Облав на чоловіків призовного віку росіяни поки не роблять, повідомив житель Херсонської області. Виїхати на підконтрольну Україні територію за рекомендацією обласної влади, зараз неможливо, говорить місцевий житель.
"Пункт пропуску у Василівці перекрили. Ми намагалися виїхати, але відмовили перевізники, тому що нас не пропустять. На вулиці буваємо дуже рідко, майже не виходимо з дому. У них немає наших даних, тому що ми не отримували паспорта російського, не отримували гуманітарну допомогу від росіян, ніяких даних своїх не давали. Просто не виходимо з дому і намагаємося не контактувати з представниками окупаційної влади", - каже чоловік.
Інформацію про створення так званого добровольчого батальйону з жителів тимчасово окупованої Херсонщини та обмеження окупаційною владою виїзду чоловіків віком від 18 до 35 років підтвердив заступник голови Херсонської обласної ради Юрій Соболевський.
"На пропускному пункті в Криму так само дуже велика проблема виїхати чоловікам цієї вікової категорії. Можливо українцям зможе допомогти тимчасова зміна місцеперебування та обережність при пересуванні на вулиці. А також намагатися уникати контактування з їхніми блокпостами та патрулями, які перевіряють документи, тому що скоріш за все оці мобілізаційні списки будуть на фільтраційних блокпостах", - каже Соболевський.
За словами військового оглядача Михайла Жирохова, під примусову мобілізацію в першу чергу підпадають ті, хто отримав російський паспорт. На Херсонщині таких людей невеликий відсоток.
"Якщо паспорт громадянина України, він не підлягає мобілізації. Звісно тут вступає інший механізм: людині спочатку примусово видають паспорт громадянина РФ, а потім також примусово мобілізують", - розказав військовий оглядач.
Якщо людина не є громадянином Російської Федерації, її не мають права мобілізувати до російської армії, сказав юрист Костянтин Капошилін.
"Якщо все ж таки відбувається примусова мобілізація, то краще все ж спробувати перетнути кордон і виїхати на підконтрольну територію ЗСУ. Навіть якщо вас схоплять, то краще потрапити за ґрати, ніж зі зброєю в руках воювати проти власної країни. Всі питання затримання громадян України росіянами, думаю в порядку обміну військово полоненими українська влада буде вирішувати", - говорить юрист.
Мобілізація та перехід до російської армії може вважатися державною зрадою. Кримінальний кодекс України передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 13 до 15 років. Україна буде намагатися повернути людей, яких незаконно мобілізували росіяни.
Що відомо:
- З 24 вересня окупаційна влада Херсонської області проводить "псевдореферендум" по домівках. Чоловікам, які отримали паспорти РФ, вручають повістки про мобілізацію.
- На тимчасово окупованій Херсонщині військовозобов’язаним чоловікам окупаційна влада заборонила залишали територію без дозволу комендатури. Офіційно – на час проведення референдуму, але цілком зрозуміло, що після проведення фейкового голосування окупаційна влада оголосить мобілізацію, бо російські війська потребують ресурсу.