Під час тимчасової окупації на Херсонщині армія РФ розмістила один зі своїх штабів у сільській бібліотеці. Після звільнення правобережжя завідувачка закладу Ірина Загребельна повернулась до книгозбірні і побачила прострілену, але вцілілу збірку творів Тараса Шевченка посеред розтрощеного російськими військовими приміщення.
Завідувачка сільської бібліотеки в одній з громад Бериславського району Ірина Загребельна показала збірку творів Тараса Шевченка у шести томах. Книги прострелені , але вцілили.
"Коли я вперше зайшла після деокупації в бібліотеку, тут був такий гармидер. Все було завалено, розкидано. І коли я глянула на цю полицю — ось так Шевченко стоїть, з першого по шостий том", — сказала жінка.Під час окупації у їх закладі армія РФ облаштувала один зі своїх штабів.
"Можете уявити, що вони тут по собі залишили: безлад, хаос. Але я глянула поперед себе, а на самому видному місці, як завжди в бібліотеці, знаходиться виставка Шевченка. Коли я підійшла ближче, то побачила, що перший і шостий томи нібито проколоті гострим предметом. А пізніше, коли ми вже їх розгортали, то побачили, що це вони прострелені кулями", — згадує Ірина.Цією історією завідувачка поділилася у соціальних мережах, де її побачила команда проєкту "Херсон: визволення пам’яті".
"Звернулася Олена Афанас'єва — керівниця культурного центру, який сьогодні збирає матеріали і організовує Музей спротиву у Херсоні. Попросила ці томи як символ нашої стійкості, як символ нашої незламності", — сказала Ірина Загребельна.Вона розповіла, що зараз у бібліотеці поповнюють фонди. Російські військові ставились до книг зневажливо: звалювали на підлогу, ходили по них та використовували для барикад на вікнах.
"Обліку ще не було. Це просто зараз дуже важко зробити. У нас тут фонд більше 20 тисяч книжок. Але я побачила, наприклад, що "Донецький аеропорт" книги немає. Ще у мене така брошура була про Бандеру. Я її теж спочатку не могла знайти. Ось її стан, ви можете побачити: брудна, замизгана. Я її вже знайшла в одному із кабінетів на другому поверсі, коли ми прибирали", — розповіла завідувачка.Попри те, що роботи з відновлення бібліотеки ще багато, – заклад працює, повідомила Ірина. Головне завдання зараз — це поповнення фондів. У цьому допомагають державні програми та громадські організації.
suspilne.media