Шість років за ґратами: апеляційний суд залишив у силі вирок Олені Каменєвій з села Костирка на Херсонщині за проведення «референдуму»
Херсонський апеляційний суд залишив у силі вирок Великоолександрівського районного суду, який визнав Олену Каменєву, мешканку села Костирка Новорайської сільської громади Бериславського району винною в колабораційній діяльності. За добровільну участь у проведенні незаконного референдуму в 2022 році, за яку жінка отримала 40 тисяч рублів, її відправили за ґрати на шість років, без конфіскації майна.
Про це повідомляє Центр журналістських розслідувань з посиланням на ухвалу суду.
Вирок суду першої інстанції спробувала оскаржити сама обвинувачена Олена Каменєва. Вона просила апеляційний суд призначити їй м’якіше покарання. На її думку, вирок суду містив невідповідні фактичним обставинам висновки.
Каменєва не заперечувала свою участь в окупаційному референдумі, однак пояснювала це своїм скрутним матеріальним становищем, наявністю у неї на утриманні хворої матері та неповнолітньої дитини. Крім того, жінка заявила, що під час незаконного референдуму її постійно супроводжували озброєні російські солдати, тож вона нібито не могла відмовитися від участі в ньому, бо боялася загарбників.
Утім, апеляційний суд визнав безпідставною позицію обвинуваченої, зокрема, щодо нібито бездоказовості її добровільної участі в «референдумі».
«Покази численних свідків цілком підтверджують добровільність участі Олени Каменєвої в проведенні «референдуму». Жодних доказів, які б це спростовували, обвинувачена не надала», – йдеться в ухвалі суду.
Апеляційний суд залишив без задоволення апеляційну скаргу Олени Каменєвої і залишив без змін вирок суду першої інстанції від 18 вересня 2024 року. Останній вже набрав законної сили.
Як встановив суд, Олена Каменєва добровільно проводила незаконний референдум у вересні 2022 року. Її дії кваліфікували за ч. 5 ст. 111-1 Кримінального кодексу України – колабораційна діяльність. Олена Каменєва працювала в складі так званої «дільничної виборчої комісії №811», розташованої в захопленому будинку культури Новорайська.
Сама жінка свою вину в суді визнала частково. За її словами, їй запропонувала попрацювати в незаконному референдумі Валентина Мануйло, голова окупаційної адміністрації села Костирка. Каменєва погодилася, бо їй потрібні були гроші нібито на лікування хворої матері. На «референдумі» вона працювала два дні, за що їй заплатили 40 тисяч рублів.
За словами Каменєвої, вона нікого не примушувала голосувати. Однак допитані в суді свідки це заперечили. Вони розповіли, що Олена Каменєва з іншою жінкою наполегливо вмовляли їх голосувати. Допитані в суді мешканці Костирки неохоче брали участь в організованому окупантами спектаклі.
Олену Каменєву затримали влітку 2023 року, з 1 серпня 2023 року вона перебуває під вартою.
Вирок – шість років позбавлення волі, з позбавленням права обіймати посади в органах влади та займатися діяльністю, пов’язаною з виборчим процесом та процесом референдуму на строк десять років, без конфіскації майна. Вирок ще не набрав законної сили.
Суд першої інстанції також скасував арешт, накладений раніше на майно Олени Каменєвої – земельну ділянку площею 0,15 га і житловий будинок з господарськими спорудами.
Михайло Змієвський з міста Баштанка, що на Миколаївщині, в 2022 році поширював інформацію про пересування Збройних Сил України і антиукраїнські повідомлення, заперечуючи збройну агресію РФ проти України. 20 грудня Миколаївський суд визнав його винним за ч.3 ст.114-2 та ч.2 і ч.3 ст.436-2 КК України. Вирок – 11 років тюрми. Сам Змієвський зараз судиться з миколаївським виданням «Преступности.Нет», яке ще в 2022 році повідомило про обставини його затримання.