Крім того, за відповідною постановою Кабміну, також не знижуватимуть пенсії, що видаються у разі втрати годувальника, призначених членам сім'ї загиблих (померлих, які зникли безвісти).
Загалом, зазначається, обмежуючі коефіцієнти дозволять знизити величезну різницю між загальними та "спеціальними" пенсіями. Адже тоді, як виплати багатьох пенсіонерів не сягають і 5 тис. грн, є ті, хто отримує десятки, а то й сотні тисяч. Це силовики, судді, прокурори. Вони виходять на пенсію ще в молодому віці, тому їхня кількість зростає разом із витратами на утримання. Лише у 2024 році на "спеціальні" пенсії витратили майже 120 млрд грн.
"Зважаючи на те, що пенсійна система має забезпечити виплату пенсій усім без винятку українцям в умовах дуже обмеженого через війну фінансового ресурсу, Законом "Про державний бюджет на 2025 рік" було затверджено норму про застосування у 2025 році обмежувальних коефіцієнтів до пенсій, які в 4 чи більше разів перевищують середню пенсію по країні, або 10 прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб. ... Обмеження не будуть застосовуватися до пенсій людей, які сьогодні воюють на фронті або брали участь у захисті Батьківщини від агресії РФ, починаючи з 2014 року", – розповіли на Урядовому порталі.
"Спеціальні" пенсії в Україні знизили у 10 разів
Загалом, за постановою Кабміну, обмеження "спецпенсій" діятиме у 2025 році – проте лише у період воєнного стану. Тобто якщо цього року він буде скасований, дія постанови, ймовірно, також буде припинена – і розмір спецпенсій, не виключено, буде повернуто на колишній рівень.
Поки що, за постановою, для частини пенсій розміром від 10 до 11 прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність, коефіцієнт становить 0,5. Крім того:
- для пенсій від 11 до 13 прожиткових мінімумів – 0,4;
- від 13 до 17 – 0,3;
- від 17 до 21 – 0,2;
- 21 та вище – 0,1.
OBOZ.UA