Він уточнив, що минулого тижня окупанти блокували виїзд приблизно на 4 дні. Але ситуація налагодилася і людям вдається залишити регіон.
“Це не гуманітарний коридор, безумовно. Це люди виїжджають на свій страх і ризик, власним коштом”, — наголосив Хлань.
За його словами, навіть під час блокади виїзду люди йшли через блокпости пішки, попри всю складність ситуації.
“Люди просто йшли пішки — неймовірною спекою, під дощем, але вони намагалися виходити з останніх сил. Ось піших окупанти випускали. А решта людей тижнями стояли і чекали на той момент, коли почнеться пропуск”, — доповнив депутат облради.
Він нагадав, що є ще один спосіб виїхати із Херсонщини — через тимчасово окупований Крим. Однак, за його словами, це набагато дорожче та небезпечніше.
“По-перше, набагато дорожче беруть перевізники. По-друге, величезний ризик фільтраційних таборів. Очевидці розповідають, що чоловіків могли затримати на блокпостах і не випускати. Іноді окупанти затримували сім’ями. Вони заманюють тим, що обіцяють організувати виїзд до Грузії, а насправді такі родини потім опинялися в Сибіру. Тому віра рашистам у людей відпала, їм ніхто не вірить і намагаються через Крим не їхати”, — розповів Хлань.
Після проходження всіх блокпостів та виходу на підконтрольну територію України людей зустрічають волонтери. Безпосередньо вже розпочав роботу гуманітарний штаб у Запоріжжі.
“Наразі Херсонська обласна військова адміністрація та Мінреінтеграції створили для тих, хто виїжджає, гуманітарний хаб у Запоріжжі. Такий хаб прийому людей з окупованої території спочатку був організований у Кривому Розі. Тоді люди виїжджали через Бериславський район Херсонської області і рухалися у бік Кривого Рогу, де й був розміщений гуманітарний штаб і гуманітарний хаб. Там давали можливість оформлення документів, надавали гуманітарну, медичну допомогу, було організовано харчування”, — зазначив Хлань.
За його словами, Запорізька міська військова адміністрація надала місця для тимчасового розселення людей. На кожну людину, яка виїжджає, розрахований продуктовий набір — близько 12 кг. Тут же людям надають допомогу з документами, оформленням виплат для внутрішньо переміщених осіб тощо.
Хаб у Кривому Розі також продовжує працювати. Тому що, як зазначив Хлань, якраз із боку Кривого Рогу найбільшу кількість населених пунктів уже звільнено. Але багато сіл перебувають у “сірій зоні”.
“Продовжується допомога тим людям, які не хочуть із тих чи інших причин залишати свої власні будинки. Навіть попри те, що їм пропонується безкоштовна евакуація, безкоштовне розміщення, деякі люди просто відмовляються переїжджати. Вони кажуть: ми тут все життя прожили, хочемо тут залишатися. Таким людям допомогу привозять додому, навіть у “сіру зону”, — уточнив Хлань.
Щодо кількості людей, які вже залишили Херсонську область, то цифри постійно змінюються. Але це вже близько половини населення
регіону.
“За останніми даними, понад половина людей уже виїхали на підконтрольну територію України. Це пов’язано з тим, що росіяни з перших днів окупації створили гуманітарну катастрофу, медичну, банківську. Не припиняються утиски, обшуки українців. У гуманітарних хабах і українських пунктах пропуску ведеться повний контроль кількості людей, які виїжджають. Це все відстежується щодня”, — підсумував депутат обласної ради.
Нагадаємо, народний депутат України, голова української делегації в ПАРЄ, заступник голови комітету ВРУ з питань інтеграції до Європейського Союзу Марія Мезенцева в ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA розповіла, що з початку повномасштабної війни РФ проти України, один мільйон українців було насильно депортовано в Росію.