З початку Російського вторгнення правоохоронні органи Херсонщини розслідують 530 проваджень щодо зрадників та колаборантів. З них 196 кримінальних проваджень за фактами державної зради, 298 за колабораційну діяльність та 36 фактів розслідується щодо посібництва державі агресора.
Про це Суспільному розповіла головна спеціалістка з питань інформаційної політики Херсонської обласної прокуратури Анастасія Весіловська.
"Завдяки злагодженій роботі правоохоронців 46 фігурантів уже отримали повідомлення про підозру. Троє підозрюваних уже затримано та взято під варту. Наразі Херсонською обласною прокуратурою затверджено та скеровано до суду обвинувальний акт стосовно громадянина України за фактом вчинення державної зради в умовах воєнного стану. Він звинувачується у збиранні та передаванні ворожим військам інформації про місця розташування підрозділів ЗСУ, наявної техніки та іншої важливої інформації", - говорить Анастасія.
За її словами, під час воєнного стану, за таку інформацію громадянину загрожує довічне ув’язнення з конфіскацією майна.
Жителька Бехтерської територіальної громади розповіла Суспільному, що у громаді прихильників "руського миру" було достатньо ще до війни. Після повномасштабного вторгнення та окупації вони почали співпрацювати з окупаційною владою. Однією з тих, хто підтримує державу агресора є Тетяна Гарячева. З першого дня війни в її магазині висить триколор, жінка здає російським військовим українських патріотів та усіляко примушує односельців до співпраці з окупаційною владою.
"Там зараз у нас військові РФ дали три-чотири дні людям, у кого діти є шкільного віку, визначитися і записати дітей у школу. По їх законах, як військові РФ пояснили, дитина має вчитися, якщо ні, то вони заберуть дитину і вивезуть в Росію, а у батьків заберуть батьківські права. Сказали, якщо почують, що хтось розмовляє українською, то буде спочатку попередження, а вдруге - вивезуть і буде жорстка розмова", - говорить жителька Бехтерської громади.
Разом із колегами журналістами регіональний представник Інституту масової інформації Сергій Нікітенко викриває херсонських колаборантів. Чоловік говорить, спочатку було дуже важко, адже часто люди безпідставно робили наклепи на знайомих або сусідів. Список, який оприлюднило СБУ теж виявився з помилками – в ньому є люди, які виїхали з окупації. За його словами, спочатку була така тенденція, що співпрацювати з окупаційною владою йшли нероби, місцеві божевільні та проросійські громадяни. Наразі ситуація змінилася.
"Нині багато зрадників серед колишніх поліцейських, міліціонерів, пенсіонерів, чинних співробітників. Є навіть один чинний підполковник, який перейшов на службу до росіян. Багато пенсіонерів перейшли до окупаційної влади. Дуже багато зараз вчителів, але їх змушують. Тому я б не казав, що всі вони колаборанти", - розповідає Сергій Нікітенко.
Серед тих хто найчастіше йде на співпрацю з окупаційною владою херсонський політолог Володимир Молчанов називає вчителів та медиків.
Колаборантів більше у школах, де директори погодилися співпрацювати з окупаційною владою. А у випадку із медиками – новопризначені головні лікарі змушують писати персонал заяви та працювати за рублі. За словами політолога, найчастіше на співпрацю з росіянами йдуть місцеві підприємці, які не хочуть втратити свій бізнес.
"Мабуть, найгіршою є та ситуація, коли вони вважають, що завжди за гроші викрутяться. Це така психологічна ознака наших бізнесменів", - говорить Володимир.
Пів року – це достатньо критичний термін для того, щоб ті, хто залишився в окупації з різних причин прийшов до думки, що життя триває і єдина можливість існувати – це колабораціонізм. У людей відбувається ментальний злам, вони починають вірити в те, що Росія тут надовго – розказує Володимир Молчанов.
За словами головної спеціалістки з питань інформації Херсонської обласної прокуратури Анастасії Весіловської робота з викриття зрадників, які перешли на бік ворога продовжується.
Суспільне Херсон