У Херсонській області є села, які знищені російською окупаційною армією до такої міри, що їхнє відновлення потребує обговорення. Про це сьогодні, 1 лютого, в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав перший заступник голови Херсонської обласної ради Юрій Соболевський.
“Є населені пункти, де ступінь руйнування 60-80%, там уже нічого немає. Там не залишилося майже жодного цілого будинку. Там немає школи, там немає адміністративних будівель цілих, немає медичних установ, все розбито, розграбовано. І там це потрібно буде вже обговорювати з громадою. Потрібно буде розмовляти з людьми та пропонувати альтернативи. Те, що відновлювати немає сенсу в старому вигляді, я згоден на 1 000%. Як би, можливо, це не було непопулярно, але ми повинні все-таки рухатися в майбутнє і ми повинні справді ефективно використовувати й прозоро ті ресурси, які матимемо для відновлення. І це вкрай важливо, насамперед у взаємовідносинах із донорами. Насправді вони теж мають бачити логіку в усіх наших діях. Тоді буде довіра і тоді будуть нормальні взаємодії”, — сказав він.
Перший заступник голови Херсонської облради зазначив, що на деокупованій частині області основні зусилля з відновлення зосереджені зараз на об’єктах критичної інфраструктури, медицини, транспортних комунікацій.
“Титанічних зусиль потребуватиме розмінування нашої території, тому що в нас нещастя, у нас щотижня жертви саме через міни”, — сказав Соболевський.
Він також згоден із твердженням, що немає логіки в тому, щоб відновлювати абсолютно всі установи в їхньому колишньому вигляді.
“Немає жодної необхідності, ні здорового глузду, ні логіки в тому, щоб відновлювати абсолютно все, що було зруйновано. Там, де в нас були малокомплектні заклади, зокрема й навчальні насправді, то не має сенсу відновлювати кожний зі зруйнованих таких закладів. Має сенс створювати їх там, де вони дійсно будуть потрібні, робити їх сучасними, робити їх безпечними. І якщо на прикладі навчальних закладів, то організовувати нормальне підвезення дітей до цього закладу, і там буде і нормальний навчальний процес, і нормальна соціалізація для дітей, і сучасні безпечні умови для них. Точно такий самий підхід насправді до медичних закладів”, — сказав Соболевський.
Він наголосив, що план відновлення й освітньої, і медичної мережі має повністю відповідати стандартам доступності послуг для населення.
“Ми вже повинні брати до уваги, що в нас відбулася децентралізація, і вже з урахуванням пріоритету інтересів громад ми повинні ось відновлювати цю структуру”, — вважає Соболевський.