"Мене спочатку запросили у Братиславу на міжнародну журналістську конференцію поділитися своїм досвідом роботи на окупованих територіях. І це був для мене такий виклик і перший досвід проведення таких тренінгів взагалі. Так виникла ідея провести подібну творчу зустріч-тренінг в Одесі. Але розширити тему цього тренінгу, додавши також мій досвід документування воєнних злочинників у Херсонській області", — розповідає журналіст.
Олег робив матеріали з захопленої окупаційними військами Каховки, допоки його не схопили російські спецслужби. Це сталось у березні 2022 року і протримали в полоні 9 днів. Журналісту так і не сказали, за що його затримали. Олег вважає, що російські військові хотіли його залякати, аби він припинив професійну діяльність.
"Розпитували про різне: і про білоруських журналістів, які працюють у Херсоні, і про білоруських активістів, і про людей, які організовували проукраїнські мітинги в Херсоні, і про тих, хто веде телеграм-канали у Херсоні. Я не жив у Херсоні і більше фокусувався і зараз фокусуюсь на подіях саме в регіонах Херсонської області. Я не уявляю, чим я міг бути корисним окупантам", — говорить Олег Батурін.
Одеса. Журналіст Олег Батурін проводить тренінг з документування воєнних злочинів, 3 лютого 2023 Фото: Суспільне Херсон
Після звільнення з полону у квітні журналіст із родиною виїхав на підконтрольну Україні територію.
Зараз Олег займається документуванням російських воєнних злочинів, які чинять військові російської федерації в Україні.
"Життя на Херсонщині і те, що відбувається на Херсонщині з 24 лютого воно не відділяється, є невіддільною частиною з тим, що відбувається в Україні, з тими воєнними злочинами, з викраденнями людей та всіма іншими злочинами, які чинять росіяни на Херсонщині", — розповідає Батурін.
Координатор "Медіабаза-Херсон" Сергій Нікітенко разом з Олегом Батуріним з вересня їздить у деокуповані населені пункти Херсонщини.
"Вирішили, що його досвід як людини, яка на практиці працює дуже багато з жертвами російських злочинів важливий. Потрібно, щоб одеські і херсонські журналісти, які тимчасово живуть в Одесі, теж почули, побачили цікаві для себе речі", — розповідає Нікітенко.
Одеса. Слухачі тренінгу Олега Батуріна обговорюють почуте на занятті, 3 лютого 2023 Фото: Суспільне Херсон
Одеський журналіст, фактчекер StopFake Олександр Замковой має досвід роботи з людьми, які пережили воєнні злочини російських військових. Він спілкувався із херсонцем, який пройшов через катівні в окупації та дівчиною, яка втекла з тимчасово окупованого Мелітополя.
"Це журналістські матеріали, я не скажу, що документував воєнні злочини, але це дуже важлива інформація, яку повинен знати кожен журналіст. Об’єктивно надати суспільству інформацію, для того, щоб було можливо її використовувати, наприклад, у судових процесах для встановлення винних у цих злочинах", — розповідає Олександр Замковий.
На тренінг з документації воєнних злочинів одеська журналістка Юлія Сущенко прийшла, щоб дізнатись щось нове, адже цією темою раніше не займалася.
"Особисто у мене немає підготовки до спілкування з цією категорією людей. Іноді бувають дійсно якісь моменти, коли ти сумніваєшся, чи маєш ти право поставити це питання, чи не травмуєш ти людину, чи написати так, чи по-іншому", — говорить журналістка.
Окрім документування воєнних злочинів Олег Батурін займається викриттям колаборантів Херсонщини. Говорить, орієнтується на знакові постаті, які є показовими у своїх вчинках та діях.
Що відомо
- 12 березня у Каховці Херсонської області російські військові викрали журналіста "Новий день" Олега Батуріна. Його утримували в полоні протягом восьми днів.