Жителька села Новокаїри Бериславського району Оксана Богдан розповідає, у фестивалі бере участь не вперше. Борщ готує часто — і в повсякденному житті, і на свята.
"У цьому році варила свій традиційний борщ, такий як варили моя бабуся та мама. Такий я вирішила заварити. Допомагає мені завжди мій син, йому 14 років, звуть Ярослав. Чому я вирішила заварити борщ в цьому році, бо я завжди варю, це улюблена страва. І не тільки наша, а й всіх українців", — говорить Оксана.
Одна з учасниць фестивалю борщу на Херсонщині Фото: ОЦНТ "Культура - це ми"/Facebook
Директор Херсонського обласного центру народної творчості Володимир Капелюшник говорить, фестиваль у форматі онлайн триватиме до кінця місяця. Відео з приготуванням борщу можуть присилати усі охочі. На сьогодні у заході взяли участь 15 громад і близько 20 жителів області.
"Захід в цьому році відбувся невеликий, в рамках проєкту "Творча толока Херсонщини" на Буковині показали наш борщ", — каже Володимир Капелюшник.
Борщ, який представила громада Херсонщини, на фестивалі "Таврія - Борщ" Фото: ОЦНТ "Культура - це ми"/Facebook
Борщ на Херсонщині має свої особливості й це популярна страва, говорить Капелюшник. Херсонська обласна рада рішенням сесії визнала першу неділю вересня Днем борщу.
"Наш борщ насичений великим овочевим набором, бо найкраща рослинність на півдні України. І передостанній фестиваль у нас був у Великих Копанях. Це найбільший ринок овочевий на півдні України. Наразі немає можливості, але як тільки звільнять лівий берег, ми знову проведемо фестиваль в Великих Копанях", — говорить директор обласного центру народної творчості.
Одна з учасниць фестивалю борщу на Херсонщині Фото: ОЦНТ "Культура - це ми"/Facebook
Страву кожного з учасників оцінює журі.
"Номінацій кожного року понад 12. Але основний критерій, щоб це був класичний борщ, як то кажуть, бабусин борщ, щоб там нічого лишнього. А далі йдуть хтось з родзинкою. От з Генічеська приготували більше солянку з морепродуктів. Смачно, але це все-таки більше солянка. Миколаївці варять борщ зі смаженими карасями. А ми більш такий середня смуга України із присмаком Таврії", — каже Володимир Капелюшник.
Наприкінці вересня кожен учасник фестивалю отримає подяку за участь, а переможець – набір посуду, розповів Володимир Капелюшник.
Раніше до Херсона приїхав "Культурний десант". Художники з трьох міст: Запоріжжя, Хмельницького та Одеси малювали стінописи на мобільних бетонних укриттях.
Протягом двох місяців у Херсоні тривав відкритий артфестиваль стінописів на укриттях "Від Конституції до Незалежності". На 15 бетонних укриттях з'явилися малюнки на військову тематику, підтримку ЗСУ, херсонські кавуни, державний прапор.