Жителі Херсонщини, які залишаються в окупації, не мають доступу до українського зв’язку, тому звертаються через месенджері. Щодня надходять до 185 повідомлень на Viber, 11 - на WhatsApp і 98 - на Telegram, повідомили в обласній військовій адміністрації. Питання дуже різні – виїзд з окупованих територій, як зареєструвати новонароджену дитину, як пролонгувати документи, як оформити пенсію або змінити фінансовий номер або банк для виплати пенсій тощо.
"На кожне повідомлення, яке приходить на Viber, формується особова справа: о такій-то годині, з такого номера і таке питання. Якщо оператор володіє інформацією, він відповідає відразу, якщо ні, то звертається до профільного управління або до Департаменту (освіти, спорту, соцзахисту). Коли отримує відповідь, то передає людині", - розповів працівник "гарячої лінії".
Сергій – херсонець, який вивіз родину з окупації, а сам залишився вдома. Розповів, що після того, як зник український зв’язок не може зняти гроші з пенсійної картки і користуватись веббанкінгом, бо для підтвердження операції потрібен дзвінок або смс-повідомлення. З цією проблемою звернувся до обласної військової адміністрації.
"Я написав повідомлення у Viber. Інтернет нестабільний, тому отримав відповідь від ОВА за добу. Мені порадили звернутись з цієї проблемою до Пенсійного фонду України, надали адресу електронної пошти. Буду намагатись розв'язати це питання у такий спосіб", - сказав Сергій.
За словами представника обласної військової адміністрації, дуже багато питань надходить від жителів області, які залишаються на окупованій території, стосовно освіти, реєстрації документів, пролонгації довідок і документів.
"Питають, як зареєструвати новонароджену дитину, як оформити послугу ЄМалятко. Багато питань, як пройти медико-експертну комісію, коли треба продовжити групу інвалідності. Комісія зараз не працює на окупованих територіях, але йде пролонгація цієї довідки. Багато питань по виплатах: як отримати, як змінити фінансовий номер, як змінити банк", - сказав він.
Багато звернень і про допомогу з виїздом, продовжив держслужбовець. Оператори записують всі дані, звідки людина хоче виїхати і куди, потім ОВА звертається до районних державних адміністрацій та влади територіальних громад. Далі йде супровід жителя до моменту його виїзду. З питанням, де можна тимчасово безплатно поселитись після виїзду з окупованої території, на "гарячу лінію" звернулася Аліна. Каже, що одразу не змогла зв’язатися з оператором, втім інформацію отримала.
"Спочатку на "гарячій лінії" були всі зайняті. Я чекала десь годину, а потім сама передзвонила. Мені відповіли. Дуже уважні люди, порадили, куди я маю звернутись та у який спосіб можна знайти житло на більш тривалий період у будь-якому місті чи в селі, щоб було безплатно", - розповіла Аліна.
Відповідь людина може отримати відразу або через деякий час, розповів працівник "гарячої лінії", все залежить від складності питання.
Що відомо:
- 16 серпня Херсонська обласна військова адміністрація створила "гарячу лінію" для жителів регіону. Ті, хто не має можливості зателефонувати, можуть написати у месенджери Viber, Telegram, WhatsApp або Signal