Про це Суспільному розповіла голова ГО "Центр культурного розвитку "Тотем" Олена Афанасьєва. За її словами, у Вінниці це друга подібна виставка з початку повномасштабної війни.
Експонати виставки "Артефакти". Суспільне Вінниця
"Перша була у 2022, коли ми були змушені виїхати з окупації. Ми, громадські активісти, були в списках, і ми це знали. Ми дуже довго мовчали, переживали, а потім зробили виставку, яка дала митцям голос. Ми почали відбудовувати свою спільноту. Сьогодні ми презентуємо... Це не проєкт, а це наше життя зараз", — розповіла Олена Афанасьєва.
Перший блок виставки — це "Музей спротиву". Експонати почали збирати відразу після звільнення Херсона.
Відкриття виставки "Артефакти". Суспільне Вінниця
"11 листопада — це для мене День міста тепер. До нас звернулося управління культури й запропонувало зробити "Музей окупації", але це про дуже важкі втрати й досвід. І нам здалося, що треба робити щось інше. Були дискусії. І так народилася ідея "Музею спротиву".Тому що завдяки спротиву російській окупації, а це те, чого росіяни абсолютно не очікували, сформувалася нова ідентичність Херсона. Те, завдяки чому Херсон взагалі став відомий у всьому світі. Скрізь дізналися, що є Херсон".
Фотографії з херсонських мітингів облетіли весь світ, сказала жінка. Митці вирішили збирати історії людей, які брали в них участь, та вирішили, що "Музей спротиву" має бути не місцем смутку і суму, а місцем сили. А ще він про єдність.
Олена Афанасьєва. Суспільне Вінниця
За словами Афанасьєвої, серед експонатів відро, куди волонтер Дядя Гріша в окупації зібрав пів мільйона для ЗСУ, щітка, якою шкребли російські бігборди, а також фотоапарат, яким фотограф, кореспондент медіаплатформи "Вгору" Олександр Корняков робив світлини з мітингів протесту в Херсоні.
Відро, в яке Дядя Гріша збирав донати. Суспільне Вінниця
"Я не вірила, що мені віддадуть цей фотоапарат, бо це абсолютно унікальний артефакт. Це стара камера, тому що нову брати на мітинги було небезпечно, могли забрати, розбити, і він міг втратити все. Тому він брав стару камеру, яка теж хороша, але зі ста знімків виходило приблизно 20-30 в кращому випадку. Але саме ці знімки проявили Херсон для всього світу. І нам Олександр Корняков віддав цю камеру. І на кожній роботі, на кожному артефакті є QR-код, який веде на цю історію в віртуальному музеї", — сказала Олена Афанасьєва.
Відвідувачі виставки. Суспільне Вінниця
Також на виставці представлені роботи херсонської художниці Катерини Бойко.
"Художники в Херсоні влаштували виставку на День Незалежності України. Ви уявляєте? В окупації, блокпост російський в 10 метрах, і художники приносять свої картини на виставку, присвячену Дню Незалежності України. І Катерина брала участь у виставці саме з цією своєю роботою. На ній Катерина ІІ на троні. Це відомий російський фейк про те, що саме Катя принесла цивілізацію і заснувала Херсон, хоча там цивілізація існувала, і то була така сама окупація в XVIII столітті, яка відбувається і зараз".
Відвідувач виставки в 3D-окулярах. Суспільне Вінниця
Директорка громадської організації "ІРЦ Правовий простір" і голова культурного центру "Україна-Литва" Наталія Бімбірайте, розповіла, що презентує частину виставки, яка стосується середньовічної, маловідомої історії півдня України, а саме Херсонщини. Це віртуальний музей фортеці Тягинь — пам’ятки археології національного значення XIV-XV століть.
Експозиція, присвячена Поліні Райко. Суспільне Вінниця
Відвідувачі виставки ознайомлюють і з творчістю художниці Поліни Райко. Її будинок-музей розташований в Олешках — тимчасово окупованому місті на лівому березі Дніпра.
"Поліну Райко ми презентуємо не просто у вигляді її робіт, які можна просто зайти в Google і побачити тисячі постів, якщо не мільйони, з її роботами. По-перше, ми привезли херсонські гарбузи. Вони вирощені в Херсоні й розписані в Херсоні за мотивами Поліни Райко. А ще ми створили розмальовки за її мотивами. І те, що зараз ви бачите, це розмальовано дітьми, які перебувають в укриттях в Херсоні", — розповіла Олена Афанасьєва.