"Як керівник закладу мав подивитися, в якому стані перебуває університет, а головне - підтримати наших працівників, які 8 місяців жили в умовах окупації. Написали звернення до обласної, міської та військової влади з проханням перевірити будівлю на міни. Сказали нам поки чекати, бо дуже щільно в Херсоні заміновані адміністративні будівлі, лікарні, комунальні заклади. Будемо чекати своєї черги. Зараз можемо пересуватися по проходу в головному корпусі до хола, гуляємо по території. Заглядали в гаражі. В нас зникло багато машин, і легкових, і ГАЗелі, і автобус. До приміщень поки доступу немає, бо невідомо, що там могли залишити. Тому поки всі масштаби ситуації оцінити не можемо", — каже Юрій Кирилов.
За словами в. о. ректора, в першу чергу планували налагодити деякі процеси - наприклад, запустити котельню, щоб запобігти розмерзанню системи опалення.
"Але прийняли рішення злити з системи воду, хоча б там, куди є доступ. Бо два з трьох котлів виявилося, скажімо так, демонтованими - без двигунів та інших частин. Це те, що бачимо при поверхневому огляді", — каже керівник вишу.
Великою втратою стала загибель риби в знаменитому акваріумі, розташованому в холі Аграрного-економічного університету, говорить Юрій Кирилов.
"Причому це сталося навіть не через відсутність світла. Коли росіяни тікали, вони викинули в акваріум заготовлені ще нами корми для риб. У тому числі кілограмів 5 креветки. Вони почали пропадати, внаслідок чого у воді зник кисень, і риби просто задихнулися", — каже Кирилов.
Росіяни під час окупації Херсона намагалися створити картинку того, що університет працює, каже в. о. ректора.
"Дехто з наших викладачів ходив на роботу. А от зі студентами в окупантів справи обстояли гірше. Кажуть, молоді було лише чоловік із 20. А інші "студенти" мали і по 40, і по 60 років, бо це були родичі, сусіди, знайомі чи й незнайомі люди, яких позаписували на так зване безплатне навчання", — каже Юрій Євгенович.
Роботи на території виду, за словами керівника, багато - треба визначити, що втратили, та привести до ладу те, що вціліло.
"Але все це буде після того, як територію та приміщення обстежать і визнають безпечними. Поки що будівля буде законсервована. На денний час ми поставили чергування вахтерів, які будуть наглядати, щоб там ніхто не ходив, і попереджати про загрозу від мін. А під час комендантської години в місті посилені патрулі військових і правоохоронців", — каже Юрій Кирилов.
Керівник закладу говорить, що за день-два повернеться до Кропивницького, де в дистанційному режимі продовжує працювати Херсонський Аграрно-економічний університет. За словами чоловіка, всі сподіваються невдовзі повернутися до рідних стін вишу в Херсоні.
Читайте також
- На звільненій території Херсонщини виявили місце поховання загиблих від обстрілів людей.
- "Бузковий парк" у Херсоні — одне з місць воєнних злочинів РФ
- Не давали спати, підіймали та вимагали кричати "Слава Росії". Херсонці про катування в ізоляторі.
- 268 день війни: хроніка подій в Херсонській області.