ПОСЛЕДНИЕ НОВОСТИ

13:17 12/03
Матері загиблого військового з Херсонщини передали державну нагороду, якою його відзначили посмертно      
13:04 12/03
Понад 1,6 тисяч підлітків на окупованій Херсонщині пройшли мілітарну підготовку в РФ      
12:51 12/03
Херсонські спортсмени здобули три нагороди на турнірі в Бучі      
12:49 12/03
Російські окупанти дроном атакували велосипедиста у селі Степне на Херсонщині      
12:37 12/03
Двоє поранених через атаку дрона маршрутки у Херсоні – у важкому стані      
12:33 12/03
Росіяни дроном атакували велосипедиста на Херсонщині      
12:27 12/03
Матері загиблого бійця з Херсонщини передали державну нагороду      
12:18 12/03
Окупанти на Херсонщині готують танкіста на посаду першого заступника псевдоміністра      
12:15 12/03
У Херсоні планують створити координаційну раду для підтримки цивільних полонених та їхніх родин      
12:15 12/03
Газопостачання в Херсонському районі майже відновили, світло й вода залишаються викликом      
11:54 12/03
Військового Віталія Головатого з Херсонщини посмертно відзначили орденом «За мужність»      
11:53 12/03
Апеляційний суд змінив покарання херсонці, яка виправдовувала збройну агресію РФ проти України      
11:45 12/03
На окупованій території Херсонщини дітей вчили збирати автомат      
11:26 12/03
Херсон увійшов до п’ятірки міст, які втратили найбільше б’юті-бізнесів через війну      
11:24 12/03
Після атаки дрона на маршрутку в Херсоні у лікарні залишаються 16 поранених, – Прокудін      
11:12 12/03
Який вигляд має маршрутка після атаки у Херсоні. ВІДЕО      
11:04 12/03
У передмісті Херсона Зеленівці через обстріл РФ поранені двоє людей      
11:00 12/03
За минулий рік на Херсонщині зафіксували понад 1300 пожеж      
10:52 12/03
Дві третини ради з питань полонених при ХМВА належатимуть громадськості      
10:45 12/03
У яких випадках російські окупанти вимикають зв’язок на лівобережжі Херсонщини      
10:36 12/03
Зброя замість освіти. Школярів на ТОТ Херсонщини вчать на уроках збирати автомат      
09:46 12/03
Росіяни з гелікоптерів били ракетами по Придніпровському      
09:45 12/03
Колишнього журналіста-зрадника з Херсона засуджено до 12 років позбавлення волі      
09:43 12/03
Війська РФ завдали ударів по лікарні у Херсоні, є поранені      
09:30 12/03
На Херсонщині через російські атаки двоє загиблих та 20 поранених      
09:30 12/03
Війська РФ обстріляли лікарню у Херсоні: троє поранених      
09:27 12/03
Херсонська маршрутка, яку росіяни вдарили дроном, завелась та самостійно евакуювалась (ВІДЕО)      
09:23 12/03
Окупанти обстріляли лікарню у Херсоні: є поранені      
09:19 12/03
Правоохоронці повідомили про підозру очільнику окупаційної «адміністрації» Козачих Лагерів      
09:19 12/03
Очолив незаконну ВЦА у Козачих Лагерях на Херсонщині. Жителю Криму оголосили про підозру      
09:19 12/03
Росіяни вкотре обстріляли лікарню в Херсоні      
09:11 12/03
Росіяни дроном атакували гуртожиток у Херсоні      
09:08 12/03
Херсонська спортсменка здобула перемогу на всеукраїнських змаганнях з художньої гімнастики      
08:58 12/03
На Херсонщині за добу окупанти пошкодили 27 об’єктів – поліція фіксує наслідки обстрілів (фото)      
08:55 12/03
За рік аграрії Херсонщини отримали від благодійників майже сотню одиниць техніки      
08:46 12/03
СБУ оголосила підозру ексдепутатці Херсонської облради, яка очолила окупаційну бібліотечну систему      
08:41 12/03
Призупинили рух поїздів до Білої Криниці на Херсонщині      
08:28 12/03
Поширював пропаганду РФ. Колишнього журналіста з Херсона засудили до 12 років ув'язнення      
07:49 12/03
На Сумщині загинув військовий з Херсонської області      
Все новости

Архив публикаций

«    Март 2026    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
СПЕЦТЕМЫ


    «Ми вдягали вишиванки і “вишивали” перед окупантами – мозолили їм очі». Історія спротиву херсонки


    «24 серпня 2022 року я вдягла свою гарну вишиванку, сіла на велосипед і поїхала вулицями Херсона. Спочатку їздила у своєму мікрорайоні, потім – у центрі міста. Херсонці підходили до мене й дякували», – розповідає херсонка Наталія Кулеба про свій пасивний, як вона каже, спротив окупації.

    До війни жінка працювала в редакції газети «Гривна». Це дуже активна людина, яка за будь-яких обставин залишається оптимістом і своїм позитивом уміє зарядити всіх оточуючих. Тож і в колективі наша Борисівна – мов яскравий промінчик: завжди усміхнена, сповнена енергії і дуже колоритна. А її чудові вишиванки, червоне намисто та чиста українська мова, якою вона послуговується в Херсоні завжди і всюди, промовисто засвідчують життєве кредо жінки: «Я – українка, і я пишаюся цим».  


    Наталія Кулеба тримає один із випусків всеукраїнського літературного часопису «Дебют-газета», який виходив у Херсоні до війни. Фото з архіву редакції

    Тож не дивно, що після повномасштабного вторгнення РФ та окупації Херсона рідні вмовляли пані Наталію виїхати з міста – бо знали її позицію, що вона ніколи не зрадить собі, а навпаки, чинитиме спротив.

    Власне, так і вийшло. Покинути рідне місто херсонка відмовилася навідріз – залишилася вдома удвох із кицькою:

    «Я сильно не хотіла виїжджати. Мене й брат кликав, і діти. А в мене було таке відчуття, що я великими чоботями вгрузла в цю землю і не можу – не хочу! – звідси вириватися».

    «Ми чинили пасивний спротив, ми були дуже наглі…»

    На початку березня минулого року, після окупації, Наталія Кулеба з подругами ходила на мітинги. Жінка не боялася підходити близько до окупантів і в очі їм висловлювати все, що про них думає – вони мовчали у відповідь.

    «Але потім вони почали нас гнобити. Почали кидати в натовп шумові гранати. Одного разу мене витягували звідти – я задихалася від диму. Після цього вирішила не створювати більше проблем людям і перестала ходити на мітинги», – розповідає херсонка.


    На мітингу в Херсоні на початку березня 2022 року. Усі фото надала Наталія Кулеба

    Але й сидіти тихо собі вдома жінка не збиралася – вирішили з подругою мозолити очі окупантам. Знайшли вдома два старі автентичні вишиті рушники, віднесли до кравчині, і та пошила їм сукні, поєднавши з лляною тканиною.

    «І от ми в цих сукнях-вишиванках “вишивали” на бульварі Мирному перед рашистами. Спеціально ходили мозолили їм очі. Вони на нас дивилися, а ми були дуже наглі. Ми нагло дивилися їм в очі з гордо піднятими головами.

    Ми сідали на лавочку на бульварі й пили каву. І якось вони приперлися компанією, стали неподалік від нас теж пити каву. То ми їх так свердлили очима, що вони навіть відійшли. А потім один вирішив викинути в смітник стаканчик. Я підвелася і перегородила йому дорогу, відштовхнула його – якось імпульсивно так вийшло. Він, правда, нічого мені не сказав», – каже пані Наталія.


    Ті самі сукні-вишиванки, в яких пані Наталія та її подруга мозолили очі окупантам

    Вона згадує ще один випадок, коли на одному з херсонських базарів зустріли ватагу російських військових з автоматами – вони набрали овочів і йшли назустріч:

    «А мене як понесло наче, на весь голос кажу подрузі: “О, дивися, руський мір у гості прийшов! З автоматами й з овочами!”. І пішла собі далі. А вони так стали, повернулися і довго дивилися мені вслід. Подруга дуже перелякалася, у неї навіть нервовий тік почався, каже: “Наташка, ну ти даєш, мовчи вже”».

    Однак мовчки спостерігати, як окупанти господарюють у місті, жінка не могла. Проходячи повз них, завжди голосно розмовляла українською мовою – щоб вони її чули. На запитання, чи не було їй страшно так поводитись перед озброєними військовими, відповідає, що відчувала до них злобу, ненависть, огиду й презирство – але геть не страх.

    «Я не могла дихати одним повітрям із ними. Коли проходила повз – затамовувала подих, вони мені смерділи», – каже.

    Таку ж огиду відчувала й до російських грошей. Лише раз довелося взяти їх у руки – діти змусили купити російську сім-картку, щоб знати, як у мами справи, коли окупанти вимкнули український зв’язок у Херсоні.

    «Мені прямо руки пекло – було таке нервове відчуття, коли я той єдиний раз взяла їхні гроші», – згадує жінка.

    Влітку фольклорний ансамбль «Херсонські молодички», в якому багато років співає Наталія Кулеба, збирався у неї в квартирі на 7 поверсі. Відчиняли всі вікна й балкони та співали гімн України, «Червону калину», українські народні пісні. А внизу на лавці сиділи колаборанти…

    «Бо в мене під’їзд майже весь – зрадники, – каже і додає, що дивом ніхто не доносив на неї. Сама дивуюся, що мене не чіпали. Значить, мені ще треба жити, ще потрібна я на цьому світі».

    «А 24 серпня, у День незалежності, одягла свою гарну вишиванку, сіла на велосипед і поїхала вулицями Херсона. Спочатку їздила у своєму мікрорайоні, потім – у центрі міста. Херсонці підходили до мене й дякували», – продовжує далі Наталія Кулеба.

    Опір, який чинила ця смілива жінка разом із подругами під час окупації Херсона, вона сама називає пасивним спротивом і пояснює:

    «Хоча б тим, що ми залишалися в місті, своєю присутністю ми показували, що це – наша земля».

    Відстоювати своє місто, своє житло, своє майно – такою була причина, чому херсонка не виїхала. І мова не про матеріальні цінності:

    «Я піймала себе на тому, що я буду відстоювати своє майно і майно своїх дітей, онуків. Не через те, що його шкода, – зовсім ні. Просто це все – наше життя. Як можна його комусь віддати?»

    Щоправда, з певним майном готова була розпрощатися і навіть приготувала заздалегідь – на випадок, якщо окупанти прийдуть до неї додому нишпорити.

    «У сина в гаражі був унітаз старий – важкий, з бачком. Я приготувала його, перетягла й поставила на видному місці. Думаю, якщо прийдуть, то я їм скажу: “Ось, я вам унітазик приготувала, беріть, вам пригодиться!”» – зі сміхом згадує жінка.

    На щастя, не прийшли.


    На площі Свободи після деокупації Херсона, листопад 2022 р.

    «Ми заснували власний бренд “Зроблено в окупації”»

    Волонтерити Наталія Кулеба почала задовго до повномасштабного вторгнення – плела сітки тоді ще для АТО та ООС на Донбасі. Після звільнення Херсона продовжила волонтерську діяльність у громадській організації «Справа громад», яку очолює депутатка міськради Оксана Погомій.

    «Ми плетемо сітки, роздаємо гуманітарку, випікаємо хліб. Збираємо гроші – уже купили квадрокоптер Mavic, прилад нічного бачення, на пікап зібрали, на цифрові рації. Для ТРО купуємо цвяхи, молотки, скоби, плівку.

    Приходить, наприклад, одна наша волонтерка, у неї син служить – треба йому Mavic. Ми швиденько самі скинулися, потім люди добавляють на картку чи “на банку”.

    Нещодавно аптечки збирали, хлопці попросили – ми їм сітки плели, коли вони під Херсоном стояли, 34 сітки сплели. Вони були поранені в Херсоні, і в них згоріли аптечки їхні. Тож ми зібрали їм нові аптечки», – розповідає пані Наталія.


    До волонтерів із подарунками завітав відомий український письменник-казкар Олег Гавріш, березень 2023 р.

    Громадська організація також має власну автономну пекарню – випікають дуже смачний хліб, по 600 буханців у день! Слава про хліб рознеслася швидко по місту. Цей хліб завозять на блокпости, його беруть різні організації, ОСББ, і просто люди приходять беруть. Іноді на свята волонтери готують якісь смаколики, теж людям роздають.

    А під час окупації члени організації збиралися кожної п’ятниці в кафе на Суворова – просто поговорити, побачитися, поділитися інформацією. Так було місяця півтора, каже жінка. Потім за волонтерами почали слідкувати, і вони припинили ці зібрання.

    «Я запитую в Оксани Погомій, що ж робити далі, бо збожеволіти можна від бездіяльності. Вона каже – ти мотанки робиш, от і роби їх далі. І я почала робити невеличкі ляльки-мотанки, обереги. Зараз вони користуються великим попитом, наші бійці їх охоче беруть. А під час окупації дарувала всім нашим із громадської організації, вони брали своїм друзям, знайомим. А потім Оксана каже – давайте заснуємо свій бренд “Зроблено в окупації”», – ділиться жінка.


    Ляльки-мотанки пані Наталії

    Майстрині-волонтерки почали виготовляти патріотичні прикраси, ляльки-мотанки, шили вишиванки. Деякі їхні вироби є тепер навіть у Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного та генерала Дмитра Марченка.

    «Люда, наприклад, наварила варення зі смородини. Я наробила великих мотанок – “На Перемогу Україні”, “На Перемогу Херсона”, “Розгнівана вишиванка” із піксельної тканини. Олена робить брошки з патріотичним вишитим вогником. А ще вона на маленьких подушечках вишиває карту України – навіть Залужному передала таку поробку, а він у відповідь передав нам фото, де сфотографований із цією поробкою. І Марченка Оленка застала на площі – і йому таку подарувала», – каже пані Наталія.


    Волонтерська команда громадської організації «Справа громад»

    Після деокупації Херсона громадська організація почала влаштовувати аукціони й продавати весь свій handmade. Зібрали вже таким чином 60 тисяч гривень для ЗСУ.

    «Завтра знову піду до дівчат, знову продовжуватиму допомагати. Робота рятує – ми працюємо, не звертаючи уваги на обстріли, просто не думаємо про це. Воно летить, гримить, але у нас є своя справа, і ми її виконуємо», – каже смілива херсонська жінка Наталія Кулеба.

    Публікацію здійснено за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією партнерів


    Джерело – Гривна





    Похожие публикации

    21-09-2025, 07:29
    "Рада, що цей вид мистецтва відроджується". Історія херсонської майстрині, яка робить авторські ляльки-мотанки
    15-05-2025, 13:55
    Збирали гроші для ЗСУ. У Херсоні відбулась благодійна акція до Дня вишиванки
    23-09-2023, 18:02
    Двадцять чотири дні перебувала у полоні російських окупантів. Історія херсонки Вікторії Салміної
    20-05-2021, 10:43
    "Одягнемо свій край у вишиванку". Херсонці протягом дня фотографувались у національному одязі
    15-05-2025, 17:43
    Збирали гроші для ЗСУ. У Херсоні відбулась благодійна акція до Дня вишиванки
    23-09-2023, 21:52
    Двадцять чотири дні перебувала у полоні російських окупантів. Історія херсонки Вікторії Салміної
    14-04-2022, 17:57
    Залишається у Херсоні, щоб рятувати тварин. Історія Олени Таран
    20-05-2021, 12:48
    "Це - частина душі українця". Майстриня з Херсона розповіла, як обрати вишиванку
    18-05-2021, 21:41
    Вишиванка єднає та надихає - херсонці готуються до свята вишиванки

    Добавьте комментарий




    0"/>

    ПОСЛЕДНИЕ НОВОСТИ

    13:17 12/03
    Матері загиблого військового з Херсонщини передали державну нагороду, якою його відзначили посмертно      
    13:04 12/03
    Понад 1,6 тисяч підлітків на окупованій Херсонщині пройшли мілітарну підготовку в РФ      
    12:51 12/03
    Херсонські спортсмени здобули три нагороди на турнірі в Бучі      
    12:49 12/03
    Російські окупанти дроном атакували велосипедиста у селі Степне на Херсонщині      
    12:37 12/03
    Двоє поранених через атаку дрона маршрутки у Херсоні – у важкому стані      
    12:33 12/03
    Росіяни дроном атакували велосипедиста на Херсонщині      
    12:27 12/03
    Матері загиблого бійця з Херсонщини передали державну нагороду      
    12:18 12/03
    Окупанти на Херсонщині готують танкіста на посаду першого заступника псевдоміністра      
    12:15 12/03
    У Херсоні планують створити координаційну раду для підтримки цивільних полонених та їхніх родин      
    12:15 12/03
    Газопостачання в Херсонському районі майже відновили, світло й вода залишаються викликом      
    11:54 12/03
    Військового Віталія Головатого з Херсонщини посмертно відзначили орденом «За мужність»      
    11:53 12/03
    Апеляційний суд змінив покарання херсонці, яка виправдовувала збройну агресію РФ проти України      
    11:45 12/03
    На окупованій території Херсонщини дітей вчили збирати автомат      

    11:26 12/03
    Херсон увійшов до п’ятірки міст, які втратили найбільше б’юті-бізнесів через війну      
    11:24 12/03
    Після атаки дрона на маршрутку в Херсоні у лікарні залишаються 16 поранених, – Прокудін      
    11:12 12/03
    Який вигляд має маршрутка після атаки у Херсоні. ВІДЕО      
    11:04 12/03
    У передмісті Херсона Зеленівці через обстріл РФ поранені двоє людей      
    11:00 12/03
    За минулий рік на Херсонщині зафіксували понад 1300 пожеж      
    10:52 12/03
    Дві третини ради з питань полонених при ХМВА належатимуть громадськості      
    10:45 12/03
    У яких випадках російські окупанти вимикають зв’язок на лівобережжі Херсонщини      
    10:36 12/03
    Зброя замість освіти. Школярів на ТОТ Херсонщини вчать на уроках збирати автомат      
    09:46 12/03
    Росіяни з гелікоптерів били ракетами по Придніпровському      
    09:45 12/03
    Колишнього журналіста-зрадника з Херсона засуджено до 12 років позбавлення волі      
    09:43 12/03
    Війська РФ завдали ударів по лікарні у Херсоні, є поранені      
    09:30 12/03
    На Херсонщині через російські атаки двоє загиблих та 20 поранених      
    09:30 12/03
    Війська РФ обстріляли лікарню у Херсоні: троє поранених      

    09:27 12/03
    Херсонська маршрутка, яку росіяни вдарили дроном, завелась та самостійно евакуювалась (ВІДЕО)      
    09:23 12/03
    Окупанти обстріляли лікарню у Херсоні: є поранені      
    09:19 12/03
    Правоохоронці повідомили про підозру очільнику окупаційної «адміністрації» Козачих Лагерів      
    09:19 12/03
    Очолив незаконну ВЦА у Козачих Лагерях на Херсонщині. Жителю Криму оголосили про підозру      
    09:19 12/03
    Росіяни вкотре обстріляли лікарню в Херсоні      
    09:11 12/03
    Росіяни дроном атакували гуртожиток у Херсоні      
    09:08 12/03
    Херсонська спортсменка здобула перемогу на всеукраїнських змаганнях з художньої гімнастики      
    08:58 12/03
    На Херсонщині за добу окупанти пошкодили 27 об’єктів – поліція фіксує наслідки обстрілів (фото)      
    08:55 12/03
    За рік аграрії Херсонщини отримали від благодійників майже сотню одиниць техніки      
    08:46 12/03
    СБУ оголосила підозру ексдепутатці Херсонської облради, яка очолила окупаційну бібліотечну систему      
    08:41 12/03
    Призупинили рух поїздів до Білої Криниці на Херсонщині      
    08:28 12/03
    Поширював пропаганду РФ. Колишнього журналіста з Херсона засудили до 12 років ув'язнення      
    07:49 12/03
    На Сумщині загинув військовий з Херсонської області      
    Все новости

    Наверх