Херсонець Олег Кислий живе біля ТЕЦ. Рік тому, 1 березня, зі свого вікна чоловік бачив, як перші російські БТРи заїжджали у місто.
"Я сидів і через решітку на балконі дивився, як росіяни йшли на важкій техніці. Було страшно, здавалось, що я один навколо і мене видно звідусіль. Їх техніка йшла так повільно, наводячи страх. У місті українських військових та поліції не було, всі були дуже налякані", — говорить херсонець.
Дочка Ганни Щербатової живе на вулиці Перекопській. За її словами, від руху колон російської військової техніки дрижала земля. По людях, які визирали з вікон, відкривали вогонь.
"Я коли вперше їхала на дачу, в Сади, по боках траси бачила, мабуть, штук 10 машин, які були повністю спалені", — каже дівчина.
1 березня російські війська оточили Херсон з усіх боків. Армія РФ зайшла з боку Шуменського мікрорайону, де херсонська тероборона спробувала дати відсіч.
Потім у мережі почали з’являтися відео, як російська техніка йде вулицями міста. У цей день військові РФ обстріляли житлові будинки на ХБК і Таврійському мікрорайоні, поцілили у школу та спалили ТРЦ “Фабрика”.
На відео, що вдалося зняти жителям міста, з вікон, видно, як російські військові грабували магазини.
1 березня було захоплено залізничний вокзал та річковий порт. За словами голови Херсонської міської військової адміністрації Галини Лугової, тоді найбільше руйнувань було у передмісті Херсона — Антонівці, Наддніпрянському, Жовтневому та Молодіжному, де йшли бої. Там проживало 33 тисячі людей.
"Міська влада робила все можливе, щоб згуртувати, щоб підтримати, але враховуючи ситуацію, всі були у розпачі, занепокоєні, тому що ніхто не очікував, що росіяни зненацька вдеруться на нашу територію", — розповіла Лугова.
4 березня херсонці вийшли на площу Свободи з українськими прапорами, щоб зустріти російський так званий “гумконвой”.
5 березня 2022 відбувся перший масовий мітинг жителів міста під гаслом “Херсон — це Україна”. Тоді ж херсонський поліціянт Влад Пастухов заскочив на російський БТР — і це стало одним із символів руху спротиву.
За словами першого заступника голови облради Юрія Соболевського, спочатку військові РФ боялись знімати державні прапори, щоб не викликати максимальний спротив. А потім почали більш агресивну політику та захоплювали адміністративні будівлі.
Разом з першими протестами почалися і перші викрадення людей, говорить Соболевський.
"Спочатку працівники ФСБ працювали виключно вночі. Вдень затримань так само не було, можливо, тому що боялися викликати реакцію нашого суспільства. Але вночі люди зникали. Приїжджали забирали людей, вивозили на допити. Ще не було організованих катівень", — розказує Соболевський.
У квітні російські спецслужби викрали і Херсонського міського голову Ігоря Колихаєва, його місцеперебування наразі невідоме.
За словами прессекретарки обласної прокуратури Анастасії Весіловської, під час окупації міста російські військові незаконно затримали міського голову та повезли у невідомому напрямку. Це сталося 28 червня 2022 року у День Конституції України.
Окупація Херсона тривала 8 з половиною місяців. 11 листопада 2022 року Збройні Сили України звільнили місто від російських військ.
Що відомо
- 1 березня у Херсон зайшли російські війська. Місто та вся область опинилась на межі гуманітарної катастрофи, через розташування військ РФ, які не пропускали допомогу.
- В перший день російські військові захопили залізничний вокзал та річковий порт.
- 28 червня російські військові викрали міського голову Ігоря Колихаєва.