
Фактично, згідно з російським законодавством, після завершення так званої паспортизації всі, хто не отримав ворожий паспорт, будуть визнані “іноземцями”. Це означає, що окупаційна адміністрація матиме формальне підґрунтя для масових депортацій або інших форм репресій щодо таких осіб. За встановленими правилами, “іноземці” можуть перебувати на території рф не більше 90 днів, після чого їх можуть примусово депортувати в глиб території росії або затримати для проведення додаткового тиску.
Таким чином, примусова паспортизація є не лише інструментом асиміляції, а й способом обліку населення на ТОТ. Даний інструмент тиску дозволяє окупантам встановити точну кількість жителів, їхній вік, місце проживання та сімейний стан тощо. Також такі дані ворог має намір використати для подальшого проведення мобілізаційних заходів. Фактично, російсько-окупаційні адміністрації створюють умови для українців, які вимушено залишаються в окупації – отримати ворожий паспорт і бути відправленим на фронт, або отримати статус “нелегал” з ризиком депортації в глибинку ворожої держави.
Центр національного спротиву наголошує, що примусова паспортизація є воєнним злочином згідно з міжнародним правом. Окупанти використовують даний інструмент для проведення репресій проти населення ТОТ. Незважаючи на всю складну ситуацію, ми продовжуємо фіксувати факти примусової паспортизації та порушення прав українців на окупованих територіях. Усі винні будуть притягнуті до відповідальності згідно з міжнародним та українським законодавством. Після деокупації всі незаконно видані російські документи будуть визнані недійсними, а громадяни, які постраждали від насильницьких дій окупантів, отримають захист від української держави.
ЦНС