Бійці 124 окремої бригади тероборони морської піхоти ЗСУ почали збирати речі, які російські військові залишили на позиціях при відступі з правобережжя Херсонщини, з 11 листопада 2022 року. За два роки бойової роботи колекцію поповнили частинами знищеної російської техніки та підбитих безпілотників. Один з таких дронів-розвідників показав заступник командира бригади Віталій з позивним "Ключ".
"Ймовірно, що це один з елементів розвідувального БпЛА, який зависає на тисячу або більше метрів над землею і фіксує всі об'єкти наших позицій для того, щоб надалі вражати артилерію і всіма засобами ураження", — пояснив він.
Частина колекції, яку зібрали військовослужбовці 124 бригади для херсонського музею. Суспільне Херсон
Від іранського "Шахеда" лишився двигун, крила з написом "Герань-2" та бойова частина.
"Тут вона вибухівкою начиняється. А це якраз осколкова частина, яка розривається під час удару, щоб уражати противника. Ви бачите, тут ні тротилу, нічого нема — тільки залізна болванка", — розповів капелан Максим Бервінов.
Капелан бригади Максим Бервінов тримає знешкоджену бойову частину ударного БпЛА росіян. Суспільне Херсон
За його словами, бійці 124 бригади починали збирати колекцію для свого музею-кімнати. Згодом вирішили, що експонати має побачити якомога більше людей.
"Щоб люди бачили, з якими "подарунками" приходять до нас ці так звані "старші брати". Ви самі бачите: тут ударна частина "Шахеда", які всі ми по ночах чуємо, і ці ударні дрони, які ми теж чуємо щоночі. Щоб люди бачили, що воно таке. Плюс діти, які будуть приходити, будуть на це дивитися і розуміти, що якщо вони навіть знайдуть це десь на теренах нашого міста, то краще це не брати, краще до цього не підходити, бо все воно несе смерть. На жаль, ті експонати, які ми приносимо, вони не такі радісні. Але які часи, такі й експонати", — сказав він.
Залишені російськими окупантами речі, які стануть експонатами Херсонського обласного краєзнавчого музею. Суспільне Херсон
Коли краєзнавчий музей відновив роботу після деокупації міста, херсонці, волонтери та військовослужбовці почали дарувати йому експонати. Але у такій кількості їх ще не отримували, розповіла головна зберігачка Алевтина Мелентьєва.
"Оці роки ми бачимо, як змінюється на наших очах війна. У нас до цього були подарунки дронів. То ми вже, мабуть, цілу колекцію дронів можемо назбирати і показати, як змінювалися військові події, як змінювалася сучасна війна. Кажуть, що це вже зовсім нова війна і ми це на власні очі бачимо", — сказала вона.
Залишки знищеного російського безпілотника. Суспільне Херсон
Передана військовими колекція поповнить експозицію музею "Незламна Херсонщина", яка розповідає про події від початку повномасштабного вторгнення.
Суспільне Херсон