Смерть реєструє орган державної реєстрації актів цивільного стану на підставі:
- документа про смерть, який видав заклад охорони здоров'я або судово-медична установа;
- рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Підставою для державної реєстрації смерті є:
а) лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о);б) фельдшерська довідка про смерть (форма № 106-1/о);
в) лікарське свідоцтво про перинатальну смерть;
г) рішення суду про оголошення особи померлою;
ґ) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час;
д) повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України в разі реєстрації смерті репресованих осіб;
е) повідомлення в'язниці або слідчого ізолятора, надіслане разом із лікарським свідоцтвом про смерть.
Наталія Ігорівна померла в Чаплинці Херсонської області – селищі, окупованому російськими військовими. Отримати медичний документ про смерть не було можливості. Дочці видали лише довідку з «лікарні» окупаційної влади.
Але на підставі цього документу не можна оформити інші папери. У 19 статті Конституції України та 9 статті Закону «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» зафіксовано: будь-які органи, їхня діяльність та посадові особи на тимчасово окупованій території вважаються незаконними. Будь-які рішення чи документи, що видані такими органами та особами, є недійсним і не створює правових наслідків.
Юлії була потрібна допомога, щоби звернутися до суду з заявою про встановлення факту смерті матері.
Довідково:
Хто має право звернутися до суду?
Заяву про встановлення факту смерті особи на території, де діє воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України можуть подати:– члени сім’ї померлого, їхні представники або інші зацікавлені особи, якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов’язки та законні інтереси. Ця норма зафіксована в абзаці 2 частини 1 статті 317 Цивільного кодексу України.
Куди звертатися?
Заяву про встановлення факту смерті особи подають до будь-якого місцевого суду України, незалежно від місця проживання чи перебування заявника (абзац 2 частини 1 статті 317 Цивільного кодексу України).Орієнтовний перелік потрібних документів
До заяви додають:- копію паспорта та коду заявника;
- копії документів, що підтверджують родинні зв’язки, спільне проживання чи інші обставини. Це можуть бути копії свідоцтва про народження, одруження тощо; довідки про спільне місце реєстрації;
- за наявності – копії паспорта та коду померлого;
- у певних випадках потрібна письмова відмова органів Державного реєстру актів цивільного стану громадян (ДРАЦС), що вони не можуть зареєструвати факт смерті;
- докази, що підтверджують смерть.
- «документ», виданий окупаційною владою про смерть, наприклад, «лікарське свідоцтво»; «свідоцтво про смерть»;
- письмові покази свідків. За можливості забезпечити їх безпосередню участь у судовому розгляді;
- у разі насильницької смерті – звернення до правоохоронних органів та їхню відповідь про відкриття кримінального провадження;
- фото- й відеофайли обставин загибелі або поховання;
- будь-які інші докази, які можуть підтвердити факт смерті.
Юристи приймальні допомогли пані Юлії підготувати заяву до суду. Справу розглянули за два дні. Суд виніс рішення про встановлення факту смерті Наталії Ігорівни. На підставі цього рішення Юлія звернулася до органу реєстрації актів цивільного стану та отримала свідоцтво про смерть матері.
Отримати безоплатну правову або юридичну консультацію фахівців громадської приймальні благодійної організації «Фонд милосердя та здоров’я» можна за телефонами: +38 (066) 790 90 21 (Телеграм, Viber, Signal, WhatsApp) щодня з понеділка по п’ятницю з 9:00 до 17:00.
Електронна адреса: [email protected] або чат-бот на сайті.
Внутрішньо переміщені особи з Херсонської області в місті Вінниці можуть звернутися за безоплатною правовою допомогою за номерами: +38 (066) 945 65 60 (Viber. Telegram), +38 (050) 535 54 06.
Вгору