Каховський журналіст, член НСЖУ Олег Батурін, який із 12 по 20 березня перебував у російському полоні, навіть зараз, живучи на підконтрольній Україні території, побоюється за своє життя. Як він повідомив у коментарі пресслужбі НСЖУ, йому і тепер надходять погрози, тривають спроби залякати.
– Мені здається, що це серйозно. У колаборантів, які зараз панують на Херсонщині, і більшість із яких до війни були героями моїх журналістських розслідувань, чимало знайомих і друзів на вільній частині України. Коли після виїзду з захопленої росіянами території я обговорював із друзями свої подальші дії, вони наполегливо радили мені нікому не повідомляти, де я зараз перебуваю, й навіть вимкнути будь-яку геолокацію, – розповів Олег Батурін.
Живучи на захопленій Херсонщині, журналіст мусив постійно переховуватися. Вирішив для себе, що якщо не вдасться виїхати на підконтрольну Україні територію, то принаймні перебереться із Каховки в Херсон: у великому місті легше «загубитися», не потрапляючи на очі окупантам.
– Після того, як мене вісім днів тримали в полоні, важко було наважитися виїхати із захопленого росіянами краю, адже потрібно було перетинати російські блокпости. Але чим далі, тим чіткіше я розумів, що не зможу без кінця жити в страху й чекати, коли по мене знов прийдуть. Врешті я поставив перед собою мету – виїхати. І відразу стало легше, бо думки переключилися на підготовку до поїздки, – розповів журналіст. – Чітко ухвалене рішення важливе, щоб із півдороги не розвернутися й не поїхати назад, як це робив дехто.
Тим журналістам, хто планує їхати через російські блокпости, Олег радить «почистити» свої телефон і ноутбук, брати з собою лише найнеобхідніші речі, підготувалися до розмови із російськими військовими.
– Чоловіків можуть змусити роздягнутися до поясу, обшукати, вимагати гроші. Втім, може й обійтися, тому я дуже не раджу самому пропонувати кошти. Це може спровокувати окупантів обирати кожного українця. Якщо попросять гроші, торгуйтеся, пояснюйте, що вони потрібні вам для важливих цілей, пропонуйте взамін дрібниці (сигарети, консерви, горілку, в крайньому разі невеликі грошові суми), – радить журналіст. – Утім, як поталанить. Якщо не пощастить натрапити на якогось «відморозка», який грабує людей, тут ви нічого не зможете зробити.
Журналістам Олег Батурін радить не брати з собою посвідчення й старатися не афішувати приналежність до цієї професії.– Але головна моя порада для всіх журналістів, які опинилися на захоплених територіях, – виїжджати. Залишатися там дуже небезпечно. Це може наразити на серйозний ризик і вас, і ваших близьких, – каже Олег Батурін.
Нагадаємо, що Національна спілка журналістів України спільно з «Репортерами без кордонів» за підтримки ЮНЕСКО реалізовує навчальні заходи із фізичної безпеки журналістів, які висвітлюють події в Україні. Пропонуємо вам ознайомитися із україномовною версією спеціалізованого видання «Посібник з безпеки для журналістів» за цим посиланням.
nsju.org