Державні установи виїхали, продуктів було на тиждень. Але діти не голодували жодного дня. Допомагали волонтери, друзі закладу та звичайні херсонці.
"Бувало таке, що стукають у ворота і жіночка приносить, ось вам "закаточки", 6 кг цибулі, трішки м’яса, тому ми виживали. Діти не були голодні", — розповідає директор центру.
Заклад розташований у селі Степанівка – навпроти Чорнобаївки. Тому військовий театр розгортався фактично у них на очах, розповідає Володимир Сагайдак.
"Над нашим дахом літали гелікоптери, ми бачили обличчя льотчиків, штурмові сушки пролітали, було страшно. По річці Вірьовчина вони ховались від ЗСУ. Ми, я би так сказав, були на лінії фронту", — згадує Володимир Сагайдак.
Від обстрілів вони ховались у бомбосховищі. Будівля лишилась неушкодженою. Хоча одне влучання на території центру було, сліди від нього залишилися у спальні хлопчиків.
"Наш заклад Бог оберігав, жоден снаряд не впав на приміщення. Хоча вони прилітали півтора метра від будівлі і застрягли у нас в городі", — говорить Сагайдак.
З першого дня війни Володимир Сагайдак переїхав у Центр і жив тут із дітьми, яких на той момент було 52. Більше за обстріли говорить, боявся, що дітей можуть насильно вивезти окупанти, тому разом з колективом вирішили їх ховати. Декого віддали родичам, інших — розібрали по домівках співробітники. Так в родині медсестри Тетяни Врублевської 5 місяців жила 15 річна Ліза.
"Дуже доброзичлива дівчинка, хороша, наскільки привикли до цієї дитини, що це як моя донька. Я дуже хотіла доньку, а в мене син", — розповідає медсестра.
Співробітники центру Оксана та Віталій Коваль взяли до себе трьох дітей.
"У нас самий маленький хлопчик Міша, йому було 3 роки. Він якось прив’язався до нас. Більшість дітей, які були в середній групі порозбирали, а вони лишились втрьох, куди їх. Трьох ми і забрали", — розповідає подружжя.
Так вдалось прилаштувати майже всіх дітей. Тому на момент, коли до закладу завітали росіяни, тут лишилось 5 старших хлопців, ще один був у лікарні, пригадує Володимир Сагайдак.
"Я сказав, що це - центр реабілітації, не інтернат, в Росії нема центрів реабілітації, вони цього не розуміють. В них є інтернати. Вони враховуючи, що нічого не розуміють забрали всі особові справи дітей, розкурочили комп’ютери, систему відеоспостереження, забрали повністю всі системні диски", — говорить Сагайдак.
Сьогодні у Центрі дітей немає, тих які лишались, нині евакуювали у більш безпечні міста України. Колектив закладу у Херсоні. Вони вірять, що скоро ЗСУ посунуть російських військових з лівого берега, місто стане безпечним і їх вихованці повернуться.
Що відомо
- В ніч з 9 на 10 березня після артобстрілу Степанівки у передмісті Херсона, снаряд потрапив у Степанівську лікарню, у селищі відсутнє світло та тепло, повідомив директор центру соціально-психологічної реабілітації дітей Володимир Сагайдак.