Розмінування області триває. В цьому році розпочався новий важливий етап – очищення водойм. Упродовж трьох місяців водолази-сапери виявляли та знешкоджували вибухонебезпечні предмети в Інгульці. Подробиці журналісти Вгору дізналися з відповіді на запит до херсонського підрозділу Державної служби України з надзвичайних ситуацій.
Хто займається очищенням водойм
Обстеження Інгульця й піротехнічні роботи розпочалися з 1 вересня. Сапери почали обстежувати ділянку суші й водойму зі сторони населеного пункту, бо деякі місцеві селяни підривалися на мінах. Піротехніки дійшли висновку, що вся річка потенційно небезпечна, бо до деокупації була зоною розмежування між ЗСУ та російською армією.До розмінування залучені водолази ДСНС, які пройшли спеціальну підготовку.
Рівні підготовки водолазів:
Базовий рівень: це водолази, які виконують простіші завдання, наприклад, пошуково-рятувальні роботи на невеликих глибинах (до 12 метрів).
Спеціалізація на саперній справі: щоб стати сапером-водолазом, майбутній фахівець має відпрацювати під водою певну кількість годин. Після цього проходить додаткову підготовку за спеціальністю «сапер». Вивчає види вибухових пристроїв, методи їх виявлення та знешкодження.
Підготовка водолаза-підривника: останній етап підготовки – це навчання на водолаза-підривника. Саме цей фахівець здатний знешкоджувати виявлені вибухонебезпечні предмети.
Щоб пройти всі рівні підготовки, потрібно близько року.
Обстеження плавнів за допомогою металошукача
Подобається матеріал? Долучайтесь до Спільноти та допомагайте нам розповідати більше важливих історій про херсонців та Херсонщину.Піротехніки працюють на глибині
Одна з основних проблем – погана видимість під водою. Наприклад, річка Інгулець значно мутніша за Дніпро, що практично унеможливлює візуальний огляд підводного простору. Навіть у Дніпрі видимість обмежується кількома метрами, а в Інгульці водолази працюють фактично наосліп, покладаючись лише на спеціальні прилади, такі як підводні металошукачі.Інша проблема – підводна рослинність та перешкоди. Густі зарості очерету, каміння та мул ускладнюють роботу. Перед тим, як перевірити дно на наявність вибухових пристроїв, водолази змушені вручну розчищати зарості, щоб уникнути несподіванок. Крім того, мул може приховувати вибухонебезпечні предмети, тому водолазам доводиться буквально копатися в ньому, щоб їх виявити.
Ще одна складність пов’язана з засміченістю водойм. Металеві банки, уламки та інші предмети, які потрапляють у воду, створюють додаткові перешкоди для водолазів і можуть викликати помилкові сигнали металошукачів. Це значно уповільнює роботу і вимагає від водолазів додаткової уважності та обережності. Адже, щоб визначити, чи ділянка безпечна, їм доводиться підіймати нагору всі предмети, які “бачить” металошукач. Впливають на роботу і погодні умови: температура води й повітря. Але є засоби, які мінімізують цей вплив. Як то намети для перевдягання, гідрокостюми різної товщини та костюми сухого типу, які надягають під основний одяг перед зануренням.
Водолази у робочому спорядженні
Дно – всіяне вибухівкою
Згідно з відповіддю на запит редакції, підводно-розмінувальний підрозділ ДСНС на сьогодні забезпечений всім необхідним. Загалом близько 500 найменувань різноманітного спорядження й техніки потрібно на одне відділення – від автомобілів до всіляких дрібниць.Херсонські водолази користуються гідрокостюмами нових зразків, сучасними металодетекторами та приладами підводного пошуку. Є на оснащенні підрозділу й підводні дрони. Обладнання надавали зокрема й благодійники.
Роботи на Інгульці тривали до 2 грудня. За час тримісячного відрядження на ділянці три з половиною гектари виявили сотні вибухонебезпечних предметів, з них 55 знешкодили прямо у водоймі. І це водолази перевірили лише 5-7 метрів від урізу води з однієї сторони. Друга сторона поки не обстежувалася. Частина розмінувальників працювала у воді, інші обстежували й очищали прибережну ділянку суші.
Сапери розміновують прибережну частину суходолу
Наразі керівництво підрозділу вирішило виділити час для техобслуговування обладнання. Наземні роботи планують відновити до кінця грудня. А з другої половини лютого, якщо дозволятиме погода, продовжать розмінування водойм.
Ганна Щидловська, Вгору