Як передає "Хвиля", про це йдеться у матеріалі "Судово-юридичної газети".
Уряд видав нову постанову №370 від 1 квітня, яка змінює правила постановки на військовий облік чоловіків, що перебувають за кордоном. Тепер це стосується всіх чоловіків від 18 до 60 років (раніше лише 17-25 років), які звертаються за отриманням, заміною чи оформленням українського паспорта або закордонного паспорта.
Таким чином, постанова розширює віковий діапазон чоловіків, які підлягають автоматичній верифікації та перевірці під час звернення за паспортними послугами за межами України.

Раніше (до змін):
- Чоловіки 18-60 років, які звернулися за оформленням паспорта з 25 квітня 2024 року до набуття чинності закону №3633-IX, могли отримати свої паспортні документи лише за умови надання військово-облікового документа.
- Для чоловіків 18-60 років, які звернулися за українським паспортом або закордонним паспортом у той самий період (з 25 квітня 2024 року до набуття чинності закону про посилення мобілізації) і ще не отримали ці документи, ДМС буде одноразово формувати перелік їхніх персональних даних.
- Ці дані (включаючи оцифроване зображення обличчя, інформацію про місце проживання/перебування тощо) будуть передаватися до Міністерства оборони для внесення в реєстр "Оберіг".
При цьому постановка на військовий облік таких чоловіків здійснюється ТЦК за зареєстрованим або задекларованим місцем проживання, а якщо місце проживання не зареєстроване/не задеклароване – ТЦК, визначеними Генштабом Збройних Сил.

Дійсність військово-облікового документа перевіряється працівником паспортного сервісу шляхом електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного демографічного реєстру, відомчої інформаційної системи ДМС та Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних і резервістів через систему "Трембіта".
- Якщо в Реєстрі "Оберіг" є інформація про недійсність військово-облікового документа, то отримати паспорт можна лише на території України (у територіальному органі/підрозділі ДМС).
- У такому разі оформлені паспорти не будуть пересилатися до закордонних дипломатичних установ України або відокремлених підрозділів.
- Чоловіки 18-60 років, про яких немає запису в Реєстрі "Оберіг" (тобто немає інформації про постановку на військовий облік), можуть подавати документи на паспорт без надання військово-облікового документа.
- Це спрощує процедуру для тих, хто раніше не був поставлений на військовий облік або інформація про кого відсутня в реєстрі.
Зокрема, до змін пункт 16 визначав, що отримання паспорта особами, зазначеними в пункті 13 цього Порядку, здійснюється за умови пред’явлення військово-облікового документа, дійсність якого перевіряється шляхом електронної взаємодії.
Тепер він встановлює, що отримання паспорта громадянина України або закордонного паспорта особами, зазначеними в пункті 13 цього Порядку (тобто чоловіками 18-60 років), здійснюється за умови дійсності військово-облікового документа без його пред’явлення. Дійсність військово-облікового документа перевіряється працівником паспортного сервісу шляхом електронної інформаційної взаємодії Демографічного реєстру, відомчої інформаційної системи ДМС та Реєстру призовників, військовозобов’язаних і резервістів засобами системи "Трембіта".
У разі отримання відомостей із Реєстру призовників, військовозобов’язаних і резервістів про недійсність військово-облікового документа отримання паспорта такими особами здійснюється в територіальному органі/територіальному підрозділі ДМС. Пересилання таких паспортів для організації їх видачі не здійснюється.
При цьому постановка на військовий облік громадян України, зазначених у пунктах 13 і 14 цього Порядку, здійснюється ТЦК за зареєстрованим/задекларованим місцем проживання, а якщо місце проживання не зареєстроване/не задеклароване – ТЦК, визначеними Генеральним штабом Збройних Сил.
Постановка зазначених осіб на військовий облік здійснюється з формуванням військово-облікового документа в електронній формі.
- Без необхідності направлення на військово-лікарську комісію
- Без проходження медичного огляду.
- Виняток становлять лише випадки, зазначені в пункті 8 Порядку:
- Громадяни, визнані особами з інвалідністю
- Громадяни з тяжкими перинатальними ураженнями
- Інші категорії, зазначені в цьому пункті.