Науковий співробітник Київського зоопарку та Інституту зоології ім. І.І. Шмальгаузена НАН України Михайло Русін розповів про види тварин, які унаслідок підриву Каховської ГЕС перебувають під загрозою зникнення.
«Унаслідок цього теракту вже постраждала і ще буде страждати велика територія. В першу чергу загроза для Нижньодніпровських пісків, зокрема всі відомі Олешківські піски. На ці території існує кілька видів і рослин, і тварин ендеміків, тобто видів, які більше ніде не зустрічаються, а є лише там. Або. наприклад, як мишівка степова (або мишівка Нордмана) має ареал лише в Україні, одна популяція тільки зустрічається на території «Білгородської народної республіки» (Білгородської області РФ — ред.). І саме головна її популяція була на території Нижньодніпровських пісків. І якщо Чорноморський біосферний заповідник і Кінбурнська коса будуть дуже сильно затоплені, то найімовірніше популяції видів, які там мешкають, будуть знищені.
Також під загрозою із ссавців Червоної книги ємуранчик звичайний. Його місцеві називають маленьким українським кенгуру. Такі тварини не вміють плавати, тому майже приречені на смерть у результаті такого затоплення», — пояснив в ефірі Громадського радіо Михайло Русін.
Вночі 6 червня російські окупанти підірвали греблю Каховської ГЕС. Внаслідок підриву рівень води в Каховському водосховищі стрімко знижується, що є додатковою загрозою для тимчасово окупованої Запорізької АЕС. У Херсоні знеструмлений мікрорайон Корабел, з метою безпеки через кілька годин також відключать газопостачання.
В Укргідроенерго повідомили, що внаслідок підриву машинної зали зсередини Каховську ГЕС повністю зруйновано. Станція відновленню не підлягає.
Прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що внаслідок підриву Каховської ГЕС загалом затоплення загрожує до 80 населених пунктів регіону.
У розвідці зазначили, що окупанти двічі мінували Каховську ГЕС перед тим, як її підірвати 6 червня. В розвідці додають, що такий крок свідчить про паніку серед російських окупантів.
Водночас тоді як Україна порушила справу за статтею екоцид через підрив Каховської ГЕС, пропагандистські російські ЗМІ із посиланням на колаборанта Сальдо заявили, що «евакуація великої кількості людей не знадобиться, а руйнування Каховської ГЕС призвело до стоку по Дніпру великого, але не критичного об’єму води».
Рівень води у Каховському водосховищі знижується і впав майже на 1,5 метра.
Міністр внутрішніх справ Ігор Клименко повідомив, що унаслідок підриву Каховської ГЕС знищено і машинний зал, у якому перебувало 450 тонн технічного мазуту. 150 тонн мазуту уже опинилися у річці Дніпро.
У Міноборони закликали місцеве населення бути обережними через підрив Каховської ГЕС, зросла мінна небезпека.
Зі свого боку генеральний директор ПрАТ «Укргідроенерго» Ігор Сирота сказав, що внаслідок підриву російськими окупантами Каховської ГЕС Північнокримський канал залишиться без води.
Виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павліченко в ефірі Громадського радіо заявив, що підрив Каховської ГЕС можна порівняти з замахом на підрив атомної станції.
Міський голова Миколаєва Олександр Сєнкевич повідомив, що загрози підтоплення Миколаєва наразі немає. Водночас до Миколаєва з Херсона успішно прибув евакуаційний потяг. Жоден рейс у регіоні не скасовано і не затримано.
Керівництво зоопарку «Казкова діброва» в окупованій Новій Каховці підтвердило, що зоопарк повністю затоплений. Врятуватися змогли лише лебеді та качки.
Станом на 15:30 з Херсона та області вже евакуювали 1328 людей.
Згодом керівник «Укргідроенерго» Сиротa заявив, що відбудова Каховської ГЕС коштуватиме до 1 мільярда доларів і триватиме 5 років, якщо працювати 24/7.
Під час зустрічі з журналістами президент Володимир Зеленський сказав, що Україна була готова до можливого підриву дамби та наслідків катастрофи.