЦОВВ, ОМС. Тези зазначені в Резолюції:
Для ОМС - запровадити місцеві програми з промоції здорового способу життя із залученням НУО та навчальні програми для медиків по веденню медичної підприємницької діяльності;
МОЗ України координувати свої дії з МОН та Мінспорту та молоді по впровадженню національної програми "Здоров'я нації" та наповненню навчальної шкільної програми;
Регіональним органам влади (обласні ради та адміністрації) - затвердити перелік закладів охорони здоров'я другого та третього рівнів з врахуванням реальних потреб; впроваджувати вітчизняні медичні інформаційні системи на конкурентних засадах.