
Про це Укрінформу повідомив заступник керівника Херсонської обласної прокуратури Андрій Коваленко.
«Станом на 14 лютого 2025 року прокурорами відділу до суду скеровано 15 обвинувальних актів у кримінальних провадженнях щодо державної зради та несанкціонованого поширення інформації про переміщення Збройних сил України. Загалом у судах розглядаються справи стосовно 19 осіб, які діяли як самостійно, так і у змові між собою», - розповів Коваленко.
За його словами, вже винесені обвинувальні вироки щодо 4 осіб за незаконне поширення інформації про ЗСУ.
Наразі під вартою перебувають 11 осіб, яких уже судять за державну зраду, ще стосовно 4 здійснюється спеціальний судовий розгляд in absentia.
Також під вартою утримуються 3 фігуранти, досудове розслідування у справах яких ще триває.
Як розповів заступник керівника обласної прокуратури, основними методами встановлення таких осіб є негласні слідчі (розшукові) дії.
Оперативники отримують дані з Телеграм-каналів про поширення інформації щодо переміщення українських військових.
Також коригувальники передавали дані через чатботи, створені військовими РФ або їхніми агентами.
Коваленко розповів, що переважна більшість викритих коригувальників діяли з ідеологічних причин, тобто через проросійські переконання.
У деяких випадках відстежувалась матеріальна вигода – обіцянки грошової винагороди. Факти примусу до співпраці наразі не встановлені.
Телеграм-канали, що контролюються російськими спецслужбами. У переписці з «адміністратором» одного з каналів жінка закликала до знищення українців. Ще одна з останніх справа - повідомлено про підозру мешканцю Херсона, який у грудні 2024 року знімав і публікував на своєму каналі у популярному відеохостингу відео із пересуванням Збройних сил і правоохоронців.
Як наголосив заступник керівника облпрокуратури, на цей момент не встановлені випадки, коли дії коригувальників напряму призводили до загибелі цивільних осіб в області.
Він нагадав, що за несанкціоноване поширення інформації про ЗСУ передбачено до 8 років ув’язнення. За державну зраду - наданні допомоги ворогу, загрожує до 15 років позбавлення волі або довічне ув’язнення з конфіскацією майна.
Щодо того, як українці можуть допомогти у викритті коригувальників, то Коваленко зазначив, що найважливіше своєчасно повідомляти правоохоронців про підозрілих осіб, які фотографують скупчення людей, критичну інфраструктуру чи військові об’єкти. Також потрібно інформувати про спроби вербування у Телеграм-каналах, де пропонують гроші за передачу даних ворогу - така пильність рятує життя.