Поліцейські з’ясували, що у травні 2022 року на базі державної установи «Херсонський слідчий ізолятор» окупаційною владою була створена незаконна установа «слідчий ізолятор №1». Її «директором» призначили 46-річного уродженця Миколаївської області. Напередодні звільнення правобережжя Херсонщини псевдокерівник окупаційного СІЗО забезпечив примусове вивезення ув’язнених на окуповану територію Лівобережжя. Слідчі інкримінували фігуранту вчинення воєнного злочину. Наразі досудове розслідування завершене та обвинувальний акт щодо підозрюваного скерований на розгляд суду.
Як розповів начальник відділу розслідування злочинів, учинених в умовах збройного конфлікту, слідчого управління поліції Херсонщини Ігор Дем’янюк, особу фігуранта встановили працівники відділу протидії кіберзлочинам у Херсонській області спільно з оперативниками управління карного розшуку обласного главку поліції. Під час проведення слідчо-розшукових заходів зі встановлення фактів злочинної діяльності 46-річного зловмисника було з’ясовано, що у жовтні 2022 року він отримав наказ від окупаційного керівництва на примусове переміщення засуджених осіб із Херсона на Лівобережжя. В результаті так званий «директор» псевдоустанови «слідчий ізолятор №1» та його підлеглі на «спеціальних автомобілях» для перевезення ув’язнених примусово та всупереч волі перемістили більше ніж 150 засуджених до «Голопристанської виправної колонії № 7». Пізніше п’ятьох осіб без їх згоди перевезли до установ виконання покарань російської федерації та окупованих населених пунктів України.
Псевдокерівнику окупаційного СІЗО було заочно повідомлено про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 438 Кримінального кодексу України. Тобто – порушення законів та звичаїв війни, вчинені за попередньою змовою групою осіб. Наразі слідчі зібрали необхідну доказову базу для обвинувачення підозрюваного. Нині обвинувальний акт затверджений обласною прокуратурою та скерований на розгляд суду. Фігуранту загрожує позбавлення волі на строк від восьми до дванадцяти років.