10 жовтня 2018-го року. Відомий на Херсонщині аграрій Андрій Федоренко пізно ввечері звичним маршрутом повертається після роботи додому. За кермом – водій, поруч охоронець
Їх переслідував чорний джип, який то зникав, то знов з’являвся у полі зору. Кілька разів підрізав авто і поводив себе досить дивно на дорозі
Те, що виглядає як початок пригодницького детективного серіалу насправді - реальна історія зухвалого нападу і спроби позбавити життя звичайного фермера.
Нападник з автомату випустив в авто близько 20 куль. Більшість прошили метал наскрізь. Під час обстрілу водій автомобіля та керівник фермерського господарствабули поранені і госпіталізовані. Лише дивом Андрій Федоренко залишився живим.
За даним фактом поліція відкрила кримінальне провадження
Навіщо та кому потрібно було вбивати фермера? На це питання відповідь має дати слідство. Але Андрій Федоренко зазначає, замах на вбивство це далеко не перший епізод зухвалих нападів, через які страждає його бізнес. Погрози і залякування тривають вже більше двох років, його підприємства двічі намагались захопити невідомі зі зброєю у руках і він добре знає хто за всім цим стоїть.
Фермерські господарства, якими керує Андрій Федоренко, «Славута-Юг», що у Чаплинському районі, та «Ушба» - у сусідньому Новотроїцькому, є одними з найбільших та успішно працюючих аграрних підприємств області.
Підприємець Андрій Федоренко є не тільки одним з найбільших платників податків і роботодавців у громаді. Його бізнес ще й соціально відповідальний
Фермерські господарства обробляють понад три тисячі гектар землі. Тут працюють майже 200 працівників.
Певно саме таке ставлення до людей і спонукало селян вийти на захист агрофірм, коли ті намагались відібрати у незаконний спосіб невідомі особи
На початку 2016 року за підробленими документами на невідомих осіб було переоформлено одразу два підприємства Федоренка. Про зміну директора і власника працівники дізналися випадково.
Через Комісію Мін’юсту незаконні реєстраційні дії вдалось скасувати. Збіг чи ні, але всі ці події почали відбуватись після того, як між Федоренко та його колишнім партнером виник земельний конфлікт, який вийшов навіть за межі юридичної площини.
У розпал посівного сезону на полях фермерського господарства «Ушба» чоловіки у масках та зі зброєю напали на працівників підприємства. Селян жорстоко побили та без попередження відкрили вогонь.
У цьому нерівному «бою» найбільше постраждав житель села Григорівка, багатодітний батько Олексій Ластовецький. Куля влучила чоловікові у ногу, внаслідок чого її довелось ампутувати.
12-х нападників затримали через три дні, але одразу ж відпустили. Минуло більше двох років, а справедливість у цій справі не встановлена й досі. Спочатку злочин розслідувала поліція. Потім справу передавали від одного суду до іншого. Із серпня 2017-го слухання так і не розпочались
Всіма можливими способами обвинувачені та їх адвокати затягують розгляд справи.
Тим часом збігають строки позовної давності
Очевидно, що за Федоренко довгий час слідкували. Зловмисники вибрали влучний момент, коли фермер виїхав у Нову Каховку без охорони. Лише щасливий випадок врятував аграрія.
Закон про спрощену реєстрацію підприємств, який запрацював з початку 2016 року, мав би полегшити життя бізнесу. А насправді перетворив його на пекло. Непродумані чи нашвидкоруч прописані новації відкрили багато можливостей для зловживань і цим вміло користуються рейдери. Земля, підприємство, квартира - все, що має статус власності - можна легко відібрати за ніч в майже законний спосіб. І відбувається це по всій країні щодня. Зловмисники викрали електронний ключ нотаріуса і вже під ним проводили реєстраційні дії. Частина цих реєстраційних дій відбувалась просто на очах у бухгалтера фермерського господарства «Ушба».
Вже зранку 25 квітня 2018-го на «Славуту-Юг» у супроводі «молодчиків» приїхав так званий новий власник.
Працівники агропідприємств не мають спокою. Якщо мова йде про захоплення, що буде з їх робочими місцями? Адже цілком зрозуміло, що кінцевою метою будь-якого рейдерства є заволодіння не самим підприємством, а його цінними активами. В сільському господарстві, це як правило, земля, виробничі потужності, техніка.Ба більше - злочинцям вистачає нахабства оскаржувати наказ Міністерства юстиції, яким скасували неправомірні реєстраційні дії. Справу розглядають у Київському окружному адмінсуді
Неготовність держави швидко реагувати на ті процеси, які відбуваються у галузі реєстрації, на жаль, провокують дуже багато проблем, відзначають правозахисники.
Український «дикий захід». Захоплення врожаїв і землі, викрадення людей та збройні протистояння на полях ? за останні три роки рейдерство стало справжньою внутрішньою агресією, спрямованою проти виробників, які годують державу.
Всеукраїнська аграрна рада, членом якої є Андрій Федоренко, сьогодні має активну позицію у захисті своїх представників у питаннях рейдерства.
Певні успіхи у справі все ж таки є. 22-го листопада поліція Херсонщини затримала підозрюваних у замаху на життя керівника ТОВ «Славута Юг» Андрія Федоренка. А вже наступного дня Херсонський міський суд обирав їм запобіжний захід. Півтора місяці знадобилось слідчим, аби встановити ймовірного нападника та замовника вбивства
Суд, розглянувши клопотання слідчого, відносно виконавця та замовника вбивства обрав запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком на 2 місяці без права внесення застави.
Аграрії України як один зазначають – сьогодні не допустити силового захоплення господарств вдається тільки завдяки зусиллям та своєчасному реагуванню громадськості. На загальнодержавному рівні системної протидії рейдерству немає. На сьогодні кількість справ, які було доведено до суду - мінімальна. Про реальне покарання винних узагалі не йдеться. Усі заходи влади в боротьбі з рейдерством – це швидше гасіння пожеж, намагання загладити ситуацію у тих випадках, які викликали бурхливу реакцію суспільства танабули резонансу.
Чи будуть доведені до логічного завершення відкриті кримінальні провадження у справі Федоренка? Чи будуть покарані виконавці та замовники зухвалих злочинів? Чи побачимо ми верховенство права, щоб у цій трирічній детективній історії можна було поставити одну крапку, замість трьох.
За матеріалами ТРК Херсон Плюс