Центр журналістських розслідувань фіксував наслідки катастрофи, спричиненої ворогом.
Жителі Херсона, які від початку повномасштабної війни перебували під окупацією ворога, а після звільнення в листопаді потерпали від щоденних обстрілів, від ранку 6 червня переживають наслідки чергового терористичного акту російських окупантів. Ворог підірвав дамбу Каховської ГЕС, що спричинило затоплення декількох районів обласного центра та населених пунктів на Херсонщині.
Загалом вже відомо про 1335 будинків у Херсонській області, які опинилися під водою.
Місцева влада організувала евакуацію мирних жителів – перший потяг із херсонцями, які рятуються від води, вже зустріли в Миколаєві. Та в Херсоні все одно залишаються люди, зокрема діти, які вийшли на вулиці.
Навіть за таких умов херсонська малеча не втрачає оптимізму.
Ближче до вечора в деяких районах вже було по коліно води. Сміливі херсонці пересуваються вулицями міста, рятуючи при цьому домашніх улюбленців.
Тварин переносять у спеціальних клітках та просто на руках. Деякі – блукають затопленими вулицями самотньо.
Через високий рівень води подекуди містян вже не пропускають автівками – місцеві жителі вимушені евакуюватися пішки.
Місцева влада прогнозує, що настане критичний момент, після якого відбудеться осушення частини водойм, що призведе до поліпшення ситуації з затопленням, та вода почне відходити.
За словами голови Херсонської ОВА Олександра Прокудіна, ситуація в місті наразі не є критичною. Проте такий сценарій можливий.
«Є загроза більшого підмиву гідростанції. Якщо це станеться, буде зруйновано дамбу і приблизно за годину ми зможемо побачити в Херсоні ще плюс три метри підвищення рівня води. І це вже критична ситуація. На зараз такої немає. Це найгірший варіант, який може бути», – сказав на брифінгу Олександр Прокудін.
В оперативному командуванні «Південь» припустили, що російські окупаційні війська намагаються створити техногенну катастрофу, щоб вплинути на рух Сил оборони в регіоні. За словами Наталі Гуменюк, ворог давно підготувався до можливого підриву дамби, а тепер, втомившись очікувати українського наступу, нервово здійснив підрив, щоб його зупинити.
“Це істеричний прояв реагування, оскільки вони усвідомлювали, що рух Сил оборони все одно відбудеться і в такий спосіб намагалися вплинути на Сили оборони для того, щоб не відбулося форсування Дніпра, якого вони побоювалися, й висадка на лівий берег”, – сказала Наталя Гуменюк.
Фото Альони Соломонової