Будинок Поліни Райко в Олешках. Фото: Херсонський обласний благодійний фонд iмені Поліни Райко
"Сам будинок ніхто не бачив, але бачили той, що поруч. Скоріш за все — затоплений під дах. Єдине з позитивного — сказали, що там немає течії. Течії, яка розбиває будинки. Вода стояча і потрохи знижується. Якщо окупація протримається ще пів року, то дім, звісно, погниє, покриється пліснявою. І це — неприємно", — каже Семен Храмцов.Представник Херсонського обласного благодійного фонду імені Поліни Райко Семен Храмцов. Фото: Суспільне Івано-Франківськ
99% робіт художниці Поліни Райко — це малюнки в її будинку. Проте, каже Семен Храмцов, частину артефактів вдалося вивезти до початку повномасштабної війни.
"Є артефакти, я знаю, у кого що є, у кого можна запитати. І якщо треба буде відновити музей, то, звісно, треба буде це все зібрати в одне приміщення. Це буде круто. І навіть, якщо домівки не буде, ми зробимо музей", — продовжує художник та представник Херсонського обласного благодійного фонду імені Поліни Райко.
Будинок Поліни Райко був особливим, адже художниця розписала його власноруч. Це — один з яскравих прикладів українського наївного мистецтва, каже Семен Храмцов. Вперше пензлик до рук Поліна Райко взяла у 69 років, продовжує художник. За його словами, до цього жінка лише один раз намалювала корабель, навчаючись у школі.
Будинок-музей Поліни Райко в Олешках. Фото: Херсонський обласний благодійний фонд iмені Поліни Райко
"Коли вона залишилася сама — чекала сина з в'язниці. Поліни Райко зробила ремонт і потім думала: що далі? Вона намалювала голубку, потім — квіточки, потім — сестру, потім — себе, потім — чоловіка, потім — дорогу в рай. І так пішло далі. Вона зробила інсталяцію свого життя", — каже Семен Храмцов.
Офіційно будинок Поліни Райко не є музеєм. Його, каже Семен Храмцов, до повномасштабного вторгнення РФ в Україну вдалося внести лише у реєстр пам’яток місцевого значення.
"Музеєм офіційно складно було зробити, бо це — приватна власність", — пояснює представник Херсонського обласного благодійного фонду імені Поліни Райко.
Зі слів Семена Храмцова, люди, які доглядали за будинком, евакуювалися і перебувають у безпеці.
suspilne.media