З кінця 2016 року курсанти окремих груп Херсонської державної морської академії не можуть потрапити в навчальні аудиторії, що знаходяться у третьому корпусі вишу
Так відбувалося й 20 квітня – студенти чотирьох груп з коледжу та академії після дзвоника вишикувалися біля аудиторій (на фото), але заняття так і не розпочалися. Викладачам ХДМА на вахті третього корпусу не дали ключі. Що за ситуація склалася у виші, досліджувала журналіст «Гривни».
Нагадаймо, саме у цьому корпусі окрім курсантів Херсонської державної морської академії навчаються й студенти приватного закладу «Морський інститут післядипломної освіти імені контр-адмірала Федора Ушакова», юридично зареєстрованого за тією ж адресою: Херсон, вулиця Старообрядницька, 2. Про це свідчать дві таблички з назвами навчальних закладів, що висять при вході в будівлю – як-то виш у виші.
Як раніше писала «Гривна», склалася ця дивна ситуація, коли Херсонська філія Одеського морського тренажерного центру, яка орендувала приміщення у Херсонської державної морської академії та, звісно, не була для академії конкурентом, несподівано перетворилася на приватний Морський інститут післядипломної освіти імені контр-адмірала Федора Ушакова. Це сталося 2015 року й було несподіванкою навіть для керівництва ХДМА, яке взагалі не попередили про такі наміри. Й напередодні минулого навчального року серед окремих батьків навіть виникла плутанина: хто є хто? До редакції газети звернулися батьки абітурієнтів, які вирішили пов'язати своє життя з морською професією. А на Херсонщині та далеко за її межами знають, що в нашому обласному центрі є престижний вуз, лідер морської освіти – Херсонська державна морська академія. Тому багато хлопців хочуть вчитися саме в ХДМА. Аж раптом, за словами батьків, їх ввело в оману, що на території академії (за адресою одного з її корпусів) з'явився якийсь приватний вуз – Морський інститут післядипломної освіти імені контр-адмірала Федора Ушакова. Та з’ясувалося, що до ХДМА він ніякого відношення не має. Як тоді зазначали у Херсонській державній морській академії, була навіть якась неоднозначна ситуація з наявністю ліцензії у цього приватного вишу, яка вирішилася згодом.
Цей приватний інститут створений приватною особою з Одеси. Керує ним Едуард Пятаков. Як раніше коментував ректор Херсонської державної морської академії Володимир Ходаковський, понад 15 років тому пан Пятаков прийшов в коледж (тоді Ходаковський був його керівником) з пропозицією взяти в оренду частину кабінетів, відкрити тренажерний центр і поповнити технічну базу комп'ютерами. Було багато вільних площ, і пропозиція отримала згоду – було віддано в оренду частину будівлі на вулиці Старообрядницька, 2. Сьогодні питання оренди вирішує Фонд держмайна, відповідно з цією структурою й укладаються договори оренди.
Що ж відбувається наразі? Як під час зустрічі з журналістами розповіла юрисконсульт ХДМА Ірина Брецко, керівництво вказаного приватного закладу, а також ТОВ «Херсонський морський тренажерний центр ЛТД», тобто дві юридичні особи, керівником яких є одна людина – Едуард Миколайович Пятаков, за договорами оренди складеними з Фондом держмайна (від 2000 та 2001 років), орендують у Херсонської державної морської академії приміщення площею близько 500 квадратних метрів.
«І стосовно цієї території спірних питань немає, – коментує Ірина Іванівна. – Хіба що стосовно оплати комунальних послуг – підприємства сплачують за старим розрахунком кількості оргтехніки. Ми хотіли зробити звірку розрахунків, але їхнє керівництво відмовилося. Проблема стосовно займаної площі стосується інших майже 400 квадратних метрів, на які не було укладено договори оренди. Не було й договорів на відшкодування комунальних послуг ХДМА як балансоутримувачу. Тож, за клопотанням Херсонської державної морської академії була проведена прокурорська перевірка. За її результатами встановлено: вказані підприємства, які орендують територію в третьому корпусі академії, фактично використовують набагато більшу площу, ніж значиться в договорах. За результатами прокурорської перевірки було внесено відомості до Єдиного державного реєстру досудових розслідувань про кримінальне правопорушення, передбачене статтею 356 Кримінального кодексу України «Самоправство». Тобто керівництво приватного вишу вирішило додатково скористатися аудиторіями без укладення договорів і безоплатно. Едуард Миколайович Пятаков раніше працював у морській академії. А в червні 2016 року був звільнений. Під час роботи у ХДМА він в цих навчальних аудиторіях проводив свої заняття. Та після свого звільнення аудиторії не звільнив. Ми з цього приводу також зверталися до Фонду держмайна, Міністерства освіти і науки».
Як доповнила проректор з навчально-виховної роботи ХДМА Вікторія Пішко, морська академія почала попереджати цей приватний морський інститут ще в листопаді минулого року, що з лютого 2017-го розпочнеться навчальний процес в академічних групах, які були на плавальній практиці у першому семестрі. На сьогодні на денній формі в ХДМА навчаються 122 групи. До того ж навесні приступили до навчання 43 групи заочного відділення. Їх також треба розміщувати.
«У нас катастрофічно не вистачає площ, – зазначила Вікторія Олександрівна. – І не через те, що у нас занадто багато курсантів, а через те, що більшість приміщень навчального корпусу №2 академії (пр. Ушакова,14/1) знаходяться в аварійному стані. Наразі вони опечатані до проведення ремонту. Будівля цього корпусу є історичною пам’яткою архітектури, й ми не можемо швидко зробити ремонт, навіть при наявності коштів. Адже треба отримати різноманітні висновки та дозволи. Цю історичну будівлю не можна ремонтувати як звичайну. Через це до 1 вересня будуть закриті аудиторії на третьому поверсі 2-го корпусу. Відтак, ми потребуємо додаткових площ. Тому за розкладом було поставлено навчальні заняття в корпусі №3, який перебуває на балансі морської академії. Але приватний виш захопив наші чотири аудиторії, на які немає договорів оренди. Крім того, захоплено підсобні приміщення, підвал і територію на подвір’ї. Загалом майже 400 квадратних метрів. З лютого викладачі не можуть проводити заняття у певних аудиторіях, адже вони зачинені й ключів нам не дають. Тому ми опечатали ці кабінети. ХДМА попереджала приватний виш, але зворотна реакція була незрозумілою – нам прийшов лист, у якому йшлося про те, щоб ми підтвердили, що ректор Херсонської морської академії легітимний. Абсурд! У січні 2013 року було проведено вибори ректора й одноголосно (за винятком двох зіпсованих бюлетенів) було обрано ректором на п’ять років Володимира Ходаковського. Це, звісно, підтверджено контрактом з МОНУ. Стосовно цього листа приватного інституту ми підготували лист до Міністерства освіти і науки України про те, щоб МОН надало обґрунтовану відповідь Пятакову Е. М.»
Тож 20 квітня у корпусі №3 морської академії вкотре зібралися представники адміністрації ХДМА, щоб спробувати вирішити тупикову ситуацію із зачиненими дверима аудиторій. Зокрема, проректор з адміністративно-господарської роботи Сергій Мизников разом з викладачами груп, які не змогли розпочати навчання, звернулися на вахту, щоб взяти ключі від аудиторій. Але черговий сказав, що від вказаних чотирьох приміщень ключів немає. У кого саме вони – невідомо. Тоді Сергій Валерійович звернувся до адміністрації приватного морського інституту. Там гостям були не раді.
«Мені сказали, що ні ректора, ні проректора немає, – коментує Сергій Мизников. – Ніхто ключі дати не може. Хоча за пожежними нормами ключі від навчальних аудиторій обов’язково повинні знаходитися на вахті».
Ще раніше проректор з адміністративно-господарської роботи ХДМА разом зі створеною спеціальною комісією звернулися до керівництва приватного вишу, щоб прийняти аудиторії.
«В тих чотирьох кабінетах, як було нам зазначено, знаходиться обладнання морського інституту, – говорить Сергій Мизников. – Ми готові були його описати. І нехай би його забрали. Адже в нас є свої парти та інше. Але нам відмовили. Тож ми опечатали кабінети» (на фото).
Наразі курсантам Херсонської державної морської академії доводиться навчатися у дві зміни, окремим групам – ще й по суботах. А тут ще й встромляють палки в колеса.
«У нас іноземні студенти навчаються в другу зміну до 20:00, – коментує проректор з навчально-виховної роботи ХДМА Вікторія Пішко. – І повертатися їм доводиться по темному. Поки іншого виходу немає. Ми намагаємося владнати з розкладом, чергувати заняття груп».
Не подобається ця ситуація із зачиненими аудиторіями викладачам і курсантам Херсонської морської академії та коледжу. Як обурився Євген Олександрович Баганов, доцент кафедри експлуатації судового електрообладнання і автоматизації суден ХДМА: «Сьогодні заняття, а аудиторія закрита. Це порушення навчального процесу!»
В свою чергу курсантів теж хвилює той факт, що вони вкотре не можуть потрапити до аудиторій. За словами курсанта Станіслава Кірільчука, невільно прогуляти заняття – означає відпрацьовувати тему у вільний час, самостійно, користуючись підручниками чи Інтернетом, але без викладача це вже не ті знання.
Анна Воржаков, Гривна. Новый формат