
Собака Маша — улюблениця працівників притулку, розповіла його власниця Яна Лущик. До них вона потрапила весною 2022 року разом із цуценятами, яких одразу прилаштували у родину. Маші дозволяють вільно бігати територією закладу.
"Вона виявилася "собакою-бобром", яка гризе всі вольєри й не терпить замкненого простору. Тому нам довелося зробити такий трос через всю територію та умовний ланцюг. Але насправді в неї дуже багато вільного місця. Коли ми всі тут, то Маша просто гуляє, а коли їдемо, то прив'язуємо її, тому що вона нам шкодить. Вона дуже розумна: і лапу вміє давати, і все розуміє", — сказала Яна Лущик.

Притулок "Чотири лапи" — місце, де котів та собак лікують, соціалізують і шукають для них власників. Тварин приносять місцеві жителі, є серед них і евакуйовані з лінії фронту. Під опікою перебувають 700 котів та собак.
"До окупації в нас було у два рази менше тварин. Але коли трапилася окупація, з'явилось дуже багато покинутих. Тому довелось дещо змінити норми утримання, які у нас були раніше. Зараз ми на максимумі — тварин поки не набираємо. Тобто ми тримаємо якусь кількість і намагаємось прилаштувати. Якщо прилаштовуємо, то можемо брати нових", — пояснила власниця притулку.

Разом з нею за тваринами доглядають п’ятеро дівчат.
"Щодня вони приходять на роботу, заходять у вольєр і зі всіма обіймаються. Всі тварини оброблені від паразитів, вакциновані, стерилізовані, тобто повністю контактні. Тут вони почувають себе як вдома, тут їх люблять", — запевнила Яна.

За її словами, притулок кілька разів опинявся під російськими обстрілами.
"Ми під що тільки не потрапляли. У нас уламками посічені дахи та зруйнована в котячому вольєрі стіна. Зараз ці приміщення пусті й на реконструкції. На жаль, ми поки що не маємо фінансової змоги закупити матеріал для ремонту", — поділилась Яна Лущик.

"Чотири лапи" працювали навіть під час окупації Херсона. Власниця притулку каже, тоді робили все можливе аби нагодувати тварин.
"Нам доводилось купувати гарбузи та варити з ними каші. Додавали туди капусту, моркву, картоплю і трохи фаршу, щоб воно хоча б пахло м'ясом і щоб тварини були ситі. Вони, мабуть, не дуже відчули окупацію, але відчули обстріли. А в плані їжі ми викладалися на 300%, тому всі були нагодовані", — згадує вона.

За 16 років існування притулок кілька разів змінював локації. Тоді орендували різні приміщення, але нинішня територія — це вже власність закладу "Чотири лапи". Її придбали коштом благодійних внесків, облаштували комфортні вольєри.
"Є у нас будиночок. Взимку там гріє теплова панель, а влітку є вигульна зона. Тварини тут і на сонечку гріються, і граються — так і живуть. Притулок утримується не державним коштом, тобто ми не маємо відношення до якогось міського бюджету. Все це власними силами та завдяки допомозі людей. Зараз ще є можливість отримувати від фондів корми", — розповіла Яна Лущик.

Головна мета притулку — забрати тварину з вулиці, соціалізувати та знайти їй родину. З потенційними власниками проводять співбесіди.
"Першочергова умова — тварині має бути краще вдома, ніж у притулку. Іноді люди хочуть взяти собаку на ланцюг, іноді планують тримати тварин там, де їх постійно труять. Декому просто потрібна охорона — не друг, а щоб щось бігало у дворі та гавкало. Ми не віддаємо тварин до таких родин. Обираємо лише тих, для кого собака чи кіт – це друг", — сказала власниця притулку "Чотири лапи".
Їх підопічні знаходять родини не тільки в Україні, а й за кордоном, додала вона.
Суспільне Херсон