“Надання медичної допомоги і робота в закладі охорони здоров'я не буде вважатися колабораціонізмом. Це була наша позиція, яку ми узгоджували з силовими структурами, і робили з цього приводу декілька заяв. Співпраця з окупантами з політичних мотивів, яка буде зафіксована – це можна вважати колабораціонізмом”, — сказав міністр.
Ляшко також розповів, що робити проукраїнським медикам, якщо окупанти призначили керівником лікарні свого ставленика: “Наші нехай працюють і надають медичну допомогу. Можливо, виникнуть якісь речі, які вони будуть вимушені робити, бо це питання їхнього виживання. Це не співпраця – це виживання”.
Але якщо людина сама проявила ініціативу, захотіла очолити якийсь умовно створений "департамент охорони здоров'я" і підтримує окупантів – тоді це кваліфікуватимуть як співпрацю з окупантами, додав міністр.
Відповідаючи на запитання, як бути у випадку, якщо доведеться надавати допомогу окупанту, Ляшко сказав, що Женевська конвенція 1949 року передбачає, що в закладі охорони здоров'я надається медична допомога всім, хто доставляється до закладу охорони здоров'я.
“І лікар на операційному столі не визначає критеріїв”, — пояснив посадовець.
Держава продовжує платити зарплату медикам на тимчасово окупованих територіях
Міністр розповів, що держава продовжує фінансувати заклади охорони здоров'я і платити заробітну плату тим медичним працівникам, які перебувають на тимчасово окупованій території та виконують свою функцію – надають медичну допомогу.“І ми отримуємо велику кількість повідомлень і сигналів зі словами вдячності президенту, уряду, міністерству за те, що ми продовжуємо підтримувати медиків і виплачуємо їм заробітну плату. Одне з останніх повідомлень, яке нам надійшло: "Це як промінчик світла і сигнал про те, що держава про нас не забула", — сказав Ляшко.
За словами посадовця, він вдячний тим людям, хто попри жахливі умови надають медичну допомогу.
“Там і екстренка працює, притому, що Росія жодного разу не відкрила гуманітарний коридор, щоби ми могли завезти лікарські засоби, життєво важливі ліки. Ми змушені доставляти наші ліки через волонтерів, якимись партизанськими тропами”, — розповів Ляшко.
Але в об'ємі поставок того, що потрібно – це зовсім не ті масштаби, додав він.
“Ми намагалися створити запаси, і так – вони невічні. Там зменшилася потенційна кількість пацієнтів, оскільки чимало людей виїхали. Ми також намагалися звідти вивозити онкологічних хворих, евакуювати пацієнтів на діалізі. Але все одно потреба в ліках є”, — розповів міністр.
За його словами, зараз окупанти створюють псевдоорганізації і псевдоюридичні особи – лікарні.
“Вони там намагаються об'єднати всі медзаклади в захопленому населеному пункті в одну юридичну особу, щось реєструють, але це щось не відповідає законодавству України. Ми продовжуємо зберігати наші юридичні особи і фінансувати їх”, — сказав Ляшко.
suspilne.media