Якщо виїхати з окупованої території України наразі можна різними шляхами (або напряму на вільну територію держави, або туди ж через треті країни, або на проживання у ці треті країни), то ті українці, хто з різних причин змушений повертатись у рідну домівку в окупації, мають пройти один-єдиний пункт пропуску в російському аеропорту «Шереметьево». І не проходять його, за різними даними, більше 40 % подорожуючих.
Тим, кого росіяни не хочуть впускати, повідомляють, що вони становлять загрозу національній безпеці Росії і мають купувати авіаквитки назад. «Нічого було на Майдані стрибати!» - коментують такі дії у соцмережах російські «патріоти». Та найцікавіше, що серед тих, кого завертають, є і їхні... прибічники.
Історію одного з них, буцімто, свого підписника, привів у своєму телеграм-каналі зрадник Олег Царьов. Зрадник, який не захотів називатись, проживав в Одесі, і коли у 2014 році йому «стало зрозуміло, що вектор руху країни пішов не у той бік», він з дружиною і донькою купив квартиру у Росії. Але переїхали туди лише у кінці лютого 2023 році. Здавалося б, живи і «радій» російській дійсності, але навесні 2023 року прихильники окупантів вирішили повернутись у Кишинів, де перед перельотами залишили машину. На ній виїхали з Молдови, і транзитом через Румунію, Болгарію, Туреччину, Грузію 9 березня 2023 року повернулись у Росію. «Дружина і донька подали на громадянство Росії, отримали паспорти у серпні 2023 року, - написав підписник. - Я не подавав з ними, поїхав працювати. З роботи повертався наприкінці жовтня 2023 року вже через Шереметьево. Фільтрацію пройшов». У грудні того ж року чоловік подав на громадянство РФ. З його оформленням відповідні органи чомусь не поспішали. У березні 2024 року українець прийняв рішення вивезти з території Росії автомобіль, бо за митною декларацією мав сплати великий штраф. «Рокове і неправильне рішення, - уточнив дописувач. - Виїхав у Грузію, залишив там машину і полетів через Стамбул у Шереметьево знову. А далі все пішло, як у страшному сні...» Спочатку зі зрадником спілкувались сухо і «пресували» так, що він забув нове прізвище своєї доньки. При перевірці ж телефону працівники ФСБ взагалі сказали, що він видалив деякі медіафайли, хоча такого, запевнив підписник, не було. «Мене повернули у Стамбул, сказавши, що я представляю небезпеку для Росії», - написав чоловік. Прибувши туди, зрадник раптом отримав підтвердження про отримання російського громадянства. З цим підтвердженням через 4 місяці знову вилетів у Шереметьево. Там «без 5 хвилин громадянина» «відвели у спецприймальник, навіть води не дали купити, і через 8-9 годин забрали на літак у Стамбул», вручивши перед цим заборону на в’їзд на територію Росії терміном до 2044 року. «Зламали життя мені і моїй сім’ї, а мені вже 60», - спробував давити на жалість зрадник, але його чомусь зовсім не шкода. Дорогу зрадника він вибрав сам, а таких не люблять навіть господарі. Залишається сподіватись, що з Царьовим, який опублікував цей лист, також колись таке станеться. Або навіть гірше.
Борис ВИНОГРАДОВ, newdayua.net