За його словами, внаслідок перевірок, які у червні 2023 року ініціювала Тимчасова слідча комісія з нелегального ринку палива, в Україні закрили 92 підпільні АЗС. Проте наразі ще продовжують працювати 342 АЗС, які мають ознаки порушення українського законодавства.
Тимчасову слідчу комісію з нелегального ринку палива створили після того, як у травні 2023 року Комітет Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики рекомендував контролюючим органам провести перевірки всіх об'єктів роздрібної торгівлі паливом та міні-НПЗ.
Тіньовий паливний ринок в Україні активізувався у 2023 році. Про це ще навесні цього року розповів керівник Нафтогазової асоціації України Юрій Кучабський. За його словами, станом на травень 2023 року в Україні було близько 300 нелегальних АЗС, а у 2022 році – близько 100. Загалом на початок травня 2023 року обсяг тіньової частини на ринку нафтопродуктів у нашій країні становив приблизно 10%.
На думку Кучабського, є кілька причин, чому під час війни у нашій країні скоротився тіньовий ринок нафтопродуктів. Наприклад, поменшало компонентів виготовлення підробленого палива. Крім того, через зниження ПДВ на паливо та скасування акцизів підробляти паливо стало невигідно.
Але 1 липня 2023 року Кабмін запровадив в Україні довоєнні податки на паливо, внаслідок чого пожвавився тіньовий паливний ринок. Про це кажуть експерти.
Так, експерти Інституту споживчих експертиз прогнозують, що внаслідок введення довоєнних податків на паливо збільшиться кількість підробленого (тобто низькоякісного) бензину та дизельного палива. Чому? Бо дохідність фальсифікації помітно збільшилася. За даними Інституту споживчих експертиз, в Україні вже зараз близько 30% бензину А-95 має суттєві порушення якості.
В Україні зараз бензин А-95 у середньому коштує 54,80 грн за один літр, дизельне паливо – 54,75 грн за один літр, а автогаз – 25,72 грн за літр. Деякі експерти вважають, що до кінця 2023 року бензин та дизель у нашій країні можуть подорожчати ще на 2-3 гривні.
Today