Херсонські бібліотеки нарешті отримають книг майже на 800 тис. грн. Днями завершились тендерні процедури, переможцем яких стало ТОВ Видавничий дім "Центр учбової літератури” із ціною 798 595,00 грн. Початкова ціна пропозиції становила 800 тис. грн.
Протягом крайніх чотирьох років Централізована бібліотечна система міста Херсона, яка включає в себе 24 міські та 15 селищних і сільських бібліотек, отримувала ніщивно мале фінансування з міського бюджету на придбання книг. Проте фінансування для здійснення капітальних ремонтів вражало. Цю різницю можна побачити на діаграмі.
Можна побачити, що протягом 2011 – 2012 рр. витрати на книжки значно перевищували витрати на капітальний ремонт в бібліотеках, що є логічним. Річна потреба в поповненні книжкового фонду херсонських бібліотек становить 1 – 1,5 млн. грн. У кризових 2013 – 2014 рр. ситуація різко змінилась: якщо капітальні ремонти були здійснені у повному обсязі, то книжок у 2013-му було придбано лише на 5 тис. грн. (684743,00 повернено у зв’язку із затримкою оплат – постачальник не міг чекати довше), а 2014-го – на 99 тис. грн., що ніщивно мало для 35 бібліотек системи. Проте, якщо згадати фінансову ситуацію 2013 -2014 рр., то важко оцінювати її з позиції більш стабільної нинішньої. Тоді всі знаходились у шоковому стані, а затримки оплат бюджетних установ утворювали шалену кредиторську заборгованість, яка погашалась протягом 1 – 2 років.
Поліпшення ситуації поступово відчувалось, проте незначне. Особливо якщо порівняти із обсягами капітального ремонту: з діаграми добре видно, що кошти в міському бюджеті були і є. І придбання книг, і здійснення капітального ремонту – це капітальні видатки. Проте для придбання книг коштів виділялось на порядок менше, аніж на здійснення капітального ремонту. Про це багато говорили і багато закликали змінити ситуацію, проте вона особливо не змінювалась. Поставало питання: капітальний ремонт – це прекрасно і необхідно, але для чого шикарні капітальні ремонти в бібліотеках, де бракує книг? На цьому неодноразово зауважувало і керівництво бібліотек, проте далеко не все вирішується керівництвом установи – міська влада вирішувала по-своєму.
Минулого року Громадська рада при міському голові неодноразово наголошувала про необхідність збільшення фінансування придбання книг, адже саме книги є важливою складовою розвитку культури в Україні в цілому та Херсоні зокрема. Вимога щодо збільшення фінансування придбання книг також була в резолюції громадських слухань у грудні 2016 року. І на початку 2017 року стало відомо про виділення 800 тис. грн. кошторису з міського бюджету на придбання книг. Днями завершився і відповідний тендер: наразі триває кваліфікація переможця. "Центр учбової літератури” – це доволі відомий постачальник книжок в Україні, який регулярно працює із бюджетними установами. Характеристики його діяльності – виключно в позитивному ключі, як і у конкурента – ТОВ Фірма "ІНКОС”. Незважаючи на те, що за планом закупівель Централізованої бібліотечної системи визначено 413348,00 грн. на проведення капітальних ремонтів, ця сума, скоріш за все, буде збільшена протягом року – так показує практика попередніх років. Але факт збільшення видатків для придбання книг вчетверо у порівнянні з попереднім роком свідчить про те, що активна фахова громадськість здатна зрушити проблему з місця та сприяти розвиткові культури.
Євгенія Вірлич, Херсонський вісник