«Ми бачимо стурбованість бізнесу і роботодавців проблемою ізольованості вищої освіти від потреб ринку праці. Хоча, слід зауважити, поступово така ізольованість долається, і позитивні тенденції все більше помітні останнім часом.
Про це заявив Перший заступник голови парламентського комітету з питань науки і освіти Олександр Співаковський під час круглого столу, організованого українськими роботодавцями.
«Разом із тим хронічна нестача коштів не дає можливостей нашим закладам вищої освіти перетворитися на потужні інтелектуальні та інноваційні центри. Лише окремі з них можуть впоратися з наслідками того системного скорочення державного фінансування. Продовжує існувати проблема зарегульованості й обмеження фінансової автономії. Сьогодні ми маємо лише економічні труднощі багатьох закладів вищої освіти і дуже мало ресурсів для розвитку.
Приклад тому – історія з 69 коледжами, яких хочуть виокремити із структури вищих навчальних закладів і передати на місцеві бюджети. Хоча це навіть суперечить Закону «Про освіту», який надав право створювати об’єднання закладів освіти різного рівня. Подібна державна політика так чи інакше веде до руйнування освітньої інфраструктури.
Ми бачимо, як реформа «широкого конкурсу» призводить до процвітання кон’юнктурних спеціальностей і фактично «вимиває» молодь з регіонів. Державне замовлення стало розподілятися настільки нерівномірно, що це вже загрожує освітнім екосистемам багатьох областей країни.
Освіту в нас традиційно відносять до соціальної політики. Це велика помилка, оскільки освіта, особливо вища освіта, має бути об’єктом інвестицій. Її роль в розвитку економіки величезна, тому її слід розглядати в контексті економічної політики.
Я особисто стою на позиції необхідності ґрунтовної реформи вищої освіти, яка б включала системні зміни інституційного характеру. Така реформа має охоплювати три блоки – управління, фінансування і вимірювання. Управління закладами вищої освіти має бути максимально колегіальним і прозорим.
Саме тому законопроект 8385 ми вважаємо дуже важливим на цьому етапі. Мені дуже шкода, що так багато керівників закладів вищої освіти протистоять такій реформі, але вона все ж таки неодмінно рано чи пізно має бути проведена. Звичайно, поруч з цим повинна бути реформа фінансування, яка дасть закладам вищої освіти достатньо фінансової автономії, а також забезпечить достатньо коштів для розвитку, для підтримки основних фондів та інноваційних проектів, а не лише для виживання, як зараз.
Ну, і, звичайно, ми мусимо мати систему вимірювань якості вищої освіти, яка дозволить діагностувати проблеми і перспективи, побачити, чи дійсно ми рухаємося в правильному напрямку. Для таких функцій було б добре мати не лише українські центри оцінювання якості освіти, але й відкрити простір для роботи іноземних агенцій», - відзначив голова парламентського комітету.