Підрив Каховської ГЕС, ймовірно, вплине на ВВП України.
Електроенергія
Хоча здавалося б за інформацією на початок 2022 року частка ГЕС та ГАЕС у структурі виробництва електроенергії становила лише 6,7% (5, 1%, блок-станцій – 1%).Каховська ГЕС мала дуже важливе значення для роботи ЗАЕС. Ми про це детальніше писали тут: Економічні наслідки підриву Каховської ГЕС. А вже частка АЕС у структурі виробництва електроенергії становила 55,1%.
Директор Інституту водних проблем і меліорації Національної академії аграрних наук України Михайло Яцюк вважає, що загрози, що виникли, можуть мати суттєві наслідки, як для різних галузей інфраструктури України, так і для населення.
«Є загрози для атомної станції, оскільки вода використовується для системи охолодження. Тобто загалом ми розуміємо, що втрата цього ресурсу призводить до руйнування інфраструктури у багатьох сферах економіки України. Несе загрози не просто тимчасового, а багаторічного характеру», – сказав Радіо Свобода.
«Експерти НАЕК “Енергоатом” постійно моніторять ситуацію», – пишуть вони.
Аграрій
Крім того, втрата Каховської ГЕС також завдасть шкоди аграрному сектору України. Вона забезпечувала водою для зрошення багато сільськогосподарських угідь. Її втрата знизить урожайність і може призвести до проблем із продовольством.Яцюк також говорив, що водосховище має загальний обмін 18 кубічних метрів, корисний – 6,8 мільярда кубічних метрів. Це якраз ті ресурси, які дозволяли для всього півдня України розв’язувати питання питного водозабезпечення. Забезпечували продовольчу безпеку шляхом того, що там працювали найбільші зрошувальні системи, і ми отримуємо гарантовано врожаї.
Як відомо, Україна це аграрна країна. Удар по землеробству Півдні позначиться на економіці країни.
Через підрив Каховської ГЕС є ризики підтоплення ще й ТЕЦ
Мова про Херсонську ТЕЦ.«Є ризики підтоплення енергооб’єктів на Херсонщині, зокрема, Херсонської ТЕЦ. Через підтоплення у місті вже знеструмлено майже 12 тисяч споживачів (р-н Острів), можливі проблеми з водопостачанням. Готуються превентивні антикризові заходи», – пише пресслужба Міністерства енергетики.
Екологічні проблеми
Вибух також завдав значної шкоди навколишньому середовищу. За оцінками, в річку Дніпро вилилося 150 тонн моторного мастила, і існує ризик подальшого витоку ще понад 300 тонн.
Розлив нафти загрожує дикій природі й може негативно позначитися на постачанні питної води регіону.
Остання інформація на цей час
Згідно з останніми даними Укргідроенерго, зараз швидкість падіння рівня води в Каховському водосховищі 16 см/год.«Станом на 11:00 зруйновано 16 затворів, будівлю ГЕС та вставку земляної греблі між будівлею ГЕС та шлюзом та адмінкорпус», — повідомив генеральний директор Укргідроенерго Ігор Сирота.
Наразі гідроенергетики склали графік роботи каскаду з метою зменшення втрат водних ресурсів.
У зоні підтоплення опинилося 80 населених пунктів. Жертв поки що не зафіксовано. Вже затоплено 8 населених пунктів та частину Херсона, триває евакуація.
Ситуація вимагає від суспільства самоорганізації, особливо це стосується лівого берега, адже жодних рейсів чи евакуацій окупанти не готували, тож доведеться рятуватися самостійно. Мешканцям окупованих населених пунктів треба їхати подалі від берега.
Українцям із регіонів, які уникли наслідків підриву греблі, варто готуватися до допомоги.
Рішення влади
Кабмін оголосив пріоритети через підрив Каховської ГЕС.Зараз це:
- Евакуація.
- Ситуація на Запорізькій АЕС.
- Забезпечення питної води є пріоритетними завданнями у зв’язку з підривом Каховської ГЕС.
Озвучили чотири головні завдання.
- Основна – це розвиток ситуації на Запорізькій АЕС. За словами Шмигаля, поки що ситуація контрольована. Важливо не допустити розвитку найгіршого сценарію.
- Організація евакуації та розміщення людей на безпечних територіях. Перші поїзди з Херсона вирушають о 13.00.
- Забезпечення питної води постраждалих регіонів. Вже напрацьовано пропозиції та підготовлено проектні рішення. Готується виділення коштів.
- Проведення оцінки екологічних наслідків.
«Всі отримали завдання та доручення щодо кожного з цих пунктів. Рішення мають бути напрацьовані швидко та невідкладно. Члени держкомісії отримують регулярні оновлення щодо ситуації», — сказав Шмигаль.
Підсумок
Підрив Каховської ГЕС – сильний удар по економіці України. Це, ймовірно, призведе до збільшення вартості енергії та збитків для сільськогосподарського сектору. Загальний вплив підриву Каховської ГЕС на ВВП України оцінити складно, але, ймовірно, він буде значним.psm7.com
На фото зверху: Шведські інженери з Dämningsverket змоделювали прорив греблі на Каховській ГЕС