Зінаїда Єрмакова працювала у будинку побуту "Славутич" у середмісті Херсона упродовж 38 років. Після цього вийшла на пенсію. Через 15 років вирішила повернутись у професію, аби допомагати українським військовим.
"Шиємо шорти для хлопців, щоб їм спекотно не було. Зараз мені вже майже 70 років. Я вирішила спробувати — трошки виходить. А що сидіти вдома? Я в житті не могла повірити, що у такому віці можу таке витворять. Липучки, кишені — кругом де і що можна наліпити, тому що хлопцям треба. Ну, от так от і ліпили, і ліплю, і буду ліпити. Наші хлопці ж мають бути гарними. Вони ж мають показати себе", — розповіла жінка.
Заготівлі для екіпірування українських військових, які шиє Зінаїда Єрмакова. Зінаїда Єрмакова
Зінаїда – переселенка з лівобережжя Херсонщини. У тимчасово окупованих Козачих Лагерях вона жила півтора роки від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну.
"Кринки там баштували добре, там стріляли. Ми ж думали, що це пройде. Ну люди в Кринках жили, а тоді почали виїжджати. Бомбили їх, почали стріляти, хати горять. Всі повиїжджали. Ну, я так думаю, що процентів 25, можливо, лишилося. У нас було п'ять тисяч населення, а зараз, мабуть, двісті чоловік залишилося, ото і все. Я не знаю, як там люди ці бідні виживають. Це ж кожну ніч треба в підвал іти, коли починають бухкати", — сказала Зінаїда.
Зінаїда Єрмакова з кавуном, який виростила на власному городі. Зінаїда Єрмакова
За її словами, з грудня 2022 року у селищі немає електрики, газу та водопостачання. Попри відсутність поливу, люди продовжили вирощувати городину. Замість картоплі почали саджати кавуни. Свій врожай Зінаїда Єрмакова показала на фото.
"Отакі кавуни росли в мене. Якраз шостого вересня, мамі було 10 років, сусіду кажу: йди, вирви той здоровий кавун. Ну, мабуть, кілограмів 12 — ледве тримала. Так от, щоб садити картоплю і поливати її, то не було води. А кавуни на 30 метрів уходять корінням до землі, то й росли. Їх тільки треба було полити, як вони такі невеликі виросли, і все — далі їх вже можна не поливати. Трошки бур'янця їм туди — і вони самі стеляться, і ростуть, і ростуть, і ростуть", — пояснила жінка.
Будинок Зінаїди після російського обстрілу. Зінаїда Єрмакова
Восьмого листопада до неї у хату прилетів російський снаряд. Зінаїда в цей час була не вдома.
"Пробило шифер, все побило. У сволок, чи що воно там, у стропило влучило. І ще й попало в ту кімнату, де я переодягаюся. А мене сусід врятував — запросив на каву. Ну що ж, пережила. Перейшла з хати у кухню, то треба ж тепер її утеплювати. Утеплила — у мене є фотографії, де я утепляю сама кухню: і пінопласт клеїла, і сітку натягувала, і зверху майструвала. Думала ж, що буду в кухні зимувати. Ну, все зробила, заспокоїлася. І що? 24 грудня мені знову "привіт прилетів" — прямо в кухню, де я сплю, прямо під мене", — згадує Зінаїда Єрмакова.
Будинок із кухнею, який Зінаїда Єрмакова власноруч утеплювала. І вигляд споруди після того, як біля неї поцілив снаряд РФ. Зінаїда Єрмакова
Після цього жінка виїхала до рідних на підконтрольну Україні територію, живе у Херсоні. Говорить, шкодує, що довелося залишити швейні машинки та український костюм, в якому виступала у складі співочого колективу при місцевому Будинку культури.
"Треба було його кудись сховати, десь треба було діти ці костюми. Фотографії з будинку культури я дала своїй керівниці, що ми з нею співали разом. Що я ще залишила? Пісні всі в папці. Могла б їх забрати, але там дуже багато про Україну — подумала, що заберуть", — поділилась Зінаїда.
Зінаїда Єрмакова поливає рослини. Суспільне Херсон
Жінка каже, обов’язково повернеться додому у Козачі Лагері, відновить свій будинок та господарство, а ще — заспіває на сцені відбудованого Будинку культури.
"Тягне додому. Там кішка лишилась у мене одна. Сусіди за нею дивляться. Там картопля залишилася — напевно весь підвал пробила і, навіть, кухню. Все ж думала, що поїду, посаджу другу. А вже, бачите, і друга картопля проходить — до Петра і Павла треба було посадити, то вже й другу картоплю не посаджу. Та і не потрібна мені та картопля, аби хоч вже було чим туди переправиться, щоб швидше додому", — сказала Зінаїда Єрмакова.
Суспільне Херсон