Будинок Валентини Крупнікової був підтоплений майже до покрівлі, цвяхи позалишались, а глина ледь трималася, розмокла та впала. Жінка прожила тут 60 років. Через підтоплення внаслідок підриву російськими військовими Каховської ГЕС оселю затопило. Жінка розповідає, звернулася до районної ради для відшкодування збитків. Наразі її будинок оглядають члени комісії з обстеження та надання компенсації за пошкоджене житло. За словами пані Валентини, вся оселя пішла під воду.
Херсон. Пошкоджений внаслідок підтоплення будинок місцевих жителів, 13 липня 2023 року Фото: Суспільне Херсон
Заступник голови комісії з обстеження та надання компенсації за пошкоджене житло Денис Холодов говорить, оглянути будинок можуть тільки у присутності власника. На сьогодні обстежили близько 300 будинків. Працюють за електронними та паперовими заявами, які люди реєструють у ЦНАПІ або в районних радах міста.
"Їх близько 700 паперових на сьогодні, в електронному набагато більше. Не вистачає людей, щоб охопити. Є моменти, коли люди приходять на об'єкт, але власника немає. Власник евакуювався, а без нього не можна проводити обстеження, воно буде неактуальне, тобто не можуть потрапити в будинок всередину. Доводиться людину повідомляти, вона має знайти час, щоб відкрити помешканні, щоб могла група повернутися", — говорить Холодов.
Будинок Ірини Артамонової також був підтоплений після підриву Каховської ГЕС, жінка говорить – вода знищила двері, вікна, меблі та міжкімнатні перекриття. Все майно довелося викинути.
"Тут не просто вода стояла, такий був бруд, що треба було скоріше все робити. По дому видно, що води десь під дах було. Перше, куди звернулась, це до відділу поліції, написали заяву, нам дали витяг. З ним нас прийняли у Корабельній раді й там вже були інші всі процедури", — каже Ірина.
Херсон. Представник комісії фіксує руйнування будинку місцевої жительки, 13 липня 2023 року Фото: Суспільне Херсон
"Якщо люди не мають можливості користуватися смартфоном, не мають можливості повідомити про пошкоджене майно через Дію, або не можуть звернутися до районних у місті рад, або до ЦНАПу, прийнято рішення міською адміністрацією, щоб люди, які працюють на локаціях, от якщо ця людина тут знаходиться, вона може цю паперову заяву написати на місці", — говорить заступник голови комісії з обстеження та надання компенсації за пошкоджене житло Денис Холодов.
Херсон. Пошкоджений внаслідок підтоплення будинок місцевих жителів, 13 липня 2023 року Фото: Суспільне ХерсонДля того, щоб пришвидшити роботу комісії, херсонським фахівцям допомагають колеги з інших регіонів. Серед них — житель міста Дубно з Рівненщини Василь Колядич.
"Ми обстежуємо житло, складаємо акти пошкодженого житла. Якщо документи є, ті які потрібні для акту, то десь 40 хвилин нам треба на його складання. За добу чотири-п'ять будівель десь обстежимо, бо треба ще написати акт, зробити фотофіксацію, створити відповідну папку для гугл-диска, закинути туди, так ми й працюємо у парі", — каже Василь Колядич.
Комісія також обстежує житло пошкоджене обстрілами. За словами Дениса Холодова, у Херсонській територіальній громаді компенсацій надали на три мільйони гривень.
Що відомо про обстріли Херсонщини 13 липня
На Херсонщині російська армія зранку 13 липня з артилерії вдарила по Золотій Балці Новоолександрівської громади. Пошкоджені господарські споруди та будівля старостату.Вдень 13 липня обстріляли Микільське Дар'ївської громади на Херсонщині. Загинула 85-річна жінка.