В Україні зросте ПДВ на паливо, подорожчає електрика для бізнесу і пройде черговий етап індексації пенсій. Що ще зміниться з липня, з'ясував UBR.ua
Другий місяць літа привнесе в роботу бізнесу низку новацій, які позначаться і на гаманцях пересічних українців – зокрема, зросте комісія за безготівкові перекази, закладена у вартість кожного товару або послуги. З 1 липня ПДВ на паливо повернуть на довоєнний показник 20%, що, за словами учасників ринку, вплине не лише на ціну пального. Для бізнесу зросте вартість розподілу та передачі електроенергії.
Натомість є й позитивні новини – так, пенсії для деяких категорій населення проіндексують. Водночас, відшкодовувати вартість ліків від держави можна буде лише за електронним рецептом, з чим з'являться і свої плюси.
Докладніше про всі важливі зміни з липня читайте у нашому матеріалі.
Перерахунок пенсій для окремих категорій громадян
З липня в Україні буде проіндексовано пенсії держслужбовців, нардепів, працівників органів місцевого самоврядування і наукових співробітників. Для цих категорій проведуть відстрочену індексацію виплат у розмірі 19,7%.Нагадаємо, що для більшості українців перерахунок пенсій відбувся у березні цього року. Максимальна надбавка до виплат встановлена у розмірі 1500 грн, мінімальна становитиме 100 грн.
Перерахунок для державних і наукових співробітників, як і раніше для інших категорій, відбудеться автоматично. Особисто звертатися до органів ПФУ немає потреби.
Надбавку не отримають ті пенсіонери, які вже одержують виплати у розмірі 10 прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб та вище, тобто 20 930 грн.
Підвищення ПДВ на паливо до 20% і повернення довоєнних акцизів
З початку липня ставка ПДВ на пальне в Україні зросте з 7% до 20%, що передбачено законом 2618-IX. Пільговий ПДВ діяв з 15 березня 2022 року у зв'язку з початком повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Довоєнний акциз на бензин і дизель, який теж планують повернути з 1 липня, становив 139,5 євро за тонну (зараз 100 євро).Експерти прогнозують, що повернення довоєнних ПДВ і акцизів спровокує подорожчання бензину щонайменше на 10 грн за літр. Такі оцінки висловили у коментарі UBR.ua директор Консалтингової групи "А-95" Сергій Куюн і президент Асоціації операторів ринку нафтопродуктів Леонід Косянчук.
"Берете нинішню ціну і додайте відразу 10-11 грн на бензин, 7-8 грн – на дизель і 3,5 грн – на газ", – озвучив раніше свій прогноз у розмові з UBR.ua Косянчук.
Думки експертів щодо того, чи буде подорожчання різким, відрізняються. Так, старший економіст і член наглядової ради CASE Україна Володимир Дубровський розраховує на плавне зростання. За його словами, трейдери встигли сформувати певні запаси палива і стрибка цін не буде.
Діаметрально протилежну думку висловлює голова Аграрного союзу України (АСУ) Геннадій Новіков. Він вказує на те, що для фермерів починається час збирання врожаю і ціни як на паливо, так і на сільгосппродукцію можуть різко злетіти вже з початку липня.
"Наприклад, коли дорожчає нафта, то наступного дня дорожчає все, ніби й не було цих запасів. І це буде різке подорожчання, тому що зараз час збирання врожаю і це вдарить сильно", – поділився у розмові з UBR.ua Новіков.
Відшкодування вартості ліків лише за електронним рецептом
З 1 липня відшкодувати повну або часткову вартість медичних препаратів за держпрограмою "Доступні ліки" можна буде, лише маючи на руках електронний рецепт. Це нововведення поширюється на всю територію України, крім прифронтових і тимчасово окупованих територій.Згідно з постановою Кабміну №583 від 9 червня паперові рецепти стануть недійсними в рамках програми реімбурсації, яка забезпечує доступність ліків для населення. Перехід виключно на е-рецепт допоможе оптимізувати держвитрати і забезпечити надійніший контроль за відпуском препаратів.
"Електронний документообіг виключає ризик допущення механічних помилок і дозволяє здійснити фактичний перерахунок за відпущені лікарські засоби", – повідомила заступник міністра охорони здоров'я України з питань цифрового розвитку Марія Карчевич.
Також пацієнти зможуть отримати повторний рецепт на ліки дистанційно. Їм не доведеться ходити на прийом до лікаря кожні 30 днів у разі тривалого лікування.
Зазначимо, що за паперовим рецептом, як і раніше, можна буде вільно придбати препарати у будь-якій аптеці. Але на них не поширюватиметься компенсація за програмою "Доступні ліки", куди входить перелік з понад 400 позицій.
Зростання ставки еквайрингу за безготівкові операції
Платіжні системи Visa і Mastercard з 1 липня підвищать мінімальну ставку міжбанківської комісії за здійснення безготівкових розрахунків між банками з 0,7 до 0,9%. На її основі банки формують свою комісію у двосторонньому порядку. Вона може досягати кількох відсотків від суми безготівкового розрахунку і входить у вартість товару або послуги.Незважаючи на незначне, на перший погляд, зростання – лише на 0,2% – підвищення ставок еквайрингу може спровокувати черговий виток споживчої інфляції в Україні. В Асоціації ритейлерів України (RAU) оцінюють додаткові витрати на суму понад 100 млн грн на рік.
"Ритейлери будуть змушені переносити витрати на кінцевого споживача. Вони можуть або підняти вартість на полицях, або взяти ці збитки на себе", – повідомив у розмові з UBR.ua фінансовий аналітик Андрій Шевчишин.
У RAU прямо заявляють, що зростання ставок еквайрингу може зменшити доступність продуктів для окремих категорій населення. Крім ритейлерів, категорично проти підвищення виступила Нафтогазова асоціація України.
Зміна формату реквізиту "призначення платежу" для юридичних осіб
Згідно з наказом Міністерства фінансів України №148 від 22 березня з 1 липня платники податків зобов'язані використовувати виключно структурований формат реквізиту "Призначення платежу". Відповідно до формату, лише два поля обов'язкові для заповнення: "Код виду оплати" і "Додаткова інформація запису".Це правило не діє щодо платників єдиного рахунку.
Новація необхідна для переходу української платіжної інфраструктури на міжнародний стандарт обміну платіжними повідомленнями ISO 20022. Детальніше ознайомитися з усіма нюансами нововведення можна за посиланням вище.
Зростання вартості електроенергії для бізнесу
Вже з останнього дня червня максимальні прайс-кепи, або граничні ціни на електроенергію для бізнесу, зростуть з 4000 грн до 5600 грн/мВт·год у денний час (7:00-19:00). Відповідно, вночі (23:00-7:00) граничні ставки зростуть з 2000 грн до 3000 грн/МВт·год.Крім того, у пікові години навантажень на енергосистему (19:00-23:00) діятиме новий граничний тариф 7200 грн/МВт·год. Раніше цей часовий проміжок належав до денного тарифу.
Рішення про перегляд граничних ставок для підприємців регулятор НКРЕКП прийняв вранці 27 червня.
Експерти ринку зазначають, що зростання оптових тарифів кардинально не вплине на вартість електроенергії для бізнесу. Набагато сильніше вдарить по гаманцю підприємців підвищення розцінок на розподіл на 23% і передачу на 12,7% електроенергії з 1 липня.
Так, вартість передачі е/е від "Укренерго" зросте з 430,25 грн до 485,10 грн/МВт⋅год. Вартість розподілу, залежно від постачальника, може зрости до 100 грн за МВт.