На спробу чиновників підвищити вартість оренди землі селяни Херсонщини відповіли погрозами заблокувати їх офіси тракторами
«Листи щастя» від Держгеокадастру
Дії чиновників на Херсонщині спровокували вибух селянського обурення. Понад дві тисячі фермерів та підприємців, котрі орендують ріллю, отримали «листи щастя» від обласного управління Держгеокадастру. У повідомленнях йшлося про необхідність переглянути ставки платні за оренду – звичайно, у сторону їх підвищення. Згідно закону, вони коливаються у межах від 3 до 12 відсотків від вартості нормативно-грошової оцінки землі. Але зараз більше половини орендних договорів по регіону укладається, виходячи з мінімальної «планки» у три відсотки. Хоча управління Держгеокадастру в ультимативному тоні запропонувало змінити договори, ввівши 8-відсотковий коефіцієнт. А в разі незгоди погрожувало орендарям судом!
На фото: «лист щастя» від управління Держгеокадастру Херсонщини;
Аграрії, на яких до того вже звалилася купа додаткових платежів у вигляді ПДВ та збільшення податку на землю тощо, зустріли «листи щастя» у штики. Вони звернулися до народних депутатів України та керівництва Херсонської обласної ради з проханням організувати термінову зустріч із очільником місцевого підрозділу Держгеокадастру Ігорем Шапраном. А у випадку відмови пообіцяли приїхати до його офісу на тракторах, і побалакати з ним по-своєму. Тож пан Шапран до облради на вимогу орендарів до облради таки з’явився. І…його пояснення нікого не задовольнили.
Не стригти під одну гребінку
Вимогу переглянути ставки оренди (а в масштабах краю йдеться про десятки мільйонів гривень) виконувач обов’язків начальника управління Держгеокадастру мотивував інтересами наповнення місцевих бюджетів та зростанням ціни на збіжжя та городину. Проте не зміг пояснити, чому управління обрало саме вісім відсотків, а не, скажімо, п’ять, чи десять. Зі слів Ігора Шапрана, чиновники з цього приводу консультувалися десь у Києві та між собою. А мали б порадитися насамперед із тими, кого безпосередньо зачіпає перегляд ставок – виробниками, економістами, трейдерами. Обурені селяни застерігають: стригти усіх під одну гребінку не варто!
- Я орендую 475 гектарів землі, і за кожен гектар справно сплачую по 150 гривень. Тепер з мене вимагають майже утричі більше. Але ж далеко не кожен гектар приносить господарству віддачу. З цих 475 га більше чотирьох гектарів - стихійний смітник та вкритий жорствою двір колишнього мехзагону. За навязуваних умов я землі, які не родять, просто поверну назад, і нехай з ними роблять, що захочуть, - обурюється директор малого приватного підприємства «Славута» з села Мала Лепетиха Великолепетиського району Херсонщини Сергій Макій.
- Підвищивши платню за оренду, держава та сільради більше втратять, аніж надбають, - додає голова Асоціації фермерів Бериславського району області Олександр Гордієнко. – У нас обмаль бажаючих винаймати поля навіть за три відсотки від їх вартості. Зараз у районі вже «гуляє» дванадцять тисяч гектарів державних угідь, і вісім тисяч гектарів - комунальних. Якщо оренда подорожчає, пустирищ суттєво побільшає.
В мінусі – робочі місця та врожай
Директор фермерського господарства «Аделаїда», депутат облради від фракції «Наш край» Сергій Рибалко застеріг: окрім збільшення площ земель, які не обробляються, після примусового перегляду ставок оренди аграрний бізнес Херсонщини ще й може втратити від п’ятнадцяти до двадцяти тисяч робочих місць. Адже йдеться також і про падіння конкурентоспроможності сільськогосподарської продукції. Для її вирощування на менш родючих степових землях потрібно вносити більше добрив та води, а це кошти. Якщо до них приплюсуємо ще й додаткові витрати, то зросте собівартість врожаїв, і купувати плоди селянської праці стане просто невигідно. Та й не може коштувати однаково гектар піску і гектар на зрошенні! Комусь вигідно орендувати поле «з водою» під овочі і за дванадцять відсотків від його грошово-нормативної вартості. А комусь за солончак і три відсотки забагато.
- У впорядкуванні земельних відносин Держгеокадастр України взагалі «не з того кінця підходить». На Херсонщині з 1,8 мільйона гектарів земель сільськогосподарського призначення лише 700 тисяч обробляються за договорами оренди. Інші ж використовують або пайовики, або підприємці за якимись сумнівними схемами. І ні держава, ні місцеві громади з них свою частку доходу не отримують. Якщо навести з цим лад, то й за тривідсоткової ставки можна було б отримувати більше, ніж за умов, коли чиновники намагаються «викрутити руки» легальним підприємцям та фермерам, нав’язуючи їм восьмивідсотковий коефіцієнт. А навести лад можна, створивши прозорий і публічний реєстр земель, із чіткою інформацією про їх власників та орендарів, - зазначив заступник голови Херсонської обласної ради Віталій Булюк.
На фото: Учасники обговорення ставки оренди землі в Херсонській облраді
Народний депутат України від Херсонщини Сергій Хлань, у свою чергу, попередив аграріїв, що чиновницька вимога переглянути вже укладені договори наразі може вважатися тільки рекомендацією. І лише орендарям та орендодавцям треба вирішувати між собою, який розмір платні обирати – на те є ринок. Тож аграрії поставили чиновникам з Держгеокадастру вимогу: протягом найближчих тижнів визначитися з економічним обґрунтуванням ставок орендної плати, залучивши до обговорення сільськогосподарських виробників. У іншому випадку вони домагатимуться негайної відставки Ігора Шапрана та його «команди». І не тільки шляхом переговорів. Дороги на Херсонщині селяни тракторами вже раз перекривали, тож буде і другий раз. Адже для обробітку занадто дорогої землі техніка їм незабаром може не знадобитися.
Сергій Яновський, Голос України