Катерина Очаковська, невістка Марії Очаковської, гауляйтерки села Максима Горького Новорайської громади Бериславського району Херсонщини, визнана винною в колабораційній діяльності. Жінка займалась проведенням незаконного референдуму у вересні 2022 року і пояснювала це тим, що намагалась захистити свого чоловіка, якого нібито викрадали, катували і примушувати працювати на ворога. Але суд їй не повірив.
Про це з посиланням на вирок Великоолександрівського районного суду Херсонщини від 24 червня повідомляє Центр журналістських розслідувань.
Суд встановив, що Очаковська Катерина Сергіївна під час окупації села Максима Горького прийняла пропозицію Марії Очаковської, голови місцевої окупаційної адміністрації взяти участь у проведенні незаконного референдуму. Жінку призначили членом так званої дільничної виборчої комісії №808.
Катерина Очаковська разом із іншими невстановленими на даний час особами, щодо яких ведеться досудове розслідування, зі списками виборців і бюлетенями обходила будинки мешканців села Максима Горького і пропонувала їм голосувати за «вихід» Херсонщини зі складу України, за «утворення» на її базі самостійної держави і «входження» її до РФ.
І сама жінка, і її захисник намагалися переконати суд, що вона діяла не добровільно, а намагалась захистити чоловіка. Мовляв, її чоловіка Валентина Очаковського, учасника АТО, російські загарбники на четвертий день окупації села викрали і катували, щоб схилити Катерину до співпраці з ворогом. Однак суд цю версію відкинув, оскільки і обвинувачена, і інші свідки, плуталися в своїх поясненнях і не змогли відповісти на питання: чому чоловік не звертався до правоохоронних органів із заявою про вчинений проти нього злочин, і чому одразу після свого звільнення не розповів про це рідним.
Також Катерина Очаковська намагалася переконати суд, що проводила незаконний референдум через скрутне матеріальне становище і просила не позбавляти її волі.
Численні виявлені в Бериславському районі документи окупаційної влади та слова свідків підтвердили вину жінки. Зокрема, в кабінеті музичного мистецтва №26 школи села Максима Горького слідчі знайшли чимало матеріалів, урну для голосування та іншого реквізиту, обладнання і російської символіки для проведення «референдуму». Були там й документи щодо кількості відпрацьованих членами псевдовиборчих дільниць у Максима Горького годин.
Свідки розповіли в суді, що незаконним референдумом добровільно займалися ледь не всі родичі Марії Очаковської, гауляйтерки села: вона сама, її донька, її невістка Катерина, її сваха. Під час голосування жінок супроводжували російські військові з автоматами і в шоломах – нібито задля забезпечення безпеки членам так званої виборчої комісії. За участь у голосуванні місцеві колаборантки пропонували односельцям по 10 тисяч рублів.
«Бюлетені підраховували в місцевому магазині. Члени виборчої комісії наполягали на тому, що тут буде Росія, а ті, кому це не подобається, можуть брати білий прапор і йти в напрямку села Давидів Брід», – сказав один зі свідків.
Суд визнав Катерину Очаковською винною в колабораційній діяльності за ч. 5 ст. 111-1 КК України. Недоведеними суд назвав лише обвинувачення жінки в проведенні агітаційної роботи на користь ворога шляхом роздачі пропагандистських газет РФ.
Прокурор просив суд призначити жінці покарання у вигляді позбавлення волі строком на 7 років. Однак суд зменшив цей термін на рік.
Вирок – 6 років тюрми з конфіскацією усього належного обвинуваченій на праві приватної власності майна. Також Катерині Очаковській протягом 10 років заборонено обіймати посади в органах влади.
Вирок ще не набрав законної сили.