Директор музею, заслужений працівник культури України Аліна Доценко: «Впевнена, що ця виставка принесе велику користь нашій херсонській громаді, познайомить відвідувачів музею з героїчними подіями нашої історії, які багато років замовчувалися або викладалися неправдиво, справить значний вплив на молодь та старше покоління, пробуджуючи патріотичні почуття. Ми маємо знати історію боротьби за незалежність України, ту ціну, яку за це заплатив наш народ».
Херсон і Українська революція
Весна 1917 року принесла Херсону революцію та визволення. Відродився потужний професійний рух, з’явилися впливові національні товариства. Громадськість отримала вплив на життя. В селах і містечках відбулись українські мітинги. Херсонський крайовий з’їзд селян-хліборобів направив вітання Українській Центральній Раді.
Влітку городяни вперше обирали владу — відбулися вільні демократичні вибори міського самоврядування.
Восени депутати, робітники та культурні діячі вимагають приєднати Херсонщину до губерній, де порядкує Центральна рада. З’їзд членів Учительської спілки взаємодопомоги підтримав ідею української національної автономії.
На початку грудня з’їзд представників Рад робітничих та солдатських депутатів, повітових земств та місцевих самоврядувань визнав Херсонщину невід’ємною частиною УНР, а найвищою владою в Україні – Центральну Раду. 15 грудня містом пройшла перша маніфестація українських військ при українських прапорах.
Культурне життя після довгого стримування вибухнуло потужною хвилею українства. Новостворене товариство "Українська хата” очолив відомий український письменник, уродженець теперішньої Донеччини Микола Чернявський. Заступником обрали актора Панаса Саксаганського з Миколаївщини. У приміщенні Українського національного театру розпочалися лекції з української мови, історії, літератури, географії. "Українська Хата” перетворилася на товариство "Просвіта” й оголосила про наміри відкрити безкоштовні початкові школи з українською мовою викладання. Кооперативне товариство "Українська книгарня” видала десятитисячним накладом "Байки” Леоніда Глібова, Євангеліє українською мовою тощо. Як наслідок — у подальші роки громадянської війни на Херсонщині діяли українські політичні та громадські сили.
Тривалість виставки: з 26 жовтня до 3 грудня 2017 р.
Телефон для довідок: 49-31-64; 49-30-12.