Про це повідомила урядова уповноважена з питань гендерної політики, голова наглядової ради пілотного проєкту Катерина Левченко під час презентації результатів проєкту, передає кореспондент Укрінформу.
Левченко нагадала, що метою проєкту є виплата проміжних невідкладних репарацій постраждалим від СНПК в розмірі 3000 євро на особу, а також створення моделі комплексної допомоги. За словами урядової уповноваженої, отримано 538 заяв на участь у проєкті, «і щотижня ця цифра збільшується». Вона уточнила, що 303 заяви надійшло від чоловіків, 224 від жінок, дев'ять від дівчат, дві від хлопців.
«На сьогодні ідентифікаційним комітетом опрацьовано 308 заяв, за якими вже виплачені репарації. Робота триває», - поінформувала посадовиця.
Голова технічного секретаріату проєкту, представниця ГО Truth Hounds Ольга Опаленко уточнила, що репарації виплачені 150 жінкам, 157 чоловікам і неповнолітньому хлопчику. Не підпали під критерії проєкту 57 звернень.Експертка також пояснила, що є звернення, де технічний секретаріат виявив розбіжності у свідченнях заявників з певними фактами, проте вони будуть переглянуті апеляційним комітетом.
«Перебуває на стадії опрацювання ще 173 звернення», - зауважила вона.Опаленко підкреслила, що найбільше звернень надійшло з Херсона та області (147 звернень), Донецька і області (51), з Київщини (32), Харківщини (27), із Запорізької області (18), з Луганщини (12), Чернігівщини (8), Миколаївщини (5), Житомирщини, Сумщини, АРК, а також з території РФ.«Маємо також розподіл на до повномасштабного вторгнення і після, що також дасть нам можливість скласти певне уявлення. До повномасштабного вторгнення ми маємо 46 звернень, тобто це інциденти, які стались до 24 лютого 2022 року. 22 жінки і 24 чоловіки звернулись до нас щодо інцидентів, які сталися у в умовах незаконного утримання, на блокпостах - один, ще один - в умовах окупації», - розповіла представниця ГО Truth Hounds.
«Опитані нами учасники проєкту зазначали, що серед основних потреб постраждалих від СНПК є довготривала потреба в медичній допомозі (28%), психологічній (23%), фінансовій (19%), а також вони мають потреби у юридичній допомозі (9%), реабілітаційні потреби (8%), стоматологічні (7%), потребу у житлі (6%)», - сказав Дунебабін.Радниця віцепрем'єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції, заступниця голови наглядової ради пілотного проєкту Олена Сотник наголосила на геноцидному характері війни, розв'язаної РФ проти України.
«Агресору немає різниці, для нього всі ми є цілями... На міжнародному рівні порушується питання того, що, дійсно, сексуальне насилля під час конфлікту Російською Федерацію використовується як зброя, як спосіб демотивації, деморалізації, знищення віри і як спосіб фактично геноциду», - заявила вона.За словами Сотник, цей проєкт у майбутньому стане базою для створення ефективної державної політики підтримки постраждалих від СНПК.
Водночас вона зауважила, що фінансування проєкту достатньо обмежене, «тому для нас дуже важливо, щоб нас підтримали партнери, щоб цей проєкт розширився».Пілотний проєкт у з надання невідкладних проміжних репарацій постраждалим від сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом, реалізується Глобальним фондом тих, хто пережив насильство, на виконання рамкової угоди, укладеної Офісом віцепрем'єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції, урядовою уповноваженою з питань гендерної політики та Глобальним фондом у грудні 2023 року.
Фото Володимира Тарасова