Рейдерство в Україні перетворюється на справжнє мистецтво. Головне – поширити в ЗМІ інформацію про те, що злодій – насправді не злодій. А також знайти прибічників з-поміж впливових людей. Про рейдерське захоплення в Херсоні, при чому за участі високопосадовця – далі у розслідуванні "Стоп корупції".
Херсон, вересень 2017 року. На широкий загал виноситься скандальна історія про рейдерське захоплення одного з найбільших місцевих акціонерних товариств – "Херсонбуд".
Борис Сандик керує підприємством вже декілька десятиліть. Його родині належить контрольний пакет акцій. Чоловік розповідає, у 2008 році в Херсоні збільшилися випадки рейдерських атак. А на таке велике підприємство напасти значно легше, ніж на будь-яке інше.
Для того, щоб уберегти "Херсонбуд" від рейдерських захоплень, акціонерами було прийнято рішення – вивести чотири об'єкти до нової компанії – спеціально створеної КПД-5С. З-поміж цих об'єктів був і цей пансіонат. Тут, на самому березі моря.
В Залізному Порту цей пансіонат займає чималу територію – 9 гектарів парку, і майже три пляжу. Сума за квадратний метр коливається від 2 тисяч гривень до 15000 – біля моря. Тепер Сандики вже не керують цим об'єктом. Так само, як і двома виробничими базами та великою офісною будівлею – серцем компанії.
Схема рейдерського захоплення нерухомого майна КПД-5С доволі поширена.
Виконавець, за припущенням постраждалих, киянин Олег Чернієвський, підробляє підпис власника і укладає договір купівлі-продажу корпоративних прав, за яким третину статутного капіталу продає іншій компанії, "Продсервіс". У такий спосіб продана частка виводиться з КПД-5С, частки учасників перерозподіляють, обирають нового директора, Юрія Цепелєва, змінюють місце перебування та ухвалюють нову редакцію статуту. Окрім цього державний реєстратор Ірина Калугіна затверджує зміну у складі учасників на підставі підробленого документа, підпис на якому нотаріально не затверджений.
Постраждалі звертаються до антирейдерської комісії, які стають на їх бік, суд врешті забороняє здійснення будь-яких реєстраційних дій. Утім тим, за ким стоять впливові посадовці, закон не писаний.
Паралельно з цими подіями створюється нове підприємство з такою ж назвою Будівельна Компанія "Херсонбуд". І фіктивний директор Цепелєв укладає з нею договір іпотеки.
Наразі єдиним директором і кінцевим бенефіціаром БК "Херсонбуд" є Юрій Гречишкін, однак одразу після реєстрації компанія належала Максиму Рошаку. Останній вийшов зі складу учасників і зробив хід конем – він подав в суд на свою ж колишню компанію про витребування з незаконного володіння нею нерухомого майна, яке він з поплічниками напередодні вкрав у Сандиків. Геніально.
Постраждалі стверджують: таке беззаконня можливе лише тому, що за виконавцями стоїть не остання людина в місті – колишній мер, а тепер депутат міської ради Володимир Сальдо.
- А розробляв, контролював та здійснював Сальдо Володимир Васильович, і коли було захоплення, він особисто був присутній, він особисто не впустив мене в цю будівлю, – стверджує голова спостережної ради "Херсонбуду" Борис Сандик.
Тож "СтопКор" вирушив до захопленої будівлі, аби поспілкуватися з новим керівництвом. Секретарка одразу хапається за телефон.
На 9 поверсі, де зручно розташувався депутат Сальдо, теж порожньо. Утім і в міськраді "СтопКору" не вдалось відшукати екс-голову Херсона. Місцевий колега розповідає, той втік одразу, як залом поповзли чутки про приїзд журналістів з Києва. Телефонуємо Максиму Рошаку.
Пан Рошак пообіцяв поспілкуватися пізніше, однак слова не дотримався. Відмовилися від коментарів і виконавці. Першого дня держреєстратора, що зареєструвала фейковий документ з підробленим підписом, який на додачу не був нотаріально затвердженим, в будівлі не було. Що здалось дуже дивним, адже її сумка і одяг лежали на робочому місці.
А нотаріус Роман Козоріз, який попри заборону здійснення реєстраційних дій зареєстрував договір іпотеки, поквапився вказати "СтопКору" на двері.
Та повернімося до самого Сальдо. В місті – він людина відома. Колишній член Партії регіонів був замішаний у кількох скандалах. Сальдо вважає, що майдан спонсорувався коштом США.
Потім спливла історія про можливу причетність колишнього херсонського голови до російської служби безпеки, а торік його на 3 місяці заарештували у Домінікані за викрадення людини.
В компанії "Херсонбуд" частка акцій належить доньці Володимира Сальдо, а частка через підставну особу і самому екс-очільнику. Невдовзі після рейдерського захоплення Сальдо дав інтерв'ю, в якому назвав дії рейдерів законними.
Про факт рейдерського захоплення майна родини Сандиків знає все керівництво міста. Проте з мертвої точки за декілька місяців справа так і не зрушила. Справу "Херсонбуду" відправили до обласної прокуратури. Тож за коментарями ""СтопКор" вирушив до керівництва. Утім, як виявилось, з одного органу проблему вже котрий раз перекидають на інший. В день приїзду "СтопКору" справу знову віддали в прокуратуру міста. А відповідь мера взагалі шокує.
- Стосунки слід з'ясовувати всередині підприємства, я не можу це оцінювати – правда це чи не правда. Але розуміючи, які процеси відбуваються в бізнесі, це не перший і, мабуть, не останній випадок. Коли акціонери не можуть між собою поділити майно, – каже міський очільник.
Таким чином, для широкого загалу атаку на підприємство зводять до сутички акціонерів. І це не єдина причина, чому ніхто не зацікавлений у встановленні справедливості.
- Сьогодні в його руки перейшло майно вартістю в межах півмільярда гривень, 500 млн – це серйозна цифра, а всюди в справі ходить цифра 8 млн і все через те, що було оформлено за договором іпотек, а її термін всього лише на три дні. За все це майно хтось повинен був платити податки. І цифри податків теж вираховуються в мільйонах. І не дарма з'явилося підприємство ГО "Херсонбуд", через яке було переміщено це майно, і фактично це підприємство і володіє цим майном, тому що всі орендатори "Херсонбуд" підписали договір з ТОВ "Херсонбуд", – пояснює юрист Сергій Міловський.
Візит "СтопКору" наробив в Херсоні багато галасу. Причетні до рейдерської схеми грали у хованки якісно і професійно. А виконавці просто відмовлялись коментувати. Утім допоки вкрадене майно не повернеться до своїх власників, не залишиться осторонь і "Стоп корупції".
Детальніше – дивіться у журналістському розслідуванні "СтопКору".