Точне місцеперебування Херсонського міського голови наразі невідоме, говорить його син Святослав Колихаєв.
"На кінець лютого 2023 року було відомо, що він знаходився у Чаплинці. Цю інформацію я отримував від людей, яких звільнили з полону РФ. Ті, хто його бачив, зв’язуються зі мною та дають свідчення СБУ. Розповідали, що батька тримають в окремій камері. Були випадки, що його бачили у спільній камері", — розповідає Святослав.
За його словами, очевидці розказали, що Ігор Колихаєв почуває себе погано, до нього застосовують тортури та знущання.
"Кожного разу отримую інформацію від різних людей, але не отримую її від нашої влади і координаційного штабу. Я намагався багато разів контактувати з представниками влади, відсилав листи. Але жодного разу не отримав чіткої відповіді чи є мій батько у списку на обмін. І якщо немає, то чому, які ведуться дії, який його статус, на якому етапі звільнення і від чого це залежить?", — запитує син полоненого мера.
Святослав каже, що росіяни востаннє говорили про Ігоря Колихаєва 28 червня 2022 року, коли його затримали. Потім взагалі про нього забули.
Радниця Голови Асоціації міст України Оксана Продан каже, що станом на зараз у російському полоні перебуває три голови громад і двоє старост. Кожен з них — людина обрана тисячами людей, яка представляє місцеве самоврядування України, люди знакові для своїх громад.
"З Ігорем Колихаєвим ми продовжували працювати, навіть коли вважали, що в Херсоні не може бути нашої місцевої влади. Ми всі розуміли з новин, Херсон — окупований. Колихаєв робив на той момент усе, щоб допомагати людям. Ми спілкувалися з ним, допомагали і підказували, як себе вести в тій чи іншій ситуації", — розповіла радниця голови Асоціації міст України.
За словами Оксани Продан, Асоціація міст України зверталась до різних органів влади, які займаються звільненням полонених, до підрозділів, які займаються військовими, уповноваженого з прав люди, координаційного штабу. Полонені мери є у списках на обмін, але на сьогодні цей процес призупинився.
Як розповів експерт Центру громадянських свобод, доктор політичних наук Михайло Савва, Росія не зацікавлена повертати українських цивільних. Їх не можна обмінювати на військових, у міжнародному праві — це захоплення заручників.
"Росія порушує норми міжнародного гуманітарного права, які кажуть, що так держава-окупант може затримати цивільного, якщо є підозра у шпигунстві або інші підозри. Але в дуже короткий термін має розглянути цю справу і звільнити цю людину. Росія цього не робить", — повідомив експерт.
У РФ за ґратами багато українців, які були захоплені ще півтора року тому на Київщині, Чернігівщині, де вже немає бойових дій. За підрахунками коаліції трибуналу для Путіна у полоні більше ніж чотири тисячі цивільних громадян України або цивільних громадян інших країн. При цьому близько 600 людей з них уже під слідством. Уже ідуть слідчі дії і їм інкримінують важкі статі: тероризм, екстремізм, шпигунство і державна зрада. Близько 60 людей уже під судами.
"Маємо певну кількість вироків. Для них всі українці є військовополоненими щодо яких вони писали: “затриманий за супротив військовій операції”. Можливий тільки один аргумент — міжнародний тиск, щоб цивільних українців було звільнено. На мою думку, Україна ще не використала усі можливості тиску", — наголосив експерт Михайло Савва.
Що відомо про викрадення російськими військовими міського голови Херсона Ігоря Колихаєва
28 червня 2022 року у Херсоні російські військові викрали міського голову Ігоря Колихаєва, повідомила його радниця Галина Ляшевська.На наступний день поліція Херсонської області відкрила кримінальне провадження по факту викрадення військовими РФ Херсонського міського голови Ігоря Колихаєва.
Оскільки міський голова є носієм електронних ключів у нарахуванні заробітних плат і всіх соціальних виплат по Херсонській територіальній громаді, третина нарахувань бюджетних виплат опинилась під загрозою.
З 7 липня 2022 року повноваження Херсонського міського голови тимчасово виконувала секретарка міської ради Галина Лугова.
Суспільне Херсон