У районі херсонського річпорту проживає Володимир Васильович з дружиною. Квартири в їх будинку були підтоплені під саму стелю, говорить чоловік. Родина подала документи на оформлення збитків. Зараз власноруч прибирають у помешканні, виносять зіпсовані речі.
"Рівень води був по бетонний пояс, оце приблизно 3 метри. До самої газової труби і під самий дах. Навіть видно як проходить смуга вище вікна десь на метр. У моєму будинку висота першого поверху три двадцять. Ось 20 сантиметрів не вистачило до стелі", — говорить Володимир Васильович.
Херсон. Викинуті речі, які зіпсувало затоплення району, 29 червня 2023 року Фото: Суспільне ХерсонДружина Володимира Лілія каже, вода могла пошкодити двоконтурний опалювальний котел у помешканні.
"Це найстрашніші збитки, якщо ми лишилися без опалення і без світла. Зараз тут ніхто не буде жити. Воно має провітрюватися хоча б пів року. Як я сюди прийшла, побула тут три дні і у мене сів голос", — каже жінка.
Херсон, комунальні служби та волонтери прибирають наслідки затоплення через підрив військами РФ Каховської ГЕС, 29 червня 2023 р. Фото: Суспільне ХерсонНа вулиці — автівки, дорога вкриті мулом та брудом. Херсонка Єлизавета допомагає прибирати. Говорить — коли російські військові підірвали Каховську ГЕС, була на роботі у Кіровоградській області.
"У мене п’ятий поверх на Петренка. Туди треба було потрапити через друге вікно вплав. Зараз прибираємо, виносимо все начисто. Холодильники, речі, газплита — нічого взагалі не лишилось неушкодженого. Навіть якщо підсушити, все одно тим запахом просякло. Навіть те ліжко, якому 15 років, думаю, у будь-якому випадку треба викинути, тому що воно буде смердіти. Або це має бути гарна обробка дезінфектором. Поки що використовуємо "Білизну", тому що це мул та фекалії, це все, чим дихаємо", — говорить Єлизавета.
Херсон. Подвір'я одного із затопленого після підриву Каховської ГЕС будинку, 29 червня 2023 року Фото: Суспільне ХерсонЖінка говорить, люди втратили все, речі до використання не придатні. На її думку, обіцяна компенсація може покрити близько двох відсотків втрат. За словами директорки обласного департаменту соціального захисту Інни Іванової, на сьогодні на Херсонщині люди подали близько 800 заяв на відшкодування збитків.
"Якщо будемо говорити про те, що отримуємо всі допомоги одразу, то для того отримати допомоги інших бюджетів, треба підтвердити своє право власності та підтвердити факт затоплення або пошкодження майна. Йдеться про державну допомогу 5000 грн на особу, обласний місцевий ідуть по принципу 5000 грн на домогосподарство. Місцеві громади приймали рішення від тисячі до 15 тисяч на домогосподарство. В них будуть працювати комісії, які будуть враховувати статус пошкодження житла", — каже Інна Іванова.
У самому Херсоні компенсацію можуть отримати тільки ті, говорить начальник МВА Роман Мрочко, чиї квартири були затоплені. Він розповів, що п'ять тисяч грн будуть виплачувати на житло, не кожному громадянину як по програмі державній, а на домогосподарство.
Кабінет міністрів України виділив 980 мільйонів 900 тисяч гривень на відновлення затопленого житла, розповів голова ОВА Олександр Прокудін.
"Будинки по області є пошкоджені, якщо брати багатоповерхівки це в тому числі — 1400 квартир. Це приблизно перші поверхи в цих будинках. Тобто всього приблизно 5200 буде людей або домогосподарств звертатись" — говорить Прокудін.
Що відомо про затоплення Херсонщини
Російська армія 6 червня підірвала Каховську ГЕС. На ранок наступного дня на правобережній Херсонщині були затоплені 1852 будинки, вода продовжувала прибувати.Станом на 20 червня поліція зареєструвала понад 4000 заяв про пошкодження майна. Наслідки підтоплення в області долають й досі. Як жителям Херсонської області, які постраждали під час штучної повені, зафіксувати збитки та отримати компенсацію, пояснила юристка Олена Іпатенко.
На ранок 29 червня на Херсонщині на правому березі Дніпра підтопленим внаслідок підриву російськими військами Каховської ГЕС залишається один будинок. На лівому березі підтоплені 17 населених пунктів.
У низці тимчасово окупованих населених пунктів Херсонської області, російські військові розпочали санітарно-епідеміологічні заходи. Це пов'язано зі спалахом вірусних хвороб після затоплення.
Також голова ОВА Прокудін заявив, що на лівобережжі Херсонської області російські військові хочуть приховати усі жахливі наслідки підтоплення після підриву Каховської ГЕС, щоб світ не побачив цю катастрофу. 17 населених пунктів, які досі підтоплені, наразі на межі гуманітарної катастрофи.
Суспільне Херсон