"Міністерством культури Херсонської області та директором сімферопольського Центрального музею Тавриди Андрієм Віталійовичем Малигіним підписано договір про зберігання раніше евакуйованих картин Херсонського обласного краєзнавчого музею. Експонати знаходяться під наглядом, з усіма технічними вимогами до зберігання", - йдеться у повідомленні.
Нагадаємо, що раніше псевдоміністр "культури Херсонської області" Олександр Кузьменко розповів російській агенції ТАСС, що частина колекцій краєзнавчого та художнього музеїв Херсона, яку було вкрадено окупантами восени минулого року, перебуває у Генічеську, а найцінніші експонати тимчасово передані музеям у Криму.
На початку листопада минулого року, перед втечею на лівий берег Дніпра, в Херсоні були пограбовані два найбільших музеї міста – художній і краєзнавчий. У них зберігалися шедеври світового мистецтва та рідкісні археологічні експонати.
Пограбування обох музеїв відбулося у період із 31 жовтня по 4 листопада 2022 року. Під керівництвом директора Центрального музею Тавриди Криму Андрія Мальгіна експонати поспіхом запакували й вивезли вантажівками та звичайними автобусами.
Підрахунок вартості шедеврів Херсонського обласного художнього музею ім. О. Шовкуненка
Робіт у фондах цього музею зберігалося до 150 одиниць. Експерт Українського товариства охорони пам’яток історії та культури Юрій Шатайло каже, що які самі роботи були – невідомо, тож, щоб оцінити вартість, візьмемо середні ціни на картини художника Шовкуненка.– Я маю на увазі не ціни “чорного” ринку або аукціонів, я вказую ціни, які може вивести оцінювач. Вартість картин Шовкуненка починаються зараз від $45 тис. І це ціна, з якої може стартувати робота. Якщо картин 150 штук, то приблизна сума всієї кількості – до $7 млн, а може й більше, – каже Шатайло.
Також одними із найцінніших шедеврів музею були дві великі роботи Миколи Пимоненка Великодня утреня та Колядки – від $70 тис. і значно більше. А ось і ще дорожчий на світовому ринку Іван Айвазовський – від $250 тис. У музеї було два його полотна.
Картини по $250 тис. і браслети від $15 тис.: експерт підрахував, на яку суму росіяни обікрали музеї Херсона / 5 зображеньЩе один шедевр світового рівня – портрет англійця Пітера Лелі. За скромними підрахунками, вартість такої роботи могла би стартувати від $200 тис., але на аукціоні могла б досягти й $1 млн. Картина німця Августа фон Баєра – від $150 тис., а от роботи Миколи Глущенка в Європі були б навіть дорожчими, ніж в Україні. Вартість його картин лише стартувала б від $70 тис., а таких в Херсонському обласному художньому музеї було до сотні.
– Відомі ще прізвища та кількість картин, що втрачено у Херсоні. Це Яблонська (дуже дорога), Серебряков (декілька картин), одна картина Врубеля (його й так замало в світі, це теж $250 тис. – лише старт). А ще 14 цінних ікон XVIII ст. авторства Михайла Шибанова від $500тис. за колекцію. І це лише найкраще з колекції, було й інше. Тобто, лише на одному художньому музеї держава втратила близько $1 млрд, – резюмує Шатайло.
Вартість археологічних пам’яток Херсонського краєзнавчого музею
Вартість археологічних та історичних пам’яток підрахувати складніше. По-перше, точного списку вкраденого Херсонський краєзнавчий музей не надає. Ймовірно через те, що велика частина персоналу “евакуювалася” із росіянами разом із директоркою Братченко, але загальний опис колекції та експозицій таки зберігся, і з нього теж можна зробити певні висновки.
Картини по $250 тис. і браслети від $15 тис.: експерт підрахував, на яку суму росіяни обікрали музеї Херсона / 3 зображенняЯдром колекції були знахідки вчених на місцевих археологічних розкопках на пізньоскіфському городищі Червоний Маяк і на місцях, де були античні міста Північного Причорномор’я. Зокрема, з останнього – багата колекція монет, яка зникла повністю. Вартість їх, за оцінкою Юрія Шатайла, може різнитися, це залежить від виду металу. Ціни на мідні монети сягають $1 тис., на срібні – до $10 тис., на золоті – до $20 тис.
Найдорожчими експонатами можна назвати вироби з місцевого скіфського золота, колекція якого також була у музеї.
– Ціни на скіфське золото постійно зростають. Зараз одна маленька лунниця на 1,5 грама коштуватиме $300, тоненький і зовсім розтрощений браслет – $3 тис., а от цілий стартуватиме від $15 тис. і може дійти до $250 тис. Мій досвід співпраці з музеями дозволяє припустити, що в Херсонському могло зберігатися до п’яти кілограмів виробів. А це могло потягнути на $1 млн, – підраховує Шатайло.
І це тільки частина вкраденого. На перший погляд, за словами експерта, в краєзнавчому музеї вкрали менше, але за реальною вартістю ці втрати можуть бути такими ж, як і у художньому.